Komunikaty PR

Badanie: młodzi Polacy chcą mechanizmów demokratycznych i silne

2023-12-07  |  01:00
Biuro prasowe

Młode Polki i młodzi Polacy są bardziej konserwatywni od rówieśników z innych europejskich krajów, ale jednocześnie pokładają największe nadzieje w dobrze funkcjonujących instytucjach demokratycznych, takich jak niezależne media oraz sądy. To kilka wniosków wypływających z pierwszego badania zaangażowania obywatelskiego młodych pokoleń, przeprowadzonego przez Fundację Allianz, niezależną organizację non-profit, wspólnie z instytutem badawczym SINUS.

Eksperci organizacji przebadali 10 tys. osób w wieku od 18 do 39 lat w pięciu europejskich krajach. Poza Polską, także w Niemczech, Grecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Główny wniosek z badania to dostrzegalny ponad europejskimi granicami głęboki lęk dotyczący niepewnej przyszłości. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych w tych państwach wyraziło pogląd, że rozumie osoby, które w tak niepewnym świecie obawiają się mieć dzieci. Życie w przyszłości będzie znacznie trudniejsze – boją się młodzi. 

Jak na tym tle wypada Polska?  

– Patrząc na wyniki z tych pięciu krajów można dostrzec znacznie więcej podobieństw niż różnic – mówi dr Simon Morris–Lange z Fundacji Allianz. – Młodzi dorośli pragną żyć w bezpiecznym, ekologicznym świecie, oferującym uczciwą pracę i możliwość zapewnienia sobie spokojnej przyszłości. Niemal trzy czwarte z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że fundamentami nowoczesnego społeczeństwa powinno być dobrze działające państwo opiekuńcze i niezależny system sprawiedliwości. Te wartości nie są obce także i w Polsce, choć w przypadku młodych Polek i Polaków można dostrzec wyraźny skręt w stronę postaw uznawanych za konserwatywne – podkreśla ekspert Fundacji Allianz.

Młodzi Polacy chcą silnej armii… ale też mocnych instytucji demokratycznych

Zauważalne w badaniach elementy postaw konserwatywnych to między innymi potrzeba posiadania silnej armii (52 proc. w porównaniu do 30 proc. w reszcie krajów). To bez wątpienia bezpośredni efekt wojny, toczącej się za polską wschodnią granicą – blisko 60 proc. ankietowanych obawia się, że działania zbrojne mogłyby przeniknąć do naszego kraju.

W wynikach badań widać też wyraźną obiekcję wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe (69 proc. niezgody; w innych krajach to zaledwie 39 proc.).

Deklarowany w badaniu konserwatyzm młodych Polek i Polaków nie łączy się jednak z tendencjami autorytarnymi. Wręcz przeciwnie – w porównaniu do pozostałych pięciu badanych krajów, to właśnie w Polsce młodzi ludzie deklarują największą wiarę w niezależny system wymiaru sprawiedliwości (78 proc. ankietowanych) i niezależne media (62 proc.). Znacząca większość z nich (61 proc.) widzi potrzebę udziału społeczeństwa w podejmowaniu ważnych dla kraju decyzji politycznych. To liczby wyraźnie wyższe od średniej z czterech pozostałych krajów, w których pracowali badacze.

Ile możemy oddać za obronę demokracji?

Większość ankietowanych młodych ludzi ma świadomość, że podejmowanie działań obywatelskich może wiązać się z ryzykiem i niedogodnościami. Podobnie jak w innych badanych krajach, wielu młodych Polaków jest skłonnych to ryzyko podjąć. Jednak jest też spora grupa, która wyraża niechęć do angażowania z obawy o konflikty z przyjaciółmi i rodziną oraz ponoszenie strat finansowych lub zawodowych. W Polsce więcej ankietowanych niż w innych krajach wyraża takie obawy wprost - to 32 proc. w porównaniu do 21 proc. w innych krajach.

– Nasze badanie pokazuje, że młodzi ludzie w Polsce i Europie doświadczają zmian w swoich społeczeństwach – komentuje Esra Kücük. Prezeska Fundacji Allianz. – Co najmniej dwie trzecie ankietowanych już zmieniło swoje codzienne nawyki, na przykład stając się bardziej zrównoważonymi konsumentami. Około połowa jest gotowa jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz sprawiedliwej i zielonej przyszłości. Widzimy w tym ogromny potencjał do działania! Ale wielu młodych nadal się waha lub po prostu nie wie, jak się zaangażować. To właśnie miejsce dla polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, aby odbudować zaufanie i stworzyć odpowiednie ścieżki, pomagające młodym zaangażować się w rozliczne działania – twierdzi Esra Kücük.

Młodszych niepokoją zmiany klimatyczne; starszych – brak wolności

W badaniu Allianz Foundation brano pod uwagę przedstawicieli dwóch pokoleń - tak zwanych milenialsów (od 27 do 39 lat) oraz pokolenia Z (od 18 do 26 lat). Zapewne ku zaskoczeniu zewnętrznych obserwatorów, badanie pokazało, że różnice między tymi dwiema grupami są zazwyczaj niewielkie. Polscy uczestnicy badania z pokolenia Z są nieco bardziej optymistyczni co do przyszłości, a bardziej martwią ich kwestie klimatu, różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Milenialsów w większym stopniu niepokoi wolność prasy i kwestie związane z rządami państwa prawa.

Obie badane grupy łączy natomiast niepokój związany ze wzrastającymi kosztami życia - inflacja jest obecnie dla 84 proc. młodych Polaków jednym z najbardziej palących problemów. Większość z nich (68 proc.) obawia się, że sytuacja ekonomiczna w następnej dekadzie ulegnie dalszemu pogorszeniu.

Badanie zostało wykonane metodą CAWI w okresie od 12 września do 7 listopada 2022 r. na reprezentatywnej próbie 2000 osób z każdego kraju. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.