Komunikaty PR

Koniec roku początkiem drogi do osiągnięcia celów

2020-12-01  |  12:00
Biuro prasowe

Ostatni miesiąc w kalendarzu to nie tylko czas przygotowań do świąt. To również okres refleksji nad minionym rokiem i postanowieniami noworocznymi, które wyznaczaliśmy sobie 12 miesięcy temu. Początkowy entuzjazm szybko przechodzi, a wraz z nim motywacja do dotrzymania własnych obietnic i zrealizowania zamierzonych celów. O tym, jak planować cele na nowy rok, opowiada Karolina Karolczak, autorka #celomanii.

Konkretne rozwiązania

Przede wszystkim należy postawić jasne cele. Sprecyzowanie ich to początek właściwej drogi do ich osiągnięcia. Przykładowo zamiast „schudnę”, lepiej jest postanowić „do czerwca będę ważyć 60 kg” lub zamiast „nauczę się języka hiszpańskiego”, „Do końca marca opanuję poziom podstawowy języka hiszpańskiego”. Droga z samej definicji jest konkretnym przejściem z punktu A do punktu B. Aby ją sobie ułatwić, należy rozpisać przystanki, które potwierdzą, że to właściwa trasa. Jeśli celem jest schudnięcie, to składa się ono z różnych zadań do wykonania, których wypisanie i zrealizowanie przybliża do celu. Zatem pozbycie się wagi składać się będzie m.in. z obrania właściwej diety, uprawiania aktywności fizycznej. Te zadania można również rozbić na punkty, które należy spełnić. I tak jeśli w schudnięciu ma pomóc sport, należy wybrać jaki, zapisać się na trening, przesiąść się na rower czy ustalić normę 1000 kroków dziennie. To , co wybierzemy, zależy od naszych preferencji i możliwości. Jak widać, droga do celu składa się z wielu czynników, a najważniejsze jest ich jasne ustalenie.

Marzenia odzwierciedleniem siebie 

To, co chcemy osiągnąć, powinno odzwierciedlać nasze pragnienia i dotyczyć sfer, które są dla nas ważne. W ustaleniu tego pomaga samokoncept, czyli zbiór przekonań na własny temat. W nim zawarty jest samoideał, który stanowi wizję własnej osoby w najlepszym wydaniu. Zapisanie myśli, tego, „kim chcę być”, „co chcę mieć” itp. w danym okresie nie tylko ułatwia zrealizowanie celów, ale wręcz jest niezbędne do tego, by były one dla nas satysfakcjonujące. Na przykład jeśli nauka nowego języka będzie wymuszona przez inne osoby, to jasne jest, że nauka każdego nowego słówka czy zasad gramatycznych będzie jedynie męką i przysporzy wiele przykrości. Natomiast spełnienie marzenia z dzieciństwa – nauka gry na gitarze będzie niosła radość z każdego opanowanego akordu, a opanowanie gry będzie nie tylko satysfakcjonujące, ale i łatwe. Warto zatem sobie uzmysłowić, że cele, które nas nie odzwierciedlają, będą nie tylko trudne do zrealizowania, ale również przysporzą nam niepotrzebnych zmartwień.

Wyznaczenie ważnych obszarów

Nie można być ideałem pod każdym względem. Cele na każdy rok powinny być wyznaczone w ważnych dla każdego strefach. Spełniać się można w różnych obszarach życia, np. w relacjach rodzinnych, poprzez rozwój intelektualny lub duchowy, rozwój kariery czy realizowanie się w hobby. Wyznaczenie stref z pewnością wiąże się z ideą samokonceptu. Analiza ważnych obszarów i przypisanie im celów (głównego i na niego się składających) to właściwa droga nie tylko do realizacji, ale również satysfakcji.

By za rok nie obudzić się z myślą, że kolejne postanowienia noworoczne nie zostały spełnione, warto ustalić terminy sprawdzania własnych postępów. Na przykład co miesiąc mamy mieć za sobą jeden ważny krok do przodu (lub kilka mniejszych), który prowadzi do osiągnięcia celu. Samodyscyplina jest niezwykle istotna. Co może pomóc w jej zachowaniu? Zapisanie w kalendarzu podsumowania lub ustawienie przypomnienia w telefonie, który mamy zawsze pod ręką.

Kontakt dla mediów:

Inga Ryfka

Account Executive

+48 790 393 471

i.ryfka@agencjafaceit.pl

Karolina Karolczak autorka programu, dzięki któremu definiujesz i realizujesz cele #celomania oraz techniki samokonceptu, nazywana „Trenerką Gwiazd” , Dyrektor Merytoryczny Brian Tracy International. Z jej pomocą klienci realizują cele szybciej i sprawniej, niż mieliby to robić sami. Prowadzi kanał YouTube "Karolina od celów", który cieszy się rosnącym zainteresowaniem: https://www.youtube.com/channel/UCDIRELB2U9AfxWoS3cn9HTQ 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Bezpłatnie i profesjonalnie – terapeuci z Avigon.pl pomogą w walce z depresją Biuro prasowe
2021-02-22 | 09:00

Bezpłatnie i profesjonalnie – terapeuci z Avigon.pl pomogą w walce z depresją

Stres, niepewność, izolacja – ograniczenia i obawa o zdrowie swoje i bliskich  związana z pandemią  jest nie lada wyzwaniem dla naszej psychiki. Badania wskazują, że w
Psychologia Dlaczego wierzymy w fake newsy i pseudoteorie?
2021-02-08 | 09:00

Dlaczego wierzymy w fake newsy i pseudoteorie?

Wiele osób wciąż wierzy, że ziemia jest płaska, a globalne ocieplenie to mit. Wierzymy, że picie alkoholu zwalcza covid, a część naszego społeczeństwa wciąż głosi teorię, że
Psychologia Nowy Rok, stare postanowienia - jak osiągnąć swój cel?
2021-01-08 | 10:25

Nowy Rok, stare postanowienia - jak osiągnąć swój cel?

Nowy Rok, a wraz z nim nadzieje na zmianę. 74% Polaków co roku planuje postanowienia noworoczne, często nie realizując tych ubiegłorocznych, 25% zniechęca się już w połowie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Dereszowska: Będę grała zdecydowanie mniej spektakli. Moje dzieci bardziej mnie potrzebują niż widzowie w teatrze

Aktorka przyznaje, że pandemia zmusiła ją do refleksji, przewartościowania swojego dotychczasowego życia i ustalenia nowej listy priorytetów. Podczas lockdownu Anna Dereszowska miała wreszcie okazję, żeby przemyśleć wiele ważnych spraw. Przekonała się między innymi o tym, ile korzyści przynosi odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym. Wcześniej większość wieczorów spędzała na scenie, a w ciągu dnia w pośpiechu próbowała godzić ze sobą wiele różnych obowiązków. Teraz już wie, że można się spełniać zawodowo tak, by nie cierpieli na tym najbliżsi.

Muzyka

Rafał Szatan: Moim priorytetem jest to, żeby w końcu skończyć płytę. Czuję, że jest mi to potrzebne

Muzyk tłumaczy, że pandemia zmieniła sposób, w jaki planuje swój czas. Stara się koncentrować na teraźniejszości i nie wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Przyznaje, że brakuje mu występów na żywo. Systematyczny kontakt z publicznością był dla niego zastrzykiem energii i motywacją do działania. Rafał Szatan ma nadzieję, że już wkrótce obostrzenia dotyczące pandemii zostaną zniesione i artyści będą mogli powrócić do regularnej aktywności zawodowej.

Farmacja

Badania naukowców potwierdzają, że w walce z wirusami skuteczne są ekstrakty roślinne. Mogą chronić także przed koronawirusem [DEPESZA]

Z analiz naukowych wynika, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak inne wirusy, wnika do organizmu przez otwarte śluzówki, głównie w nosie i ustach. Stąd powszechny nakaz zasłaniania ich maseczkami w miejscach publicznych. Zwłaszcza nos, którym oddychamy, stanowi podstawową barierę dla wnikania wirusów i drobnoustrojów, dlatego należy wspierać znajdujące się w nim naturalne mechanizmy ochronne. Naukowcy wzięli pod lupę spraye do nosa, zawierające m.in. naturalne ekstrakty czystka kreteńskiego czy szałwii lekarskiej, i wykazali, że hamują one namnażanie komórek wirusowych w warunkach in vitro, regenerując przy tym błonę śluzową nosa. To z kolei ogranicza możliwość przedostawania się wirusów do organizmu. Lekarze podkreślają, że zawarte w nosie i gardle naturalne funkcje obronne organizmu można wspierać naturalnymi metodami.