Przygotowania do wietnamskich świąt: czas, start!
Gdy nam w głowach wielkanocne mazurki, Wietnamczycy przygotowują… pięć owocowych tac składanych przodkom i konkursy gotowania ryżu! Już wkrótce na Półwyspie Indochińskim odbędzie się jedno z najważniejszych świąt w roku – Święto Królów Hùng. Obchodom będzie towarzyszył kultowy festiwal oraz wiele apetycznych tradycji. Na pytanie, co jest kulinarnym symbolem tego święta w Wietnamie, odpowiada Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj.
Święta jedyne w swoim rodzaju
Święto Królów Hùng jest głęboko zakorzenionym w świadomości Wietnamczyków Dniem Pamięci Wietnamskich Królów, a od 2012 roku ich kult został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To ruchome święto, wypadające w tym roku 10 kwietnia, jest dla wielu doskonałą okazją do powrotu w rodzinne strony, a także do jednoczenia się wszystkich obywateli, którzy wspólnie upamiętniają swoich przodków, modlą się i składają ofiary. Co spotkamy 10 kwietnia w Wietnamie?
Pochody, ceremonie, uroczyste przemówienia i zabawy są tym, z czym zetkniemy się, odwiedzając Wietnam w pierwszej części trzeciego miesiąca księżycowego. Właśnie wtedy odbywa się tam słynny Festiwal Świątyni Hùng – wyjaśnia Linh Ziółkowska, Managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.
Wspomniana świątynia jest starożytnym zabytkiem mieszczącym się kilkadziesiąt kilometrów od Hanoi. Jest położona na samym szczycie blisko 200-metrowej góry, z której rozciąga się nieprawdopodobny widok na malowniczą okolicę! Pielgrzymki do Świątyni Króla Hùng w tym wyjątkowym czasie to wspaniała tradycja, którą chętnie krzewią mieszkańcy kraju.
Świąteczne smaki po królewsku
Ze Świętem Królów Hùng łączą się liczne tradycje kulinarne, które nadają tym dniom niepowtarzalnego smaku. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, wielu Wietnamczyków nie wyobraża sobie tych świąt bez banh chung i banh day:
Oba te ciastka, przygotowane na bazie kleistego ryżu, który jest podstawą wietnamskiego rolnictwa, są bardzo popularne podczas wielu ważnych wietnamskich świąt. Szczególne miejsce zajmuje tu zbliżające się Święto Królów. Dziś można nazwać je tradycyjnymi wietnamskimi potrawami.
Centralnym punktem festiwalu jest 10. dzień trzeciego miesiąca lunarnego. Uroczystym ceremoniom i odświętnym strojom towarzyszy składanie ofiar z pięciu owocowych tac, tradycyjnych ciastek oraz licznych specjałów ze wszystkich regionów Wietnamu. Wśród ludowych zabaw i angażujących zawodów jest także… konkurs gotowania ryżu, w którym, kto jak kto, ale Wietnamczycy wprost królują!
Autentyczna wietnamska kultura na wyciągnięcie ręki
Wietnamskie Święto Królów, obchodzone między 8. a 11. dniem trzeciego miesiąca księżycowego, w naszym kalendarzu jest świętem ruchomym. W tym roku główne obchody odbędą się w niedzielę, 10 kwietnia. Poniedziałek, 11 kwietnia, będzie w Wietnamie dniem wolnym od pracy.
Jeśli ktoś zamierza odwiedzić Wietnam, nie ma lepszej okazji na doświadczenie prawdziwej kultury Wschodu niż Święto Królów Hùng! Zainteresowani tak egzotycznym dla Europejczyków wyjazdem mogą planować urlopy na przełomie kwietnia i maja 2023, ponieważ w kolejnym roku główne obchody tych świąt wypadają 29 kwietnia – dodaje Linh Ziółkowska.
Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do kraju słynącego z ciastek banh chung, mogą odwiedzić restaurację Wi-Taj mieszczącą się w samym sercu naszej stolicy. Szefem Kuchni w Wi-Taj jest Wietnamczyk pochodzący z Hanoi, który przyjechał do Warszawy na specjalny kontrakt do restauracji. Autentyczność smaków i wietnamska kultura są w niej więc gwarantowane!

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.