8 sposobów od eksperta na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną
W związku z trwającą sesją egzaminacyjną, marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską, psycholożką, chce wesprzeć studentów w radzeniu sobie ze stresem związanym z egzaminami. Przedstawia przydatne wskazówki, jak zadbać o małe chwile dla siebie podczas nauki.
Z badania przyprowadzonego na zlecenie Mars Wrigley wynika, że aż 30% osób w wieku 16-20 lat doświadcza 2-3 mikrostresów dziennie[1]. 39% reprezentantów tej samej grupy wiekowej wskazało, że to głównie szkoła lub uczelnia są miejscem występowania tych mikrostresów. Dlatego marka Orbit® chce wesprzeć przedstawicieli młodego pokolenia, dzieląc się zabawnymi i niekonwencjonalnymi sposobami radzenia sobie z mikrostresami – szczególnie w sezonie egzaminacyjnym.
Młodzi ludzie, gdy zbliża się egzamin, radzą sobie ze stresem w różny sposób. Często „zajadają” stres (31%), izolują się od innych (23%), obgryzają paznokcie (22%) czy żują skuwki długopisu (21%)[2]. Aby uniknąć uciekania się do takich mechanizmów, Magda Chorzewska, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała osiem fachowych wskazówek, które mogą pomóc studentom w radzeniu sobie z poziomem stresu poprzez stworzenie czasu dla siebie i swoich potrzeb.
– Sezon egzaminacyjny może być niezwykle męczącym okresem dla młodych ludzi – presja wywierana jest na nich nie tylko przez szkołę i rodziców, ale także przez rówieśników oraz ich samych. Ludzie z biegiem czasu opracowali wiele różnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, niektóre z nich są zdrowe i korzystne, ale zdarza się, że niektóre zamiast zmniejszać stres, długofalowo mogą go nasilać. Wraz z marką Orbit dzielę się ośmioma wskazówkami, które pomogą poradzić sobie ze stresem podczas egzaminów w dobry sposób – podkreśla Magda Chorzewska, psycholożka.
- Ćwiczenia – aktywność fizyczna to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, ponieważ uwalniają się endorfiny – neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, czy jest to bieg w parku, czy 30-minutowa sesja na siłowni, wprawienie ciała w ruch, może pomóc poczuć się lepiej.
- Szukanie chwili dla siebie – taka chwila może przybrać różne formy – medytacji, słuchania muzyki, czytania książki – najważniejsze jest to, aby był to czas, w którym skupiasz się na czymś innym niż nauka. Również żucie gumy może być dobrym towarzyszem takiej chwili. Czynność żucia zapewnia coś powtarzalnego, na czym można się skupić.
- Dobre, zbilansowane odżywianie – składniki odżywcze czerpiemy z pożywienia i to ono napędza nie tylko nasze ciało, ale także mózg. Dlatego ważne jest zadbanie o zbilansowane, regularne posiłki.
- Zdrowy sen – możesz myśleć, że poświęcenie dodatkowej godziny na sen kosztem nauki pomoże ci w czasie egzaminu. Należy natomiast pamiętać, że sen jest bardzo ważny. Kiedy śpimy, nasz mózg się regeneruje, co pomaga w osiągnięciu lepszych wyników następnego dnia!
- Oddychanie – nie zapominaj o dobrym oddychaniu. Regulacja oddechu jest przydatnym sposobem radzenia sobie ze stresem, ponieważ pomaga regulować układ nerwowy, który kontroluje mimowolne funkcje naszego ciała (takie jak przyspieszone bicie serca związane z lękiem).
- Dzielenie nauki na mniejsze części – w sezonie egzaminacyjnym często będziesz mieć więcej niż jeden egzamin. Jeśli czujesz, że masz dużo na głowie, podziel materiał na łatwiejsze do opanowania części, upewniając się, że robisz przerwy między nimi.
- Szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół – jeśli czujesz, że napięcie staje się zbyt duże, porozmawiaj z kimś. Niezależnie od tego, czy są to twoi rodzice, przyjaciele czy nauczyciele, w ostatecznym rozrachunku twoje dobre samopoczucie powinno być najważniejszym czynnikiem, a bliscy będą w stanie wesprzeć cię w znalezieniu sposobów na stres, z którym się zmagasz.
- Wiara w siebie – może się to wydawać oczywiste, ale w obliczu wyzwań, takich jak egzaminy, często zapominamy spojrzeć wstecz na to, jak daleko zaszliśmy i ile osiągnęliśmy. Kiedy doświadczasz negatywnych myśli, spróbuj zastąpić je pozytywnymi, świętując swoje małe sukcesy i wszystko to, co udało ci się zrobić do tej pory!
[1] Badanie przeprowadzone przez Mars Wrigley we współpracy z Censuswide, 2023 r.
[2] Tamże.
Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.