Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę?
Ponad 1091 uczestników z Polski i zagranicy zgromadziła w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Program składał się z licznych warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych z ekspertami nurtu terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej to największa w Polsce i jedna z największych w Europie organizacja psychoterapeutyczna, zrzeszająca ponad 5 000 członkiń i członków, wśród których 1 700 osób jest certyfikowanymi psychoterapeutami, co stanowi 40% certyfikowanych psychoterapeutów w Polsce. Podczas konferencji w Warszawie, w dniach 17 – 19 maja, PTTPB obchodziło jubileusz 25-lecia.
Członkowie PTTPB to w ponad 90% psychologowie, a pozostałe 10% to głównie lekarze i pedagodzy. Terapia poznawczo-behawioralna oparta jest na wiedzy klinicznej i oddziaływaniu metodami o naukowo udowodnionej skuteczności, co jest gwarancją najważniejszą w medycynie - dbania o dobro, ale i „nieszkodzenia” pacjentowi poprzez terapię zgodną z aktualną wiedzą medyczną (Evidence-based-medicine, EBM).
Celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych doniesień z badań oraz praktyki psychoterapii poznawczo-behawioralnych w szerokim kontekście oddziaływań terapeutycznych: indywidualnym, grupowym, rodzinnym, partnerskim, a także państwowym. Wybitni goście – zarówno z Polski, jak i z zagranicy, zapewnili uczestnikom wiedze na najwyższym, światowym poziomie.
Kluczowe wystąpienia i panele
Prof. Agnieszka Popiel podkreśliła kluczowe aspekty pracy terapeuty poznawczo-behawioralnego, takie jak współpraca z pacjentem, konceptualizacja, techniki terapeutyczne, elastyczność oraz praca z myślami i przekonaniami. Spotkanie rozpoczęło się od sesji poświęconej skutecznemu pomaganiu w kryzysie, co spotkało się z dużym uznaniem uczestników.
Alan Fruzetti przypomniał, że „z odpowiednim szkoleniem i wsparciem dla zespołów terapeutycznych i terapeutów DBT, osoby z poważnymi, przewlekłymi problemami mogą prowadzić życie w bezpieczeństwie, radości i miłości. Terapia DBT jest terapią o udowodnionej naukowo skuteczności (evidence-based medicine), a dla publicznej służby zdrowia DBT kosztuje średnio 50% mniej niż standardowe podejście”.
Wpływ na gospodarkę
Wśród wybitnych gości konferencji pojawił się również prof. David Clark, reformator brytyjskiego systemu opieki zdrowia psychicznego, który dzień przed wizytą w Warszawie odwiedził wydarzenie IMPACT’24 w Poznaniu, gdzie zaprezentował wykład "Świadomość masowych korzyści społecznych płynących z terapii psychologicznych problemów zdrowia psychicznego: nauka, polityka i ekonomia").
Jego zdaniem zaburzenia lękowe i depresja mają ogromny wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Według NICE (National Institute for Health and Care Excellence) bezpośrednie skutki tych chorób mogą zmniejszyć PKD kraju o około 4 procent. W przypadku Polski, gdzie każdy procent wzrostu gospodarczego ma ogromne znaczenie, nawet niewielki spadek może generować znaczne straty finansowe.
Dowody zebrane w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Hiszpanii są dość jasne, że zapewnienie społeczeństwu dostępu do skutecznie prowadzonych terapii psychologicznych pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w innych obszarach opieki zdrowotnej, poprawia stan zdrowia psychicznego ludzi, a także przynosi korzyści ekonomiczne – mówi prof. David Clark.
Plany na przyszłość
Konferencja zakończyła się rozdaniem certyfikatów nowym Superwizorom Dydaktykom PTTPB oraz wręczeniem nagrody Grand Prix MedWomen 2023 dla prof. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej za całokształt pracy. Uczestnicy mieli również okazję do premierowej lektury ważnego raportu „Systematyczny narracyjny przegląd metaanaliz badań nad skutecznością psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zaleceń terapeutycznych opublikowanych między 2010 a 2023”. Z raportem zapoznać się można również online. W programie wydarzenia znalazły się także warsztaty, takie jak „Jakz korzystać z analizy zachowania do organizacji leczenia w CBT i DBT” prowadzone przez Alana Fruzzettiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nowo wybrana przewodnicząca PTTPB, Agnieszka Tousty-Ingelewicz, oraz prof. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii oraz prodziekan wydziału filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego) podkreślili znaczenie dalszej współpracy i wymiany doświadczeń między specjalistami
Wnioski
Konferencja była nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i współpracy. Organizatorzy podkreślili, że sukces tegorocznej edycji zachęca do jeszcze większych wysiłków przy organizacji kolejnych konferencji, które będą kontynuować tradycję wysokiego poziomu merytorycznego i organizacyjnego. Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę? Zdaniem uczestników konferencji, poprawa zdrowia psychicznego poprzez skuteczne terapie, takie jak CBT, może mieć pozytywny wpływ na produktywność i ogólną kondycję ekonomiczną kraju.

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.