Przytul ekosystem i pomóż go uratować. W Ełku ruszył innowacyjny projekt
Efektem ubocznym naszej cywilizacji jest zatruta ziemia i zniszczone zdrowie. Chorują ludzie, zwierzęta, rośliny. Skażone są: żywność, powietrze, woda. Czy można to zmienić? EnergoTULI to innowacyjny projekt społeczny, który ma na celu kompleksową ochronę ekosystemów. To również profilaktyczne i edukacyjne działania na rzecz przyrody, która jeszcze nas otacza.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest ełcka firma Energoutil Sp. z o.o. specjalizująca się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Co ważne założona przez nich organizacja – EnergoTULI - działa non profit.
– Na świecie aż 75 proc. środowiska lądowego i około 66 proc. środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Oczywiście nie uratujemy przyrody na całym świecie, ale jeżeli zaczniemy działać lokalnie i damy przykład innym, to mamy spore szanse. Ale musimy działać już dziś – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil. – Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat ochrony środowiska, jak i bezpośrednia pomoc w ochronie całego ekosystemu naszej planety.
Nazwa EnergoTULI nie wzięła się przez przypadek. Z jednej strony nawiązuje do firmy, z drugiej oczywiście – do przytulania. W tym przypadku chodzi o „przytulenie” całego naszego ekosystemu.
– Nikogo nie trzeba przekonywać, że bliski kontakt z drugą osobą potrafi mieć zbawienne skutki zdrowotne. W naszym projekcie będzie bardzo podobnie. Chcemy, aby jak najwięcej osób zainteresowało się obecnym problemem, z jakim zmaga się cały ekosystem. Jest on już bardzo zniszczony, ale jak to w naturze bywa, potrafi szybko się regenerować – mówi Wojciech Laskowski.
Kolejnym założeniem projektu społecznego EnergoTULI jest wspieranie władz Ełku i województwa warmińsko–mazurskiego w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W planach są: atrakcyjne akcje i przedsięwzięcia społeczne, finansowanie miejsc, produktów oraz lokalnych imprez, dzięki którym zwiększy się świadomość społeczna na temat ochrony środowiska. Organizatorzy i pomysłodawcy planują przeprowadzić również lekcje w szkołach i pogadanki w przedszkolach, które pomogą w proekologicznej edukacji dzieci od najmłodszych lat.
Warto pamiętać, że lasy, łąki czy jeziora to nie tylko miejsca, w których można się zrelaksować, ale przede wszystkim dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Ochrona środowiska jest więc niezbędna, by nie zaburzyć delikatnej równowagi ekosystemu. Autorzy projektu EnergoTULI jeszcze nieraz o tym przypomną.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.