Komunikaty PR

Oswajanie śmierci czyli gdzie są teraz ci, którzy odeszli?

2024-10-31  |  11:00
Biuro prasowe

Trudno nie wierzyć w nic – jak śpiewają chłopaki z „Raz, Dwa, Trzy” i o tej wierze przypominamy sobie szczególnie w kontekście śmierci. Podczas rodzinnych spotkań przy grobach zmarłych, zastanawiamy się, czy oprócz nas, ktoś tam jeszcze jest w tym całym wszechświecie? Niektórzy są pewni, że światy się przenikają. Wierzą, że po śmierci jest coś dalej. Inni nie wierzą wcale lub wierzą mniej, ale jednak wszyscy mają jakąś nadzieję, że coś tam, gdzieś jeszcze na nas czeka. 

W dzisiejszym pędzącym świecie wiele osób zamiata temat duchowości pod dywan i nie rozwija tej dziedziny swojego życia – mówi Michał Ławniczak, wrocławski tarocista i numerolog, ekspert ds. wierzeń. Myślę, że wynika to głównie ze strachu przed nieznanym. Ignorowanie tematu jest zwyczajnie łatwiejsze - szczególnie w czasach, w których króluje trend „tu i teraz”. Mimo wszystko, duchowość powraca do nas w różnych momentach życia – podczas choroby, śmierci bliskich… Nie pozwala o sobie zapomnieć właściwie ani na chwilę, przypomina o tym, jak ważną jest sferą naszego istnienia. W Halloween i podczas Święta Zmarłych – szczególnie mocno daje o sobie znać. Czuć ją w zapachu palonych zniczy i świec, widać w halloweenowym repertuarze w kinach i słychać „na wesoło” na halloweenowych kolorowych pochodach oraz „na smutno” podczas porannych wypraw na cmentarze 1 listopada.

Dbanie o duchowość związane jest z myśleniem o ludzkiej duszy oraz o tym, co się z nią dzieje za życia i po śmierci. Scenariusze są różne w zależności od wiary. W ezoteryce nie pojawiają się sformułowania piekła, nieba czy czyśćca – mówi Ławniczak. Nie ma potępienia, a jedynie przepracowanie tego, co zaszło w życiu, zarówno w negatywnych jak i szczęśliwych kontekstach. Jeśli wydarzyło się coś, co było nie tak, lub jeśli popełniliśmy znaczący błąd, to znajdziemy się na Ziemi ponownie, aby go naprawić.

Wierzący szukają też kontaktu ze zmarłymi, połaczeń między światami. Osoby bardziej uduchowione, które są otwarte na życie pozaziemskie, korzystają z możliwości połączenia się z nimi za pomocą specjalnych seansów pod okiem specjalisty w tej dziedzinie, np. ezoteryka. Robią to najczęściej po to, by coś zakończyć, pożegnać się, wyjaśnić jakieś niezakończone sprawy – tłumaczyŁawniczak, który prowadzi takie seanse.  To jedenz etapów procesu żałoby, jaki przeżywamy po stracie bliskich. W tym czasie tęsknota jest najdotkliwsza i bardziej jesteśmy wyczuleni na dostrzeganie znaków, które mogą wysyłać nam zmarli. Często pojawia się także potrzeba wybaczenia – albo chcemy, by ta osoba wybaczyła nam, albo to my chcemy wybaczyć jej.  W takich sytuacjach wskazane jest wejście w kontakt, po to, by odnaleźć spokój. 

I choć myślenie o śmierci wprowadza nas w niepokój, warto sobie uświadomić, że jest to jedyna pewna rzecz w życiu, którą trzeba oswajać. Święta takie jak Halloween, Dziady, Święto Zmarłych czy Zaduszki sprzyjają temu oswajaniu i myśleniu o śmierci jako o przejściu do abstrakcyjnego życia pozaziemskiego. Wtedy jest nam jakoś lżej…

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.