Przewodnik małego, kulturalnego podróżnika
Czas wakacyjnych przygód oraz letniego relaksu powoli dobiega końca, przed nami powroty do domów. Wybierając się w podróż pociągiem z dzieckiem, zapoznaj małego podróżnika z podstawowymi zasadami kulturalnego zachowania, które stosuje nosorożec Rogatek – bohater Kampanii Kolejowe ABC. Przeczytaj i… podaj dalej!
Podróżując pociągiem, nie zapominaj o kilku ważnych kwestiach.
Kultura osobista – pamiętaj, że pierwszeństwo mają wysiadający pasażerowie. Pociąg nie odjedzie
z peronu, jeżeli wszyscy podróżni nie wsiądą do pojazdu. Gdy osoby wysiadające opuszczą wagon, śmiało, bez pośpiechu można wejść do pociągu i zająć odpowiednie miejsce.
Pomoc z bagażem – zauważyłeś, że ktoś ma problem z bagażem, nie może go podnieść lub ułożyć
w odpowiednim miejscu? Nie bądź bierny! Możesz zaproponować mu swoją pomoc. Pamiętaj o ulokowaniu swoich bagaży w wyznaczonych miejscach – na półkach nad siedzeniami, w wolnej przestrzeni pod nimi lub w specjalnie wyznaczonych do tego strefach znajdujących się zazwyczaj na końcu przedziału. Postaraj się ułożyć bagaże w taki sposób, żeby zajmowały jak najmniej miejsca – dzięki temu każdy z podróżnych będzie mógł skorzystać z miejsca wyznaczonego do przewozu bagażu.
Jedzenie w podróży – warto mieć przy sobie zdrowe przekąski i napoje. Pamiętaj jednak, że w pociągu nie podróżujesz sam. Staraj się zabrać takie rzeczy, które nie mają intensywnego zapachu, a po skończonym posiłku sprawdź, czy miejsce, w którym jadłeś, pozostało czyste.
Dbaj o porządek – każdy podróżny chce, żeby jego podróż przebiegała przyjemnie, dlatego należy utrzymywać i pozostawiać po sobie porządek. Śmieci wyrzucamy do kosza znajdującego się
w przedziale, a w przypadku braku miejsca w śmietniczce – zabieramy je ze sobą
i wyrzucamy do pojemnika na peronie.
Wycisz dźwięki i ścisz muzykę – pamiętaj o wyciszeniu dźwięków w telefonie. Gdy rozmawiasz przez telefon, rób to w taki sposób, żeby nie przeszkadzać innym pasażerom. Na pewno warto wtedy wyjść z przedziału. Gdy słuchasz muzyki lub decydujesz się na oglądanie filmów czy bajek, pamiętaj
o założeniu słuchawek.
Wygoda i komfort podróżnych – pociąg to nie plac zabaw czy miejsce wyścigów, a krzyki i głośne rozmowy mogą przeszkadzać innym pasażerom podczas podróży. Zajmując swoje miejsce, zapytaj współpasażerów, czy nie będzie im przeszkadzało obniżenie temperatury w przedziale, uchylenie okna czy zasłonięcie zasłon. Podczas podróży pamiętaj o innych osobach i przestrzegaj zasad kulturalnego zachowania, żeby podróż upływała w przyjemnej atmosferze.
Peron to nie plac zabaw – przestrzeganie zasad obowiązuje nie tylko w pociągu, ale także na dworcu kolejowym i peronach. Przypomnij dziecku, że dla bezpieczeństwa własnego i innych podróżnych nie możemy biegać po peronie, przekraczać żółtej linii czy bawić się przy torach, a przejazd kolejowy przekraczamy w wyznaczonych miejscach.
Aby umilić podróż młodemu podróżnikowi, warto skorzystać ze specjalnego „Zestawu podróżnika” z ciekawymi zadaniami, rebusami i łamigłówkami przygotowanego w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Przed planowaną podróżą możesz również odwiedzić na stronę www.kolejoweabc.pl
– znajdziesz tam ciekawe materiały edukacyjne dla dzieci dotyczące bezpieczeństwa na terenach kolejowych.
„Kampania Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kampania Kolejowe ABC jest objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkie materiały dostępne są na stronie www.kolejoweabc.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.