Przejazdy FREENOW wspierają powodzian.
FREENOW, aplikacja taxi i multimobilności miejskiej włącza się we wsparcie dla powodzian. Użytkownicy FREENOW w Polsce mogą od teraz wesprzeć osoby poszkodowane przez powódź, przeznaczając zaokrąglenie kwoty każdego przejazdu do pełnej złotówki na rzecz ogólnopolskiej zbiórki organizowanej przez Fundację SiePomaga, trwającej do końca tego roku. Końcówki kwot za przejazdy zostaną w stu procentach przekazane przez FREENOW na ten cel. Użytkownicy podczas przejazdu mogą dobrowolnie włączyć opcję “Przekaż Datek” w aplikacji FREENOW.
Funkcja “Przekaż Datek”, została stworzona w aplikacji FREENOW w 2022 roku, by wspierać lokalne i globalne potrzeby społeczności i organizacji pozarządowych. W 2023 roku pasażerowie FREENOW w 9 krajach europejskich przeznaczyli łącznie 3,5 miliona Euro na cele statutowe Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Co miesiąc w Polsce, datki pasażerów FREENOW sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.
“Udostępniając opcję zaokrąglenia opłaty za przejazd angażdujemy naszych użytkowników w przekazanie realnego wsparcia finansowego na cele bliskie społecznościom lokalnym, w których funkcjonujemy.FREENOW jest platformą, której wizją jest rozwój miast, jako miejsc tworzonych z myślą o potrzebach mieszkańców. Na co dzień pomagamy przemieszczać się mieszkańcom z 25 największych aglomeracji w Polsce, a część z nich została dotknięta skutkami ostatnich powodzi w naszym kraju. Konsekwencje tego kataklizmu są i będą odczuwalne przez najbliższe miesiące, dlatego umożliwiamy naszym pasażerom pomaganie poszkodowanym podczas zwykłej czynności, jaką są przejazdy taksówkami z FREENOW” - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREEENOW w Polsce.
„Jesteśmy niezwykle wdzięczni za zaangażowanie FREENOW i ich użytkowników w pomoc dla osób dotkniętych powodzią. Każda złotówka przekazana w ramach tej akcji to nie tylko wsparcie finansowe, ale także znak solidarności z tymi, którzy muszą stawić czoła dramatycznym skutkom kataklizmu. Nasze wspólne działania to kolejna cegiełka dająca nadzieję na szybszy powrót do normalności dla tych, którzy najbardziej ucierpieli. Razem wielką mamy moc!” - mówi Agnieszka Nowik, Wiceprezeska Fundacji Siepomaga.
Zbiórka organizowana przez Fundację Siepomaga ma na celu wsparcie osób poszkodowanych przez tegoroczne powodzie w Polsce. Środki zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone na pomoc w odbudowie zniszczonych domów, zakup podstawowych artykułów codziennego użytku oraz wsparcie psychologiczne dla rodzin dotkniętych kataklizmem. Każda wpłata ma ogromne znaczenie, by przywrócić normalność tym, którzy stracili dorobek życia w wyniku żywiołu.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.