Komunikaty PR

Cel, pal! O sztuce tworzenia idealnego planu

2020-10-07  |  07:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Realizacja postanowień czy marzeń pełni bardzo ważną rolę. Nadaje poczucie kontroli nad własnym życiem, tego, że zmierzamy w określonym kierunku. Zmusza do wyjścia ze strefy komfortu. Cele wyzwalają mechanizm sukcesu. Ich planowanie to obok nastawienia i przygotowania na niepowodzenia istotny element zdobycia sukcesu.

Prosto z serca

Gdy zaczynamy wyznaczać sobie cele, należy ustalić, czy na pewno nie są one narzucone nam z zewnątrz. Czy aby na pewno opisują nas za kilka lat, czy czujemy w głębi serca, że są nasze. Bardzo często powodem braku realizacji celów jest wyznaczanie takich, które opisują pragnienia innych, oczekiwania względem nas, a nie nas samych.

Takie cele nie wyrażają naszych pragnień, szczęścia oraz marzeń, są odzwierciedleniem marzeń osób, które są wokół nas. W takim przypadku warto przyjrzeć się naszym celom raz jeszcze i je głęboko przeanalizować. Systematyczna praca i wyjście ze strefy komfortu wymagają od nas wysiłku. Nie warto go przeznaczać na sprawy, które nas nie uszczęśliwiają – mówi Karolina Karolczak, autorska systemu budowania i realizowania celów #celomania.

Pierwszy krok

Aby zacząć działać z celami, najpierw musimy je sobie odpowiednio rozpisać, by nie pominąć ani jednego ważnego aspektu. Wyznaczenie go to jedno, lecz określenie drogi, dzięki której dotrzemy do mety to drugie. Każdy spisany przez nas cel powinien zostać podzielony na mniejsze plany, które będziemy urzeczywistniać każdego dnia. Przede wszystkim, by prawidłowo realizować i osiągać cel, który sobie postawiliśmy, musimy wiedzieć, czym jest samokoncept.

Złoty środek

Zbiór koncepcji i perspektyw na własny temat oraz na temat naszego życia i świata to właśnie samokoncept. Składają się na niego pytania takie jak: kim chcemy być? Jak ma wyglądać nasze życie zawodowe? Gdzie chcemy mieszkać? Jakie mamy marzenia i pragnienia? Samokoncept w pewnym sensie steruje naszym życiem. By dowiedzieć się, w jaki sposób, należy poznać elementy, z których się składa:

  • samoideał – wyobrażenie siebie jako osoby, którą chciałoby się być. Mając wewnętrzny obraz własnej osoby, przybliżamy się do celu. Dzięki temu powoli nabieramy pewności siebie, a czym ona większa, tym większa szansa, że w końcu wcielimy się w osobę ze swoich wizualizacji
  • samowizerunek – sposób, w jaki myślimy o sobie w różnych aspektach na co dzień. Dzięki pozytywnemu podejściu do samego siebie nasze przyszłe działania zyskują na skuteczności
  • szacunek dla siebie – akceptacja samego siebie to nieodłączny element w realizacji naszego idealnego planu. Drugim jakże bardzo ważnym czynnikiem jest to, w jakim stopniu jesteśmy pewni własnych wartości w tym, czym chcemy się zajmować (kompetencje, zdolności, doświadczenie)

Obranie celów nie jest łatwe, lecz jest umiejętnością, której każdy może się nauczyć. Przede wszystkim należy przyjrzeć się własnym pragnieniom, ustalić plan działania biorący pod uwagę też niepowodzenia, które zawsze mogą wystąpić. Warto też od czasu do czasu pomyśleć o przyszłości, poświęcić tym rozmyślaniom trochę czasu każdego dnia i skupić się na pozytywnych aspektach naszego życia, które przybliżają nas do realizacji naszych marzeń.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Koniec roku początkiem drogi do osiągnięcia celów Biuro prasowe
2020-12-01 | 12:00

Koniec roku początkiem drogi do osiągnięcia celów

Ostatni miesiąc w kalendarzu to nie tylko czas przygotowań do świąt. To również okres refleksji nad minionym rokiem i postanowieniami noworocznymi, które wyznaczaliśmy sobie 12
Psychologia Ruszyła kampania społeczna „#NiePrzesadzam
2020-11-27 | 13:30

Ruszyła kampania społeczna „#NiePrzesadzam"

Babbel – wiodąca platforma do nauki języków obcych wraz z fundacją Centrum Praw Kobiet przygotowała specjalną kampanię, mającą na celu zwiększenie świadomości wokół
Psychologia WUJEK GOOGLE CZY PROFESJONALNA POMOC PRAWNA?
2020-11-26 | 17:00

WUJEK GOOGLE CZY PROFESJONALNA POMOC PRAWNA?

Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, łatwości posługiwania się i wyszukiwania informacji, źródło to dla wielu osób zaczęło stanowić wyrocznię, gdzie znaleźć

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Gwiazdy

Magda Pyznar: Pandemia to dla mnie czas, żeby przystanąć, powiedzieć „stop” i przemyśleć swoje życie

Uczestniczka „Warsaw Shore” podkreśla, że nie lubi siedzieć w domu z założonymi rękami. W czasie pandemii chce więc zrobić coś dobrego dla innych. Dlatego też zaangażowała się w akcję „Znani dla służby zdrowia” i pomaga organizować przekąski dla medyków, którzy walczą o zdrowie chorych na COVID-19. Aktywność charytatywna i obecność bliskich jest dla niej sposobem na przetrwanie tego trudnego czasu i okazją, by na nowo przemyśleć wiele spraw.

 
 
 
 

Media

Alicja Węgorzewska została jurorką w międzynarodowym talent show. Oprócz niej uczestników oceniali Placido Domingo i Gabriel Prokofiew

Śpiewaczka operowa czuje się zaszczycona tym, że mogła zasiąść w fotelu jurora międzynarodowego talent show dla najzdolniejszych i najmłodszych wykonawców muzyki klasycznej, który odbył się na Węgrzech. Oceniała występy uczestników z takimi sławami jak Placido Domingo czy Gabriel Prokofiew. Ta edycja to pierwsza międzynarodowa odsłona programu. Od listopada można ją obejrzeć również w TVP.