Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę?
Ponad 1091 uczestników z Polski i zagranicy zgromadziła w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Program składał się z licznych warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych z ekspertami nurtu terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej to największa w Polsce i jedna z największych w Europie organizacja psychoterapeutyczna, zrzeszająca ponad 5 000 członkiń i członków, wśród których 1 700 osób jest certyfikowanymi psychoterapeutami, co stanowi 40% certyfikowanych psychoterapeutów w Polsce. Podczas konferencji w Warszawie, w dniach 17 – 19 maja, PTTPB obchodziło jubileusz 25-lecia.
Członkowie PTTPB to w ponad 90% psychologowie, a pozostałe 10% to głównie lekarze i pedagodzy. Terapia poznawczo-behawioralna oparta jest na wiedzy klinicznej i oddziaływaniu metodami o naukowo udowodnionej skuteczności, co jest gwarancją najważniejszą w medycynie - dbania o dobro, ale i „nieszkodzenia” pacjentowi poprzez terapię zgodną z aktualną wiedzą medyczną (Evidence-based-medicine, EBM).
Celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych doniesień z badań oraz praktyki psychoterapii poznawczo-behawioralnych w szerokim kontekście oddziaływań terapeutycznych: indywidualnym, grupowym, rodzinnym, partnerskim, a także państwowym. Wybitni goście – zarówno z Polski, jak i z zagranicy, zapewnili uczestnikom wiedze na najwyższym, światowym poziomie.
Kluczowe wystąpienia i panele
Prof. Agnieszka Popiel podkreśliła kluczowe aspekty pracy terapeuty poznawczo-behawioralnego, takie jak współpraca z pacjentem, konceptualizacja, techniki terapeutyczne, elastyczność oraz praca z myślami i przekonaniami. Spotkanie rozpoczęło się od sesji poświęconej skutecznemu pomaganiu w kryzysie, co spotkało się z dużym uznaniem uczestników.
Alan Fruzetti przypomniał, że „z odpowiednim szkoleniem i wsparciem dla zespołów terapeutycznych i terapeutów DBT, osoby z poważnymi, przewlekłymi problemami mogą prowadzić życie w bezpieczeństwie, radości i miłości. Terapia DBT jest terapią o udowodnionej naukowo skuteczności (evidence-based medicine), a dla publicznej służby zdrowia DBT kosztuje średnio 50% mniej niż standardowe podejście”.
Wpływ na gospodarkę
Wśród wybitnych gości konferencji pojawił się również prof. David Clark, reformator brytyjskiego systemu opieki zdrowia psychicznego, który dzień przed wizytą w Warszawie odwiedził wydarzenie IMPACT’24 w Poznaniu, gdzie zaprezentował wykład "Świadomość masowych korzyści społecznych płynących z terapii psychologicznych problemów zdrowia psychicznego: nauka, polityka i ekonomia").
Jego zdaniem zaburzenia lękowe i depresja mają ogromny wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Według NICE (National Institute for Health and Care Excellence) bezpośrednie skutki tych chorób mogą zmniejszyć PKD kraju o około 4 procent. W przypadku Polski, gdzie każdy procent wzrostu gospodarczego ma ogromne znaczenie, nawet niewielki spadek może generować znaczne straty finansowe.
Dowody zebrane w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Hiszpanii są dość jasne, że zapewnienie społeczeństwu dostępu do skutecznie prowadzonych terapii psychologicznych pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w innych obszarach opieki zdrowotnej, poprawia stan zdrowia psychicznego ludzi, a także przynosi korzyści ekonomiczne – mówi prof. David Clark.
Plany na przyszłość
Konferencja zakończyła się rozdaniem certyfikatów nowym Superwizorom Dydaktykom PTTPB oraz wręczeniem nagrody Grand Prix MedWomen 2023 dla prof. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej za całokształt pracy. Uczestnicy mieli również okazję do premierowej lektury ważnego raportu „Systematyczny narracyjny przegląd metaanaliz badań nad skutecznością psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zaleceń terapeutycznych opublikowanych między 2010 a 2023”. Z raportem zapoznać się można również online. W programie wydarzenia znalazły się także warsztaty, takie jak „Jakz korzystać z analizy zachowania do organizacji leczenia w CBT i DBT” prowadzone przez Alana Fruzzettiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nowo wybrana przewodnicząca PTTPB, Agnieszka Tousty-Ingelewicz, oraz prof. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii oraz prodziekan wydziału filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego) podkreślili znaczenie dalszej współpracy i wymiany doświadczeń między specjalistami
Wnioski
Konferencja była nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i współpracy. Organizatorzy podkreślili, że sukces tegorocznej edycji zachęca do jeszcze większych wysiłków przy organizacji kolejnych konferencji, które będą kontynuować tradycję wysokiego poziomu merytorycznego i organizacyjnego. Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę? Zdaniem uczestników konferencji, poprawa zdrowia psychicznego poprzez skuteczne terapie, takie jak CBT, może mieć pozytywny wpływ na produktywność i ogólną kondycję ekonomiczną kraju.
![Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1104621877,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.