Przejazdy FREENOW wspierają powodzian.
FREENOW, aplikacja taxi i multimobilności miejskiej włącza się we wsparcie dla powodzian. Użytkownicy FREENOW w Polsce mogą od teraz wesprzeć osoby poszkodowane przez powódź, przeznaczając zaokrąglenie kwoty każdego przejazdu do pełnej złotówki na rzecz ogólnopolskiej zbiórki organizowanej przez Fundację SiePomaga, trwającej do końca tego roku. Końcówki kwot za przejazdy zostaną w stu procentach przekazane przez FREENOW na ten cel. Użytkownicy podczas przejazdu mogą dobrowolnie włączyć opcję “Przekaż Datek” w aplikacji FREENOW.
Funkcja “Przekaż Datek”, została stworzona w aplikacji FREENOW w 2022 roku, by wspierać lokalne i globalne potrzeby społeczności i organizacji pozarządowych. W 2023 roku pasażerowie FREENOW w 9 krajach europejskich przeznaczyli łącznie 3,5 miliona Euro na cele statutowe Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Co miesiąc w Polsce, datki pasażerów FREENOW sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.
“Udostępniając opcję zaokrąglenia opłaty za przejazd angażdujemy naszych użytkowników w przekazanie realnego wsparcia finansowego na cele bliskie społecznościom lokalnym, w których funkcjonujemy.FREENOW jest platformą, której wizją jest rozwój miast, jako miejsc tworzonych z myślą o potrzebach mieszkańców. Na co dzień pomagamy przemieszczać się mieszkańcom z 25 największych aglomeracji w Polsce, a część z nich została dotknięta skutkami ostatnich powodzi w naszym kraju. Konsekwencje tego kataklizmu są i będą odczuwalne przez najbliższe miesiące, dlatego umożliwiamy naszym pasażerom pomaganie poszkodowanym podczas zwykłej czynności, jaką są przejazdy taksówkami z FREENOW” - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREEENOW w Polsce.
„Jesteśmy niezwykle wdzięczni za zaangażowanie FREENOW i ich użytkowników w pomoc dla osób dotkniętych powodzią. Każda złotówka przekazana w ramach tej akcji to nie tylko wsparcie finansowe, ale także znak solidarności z tymi, którzy muszą stawić czoła dramatycznym skutkom kataklizmu. Nasze wspólne działania to kolejna cegiełka dająca nadzieję na szybszy powrót do normalności dla tych, którzy najbardziej ucierpieli. Razem wielką mamy moc!” - mówi Agnieszka Nowik, Wiceprezeska Fundacji Siepomaga.
Zbiórka organizowana przez Fundację Siepomaga ma na celu wsparcie osób poszkodowanych przez tegoroczne powodzie w Polsce. Środki zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone na pomoc w odbudowie zniszczonych domów, zakup podstawowych artykułów codziennego użytku oraz wsparcie psychologiczne dla rodzin dotkniętych kataklizmem. Każda wpłata ma ogromne znaczenie, by przywrócić normalność tym, którzy stracili dorobek życia w wyniku żywiołu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.