Komunikaty PR

Przytul ekosystem i pomóż go uratować. W Ełku ruszył innowacyjny projekt

2021-07-27  |  01:00
Biuro prasowe

Efektem ubocznym naszej cywilizacji jest zatruta ziemia i zniszczone zdrowie. Chorują ludzie, zwierzęta, rośliny. Skażone są: żywność, powietrze, woda. Czy można to zmienić? EnergoTULI to innowacyjny projekt społeczny, który ma na celu kompleksową ochronę ekosystemów. To również profilaktyczne i edukacyjne działania na rzecz przyrody, która jeszcze nas otacza.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest ełcka firma Energoutil Sp. z o.o. specjalizująca się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Co ważne założona przez nich organizacja – EnergoTULI - działa non profit.

– Na świecie aż 75 proc. środowiska lądowego i około 66 proc. środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Oczywiście nie uratujemy przyrody na całym świecie, ale jeżeli zaczniemy działać lokalnie i damy przykład innym, to mamy spore szanse. Ale musimy działać już dziś – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil. – Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat ochrony środowiska, jak i bezpośrednia pomoc w ochronie całego ekosystemu naszej planety.

 

Nazwa EnergoTULI nie wzięła się przez przypadek. Z jednej strony nawiązuje do firmy, z drugiej oczywiście – do przytulania. W tym przypadku chodzi o „przytulenie” całego naszego ekosystemu.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że bliski kontakt z drugą osobą potrafi mieć zbawienne skutki zdrowotne. W naszym projekcie będzie bardzo podobnie. Chcemy, aby jak najwięcej osób zainteresowało się obecnym problemem, z jakim zmaga się cały ekosystem. Jest on już bardzo zniszczony, ale jak to w naturze bywa, potrafi szybko się regenerować – mówi Wojciech Laskowski.

Kolejnym założeniem projektu społecznego EnergoTULI jest wspieranie władz Ełku i województwa warmińsko–mazurskiego w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W planach są: atrakcyjne akcje i przedsięwzięcia społeczne, finansowanie miejsc, produktów oraz lokalnych imprez, dzięki którym zwiększy się świadomość społeczna na temat ochrony środowiska. Organizatorzy i pomysłodawcy planują przeprowadzić również lekcje w szkołach i pogadanki w przedszkolach, które pomogą w proekologicznej edukacji dzieci od najmłodszych lat.

Warto pamiętać, że lasy, łąki czy jeziora to nie tylko miejsca, w których można się zrelaksować, ale przede wszystkim dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Ochrona środowiska jest więc niezbędna, by nie zaburzyć delikatnej równowagi ekosystemu. Autorzy projektu EnergoTULI jeszcze nieraz o tym przypomną.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.