Oczy zwrócone na Ukrainę
Lawenda Public Relations
Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Reportaż dziennikarza Rafała Gębury „W Charkowie dzieje się piekło” zamieszczony na kanale „7 metrów pod ziemią” przybliża poruszającą relację mieszkanki Charkowa i zachęca do pomocy Ukrainie. Dodatkowo jako autor książki „Otwórz Oczy”, wspólnie z wydawnictwem Altenberg, przekazał prawie 73 tys. zł osobom poszkodowanym w trwającej wojnie.
Rafał Gębura, dziennikarz i youtuber, nie raz w swojej karierze poruszał trudne społecznie tematy i przedstawiał niezwykłe ludzkie historie. Jest przekonany, że rozmowa poszerza horyzonty, uczy wrażliwości, zachęca do działania i stanowi pierwszy krok do porozumienia. Seria wywiadów przeprowadzonych przez Gęburę, zebranych w książce wydawnictwa Altenberg, pozwoliła wesprzeć finansowo mieszkańców Ukrainy.
Blisko ludzi
Niezwykle istotne w obecnej sytuacji politycznej jest okazanie wsparcia ukraińskim obywatelom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji. Tylko rzetelna informacja pozwala odnieść się do rzeczywistości, dlatego Rafał Gębura postanowił przybliżyć w programie „7 metrów pod ziemią” na kanale YouTube osobistą historię ukraińskich uchodźców, którzy w obawie o życie zostali zmuszeni do ucieczki.
W materiale „W Charkowie dzieje się piekło” dziennikarz zabiera widzów do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie, gdzie spotkał się z Viktoriią, mieszkanką Charkowa, matką 13-letniej Olhy i 7-letniego Serhii.
– Jeszcze chwilę temu jej życie wyglądało zupełnie zwyczajnie, uczyła fizyki w szkole. Kilka ostatnich dni spędziła jednak w piwnicy chowając się przed wybuchającymi bombami i ostrzałem. Nigdy nie pomyślałaby, że coś takiego może ją kiedykolwiek spotkać – relacjonuje Gębura.
Victoriia opisuje jak dowiedziała się o wojnie, jak wyglądało życie w piwnicy, w której spędziła 6 dni oraz jak przebiegała ucieczka do Polski.
– Wiedzieliśmy, że Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy i uznaliśmy, że to nasza szansa na przeżycie, więc wyjechaliśmy. Mój mąż jest w Polsce, pracuje tu jako budowlaniec. Mieliśmy szczęście, bo tuż po tym jak wyjechaliśmy, w stojący obok dziewięciopiętrowy blok trafił pocisk, a w naszym domu wyleciały szyby z okien. Myślę, że Polska to kraj, który robi dziś dla nas najwięcej. Jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi.
Pod przejmującym reportażem znajduje się lista zbiórek pieniężnych, dostępnych także na stronie pomagamukrainie.gov.pl.
Warto rozmawiać
Wydana w 2019 roku książka „Otwórz Oczy” zawiera historie 20 osób, które podzieliły się doświadczeniami w tematach, o których inni wolą milczeć. Jak napisał Rafał Gębura, autor książki, powstała ona nie tylko po to, by uświadamiać, ale by prowokować do dyskusji.
Dlatego właśnie dziś, kiedy oczy ludzi na całym świecie zwrócone są w kierunku Ukrainy, stanowi cegiełkę wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej inwazji. W ramach specjalnej akcji, która trwała od 1 do 8 marca, Rafał Gębura, wydawnictwo Altenberg i sklep Alt.pl zrzekli się przychodów ze sprzedanych 1457 egzemplarzy. Całość środków, tj. 72 850 zł, została przekazana na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej „UKRAINA // Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu”.
O autorze
Rafał Gębura, dziennikarz i politolog, przeprowadził prawie 200 wywiadów. Od października 2017 roku prowadzi program „7 metrów pod ziemią” na YouTube, który jest subskrybowany przez ponad 1,15 mln osób. W zacisznej atmosferze garażu porusza tematy kontrowersyjne i sprawia, że rozmówcy wyznają prawdę, na którą nie zdobyliby się w telewizyjnym studiu. W 2019 roku wydał książkę pt. „Otwórz Oczy”, którą przeczytało ponad 25 tys. osób. Filmy, artykuły i podcasty Rafała Gębury trafiają do milionów odbiorców.

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.