Komunikaty PR

Jak zadbać o zdrowie psychiczne jesienią?

2024-10-14  |  13:00
Biuro prasowe

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Co jest przyczyną „jesiennej depresji”?

- Przyczyną tzw. „jesiennej depresji”, czyli inaczej sezonowego zaburzenia afektywnego jest m.in. ograniczony dostęp do światła słonecznego, co wpływa na produkcję serotoniny
i melatoniny, a także powrót do rutynowych obowiązków po wakacyjnym okresie odpoczynku. Wszystko to może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, stresu oraz napięcia psychicznego –
mówi Ada Jakimowicz psycholożka i psychoterapeutka.

Jak zapobiegać jesiennej depresji?

Jednym z kluczowych sposobów na zapobieganie obniżeniu nastroju w okresie jesienno-zimowym jest dbanie o odpowiednią dawkę światła dziennego i aktywności fizycznej. Ada Jakimowicz radzi: - Już 30 minut spaceru na świeżym powietrzu dziennie może znacząco poprawić produkcję serotoniny, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Nawet jeśli pogoda nie zachęca, warto wyjść na zewnątrz, ponieważ kontakt ze światłem naturalnym jest kluczowy.

Kolejnym ważnym aspektem jest dbanie o dietę. W okresie jesiennym powinniśmy szczególnie zadbać o to, by nasza dieta była bogata w witaminy, zwłaszcza witaminę D3, która wspiera naszą odporność i wpływa na nastrój. Warto też pamiętać o odpowiednich suplementach, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie.

Różnego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc w obniżeniu stresu i napięcia, które często towarzyszą jesiennemu spadkowi nastroju. Dzięki nim nasz nastrój staje się stabilniejszy, a objawy jesiennej depresji mniej uciążliwe.

Relacje z innymi jako fundament zdrowia psychicznego

Relacje międzyludzkie są jedną z ważniejszych podstaw w dbaniu o zdrowie psychiczne. Spotkania z bliskimi są fundamentem naszego zdrowia psychicznego. Inni ludzie dają nam poczucie bliskości emocjonalnej, zrozumienia i wsparcia. Dzięki rozmowom z zaufanymi osobami, napięcia i problemy, które mogą narastać w naszej głowie, stają się mniejsze. Świadomość, że nie jesteśmy sami, i że mamy osoby, które nas wspierają, jest niezwykle ważna dla naszego samopoczucia i stabilności emocjonalnej.

Bagatelizowanie potrzeby kontaktów z innymi ludźmi może prowadzić do pogłębiania się złego nastroju. Zdarza się, że w okresie jesiennym zamykamy się w sobie, odcinamy od innych, co tylko pogarsza sytuację. Tymczasem kontakt z bliskimi, wspólne spędzanie czasu
i rozmowy mają ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc specjalisty?

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, jest wmawianie sobie, że to normalne
i nasze złe samopoczucie samo minie. Jeśli przez kilka tygodni odczuwamy spadek nastroju, warto zwrócić na to uwagę. Nie możemy pozwolić sobie na bagatelizowanie naszych potrzeb. W tym okresie potrzebujemy więcej odpoczynku, więcej bliskości z innymi i więcej troski
o siebie.

Nasze ciało często wysyła nam sygnały, że potrzebuje odpoczynku, czy to przez napięcie, zmęczenie, czy inne objawy fizyczne. Ważne jest, aby reagować na te sygnały i nie ignorować ich.

Podsumowując: dbaj o siebie jesienią

Na zakończenie, kilka prostych, ale niezwykle ważnych rad na temat dbania o zdrowie psychiczne w okresie jesiennym - Najważniejsze, co możemy zrobić dla siebie, to regularnie wsłuchiwać się we własne potrzeby – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Jeśli czujemy, że potrzebujemy odpoczynku, bliskości, rozmowy lub po prostu chwili relaksu z herbatą pod kocem, nie ignorujmy tego. Dbajmy o równowagę w codziennym życiu, a nasz nastrój będzie bardziej stabilny – mówi Ada Jakimowicz psycholożka i psychoterapeutka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.