Komunikaty PR

Poczuj swobodę ekspresji. Zajęcia metodą Arno Sterna już w Polsce.

2020-05-07  |  16:00
Kontakt
Katarzyna Surowik
Ahava PR

Tymienieckiego 25C/303
91-117 Łódź
katarzyna.surowik|ahavapr.pl| |katarzyna.surowik|ahavapr.pl
503838407
avapr.pl

Arno Stern, francuski badacz i pedagog, opracował innowacyjną teorię formulacji. Na kanwie długoletnich badań, potwierdził, że pierwsze dziecięce malunki powstają na podstawie pamięci organicznej. Zajęcia, prowadzone metodą badacza dostępne są już w polskiej Malowni. Udział nich to doskonała okazja do oderwania dzieci od telefonu i zapewniania im kreatywnej rozrywki sprzyjającej odstresowaniu. Dorosłym zajęcia dadzą możliwość odizolowania się od schematów oraz otaczających ich problemów. Zdeklasują i pozwolą skupić się na własnym rozwoju.

Wielu psychologów i edukatorów zwraca uwagę na to, jak ważna w prawidłowym rozwoju młodego człowieka jest swobodna, niesterowalna, pozbawiona ocen zabawa. Współcześnie dzieci odczuwają silną presję na odnoszenie sukcesów, mają ściśle określone plany dnia, które nie zostawiają wiele miejsca dla rozwoju samodzielności i kreatywności. Może to wywoływać negatywne emocje. Dlatego stworzyłam Malownię - miejsce, które pozwala na swobodną ekspresję samego siebie, mówi Edyta Anyszka, założycielka Malowni i popularyzatorka metody Arno Sterna.

Na tropie dziecięcego śladu

Arno Stern podczas swoich licznych podróży po całym świecie badał dziecięcy ślad. Pedagog śladem nazywał to, co my znamy pod pojęciem: rysunku, bazgrołu czy gryzmołu. Nie podlega on interpretacji odbiorców czy nauczycieli -, to praca która ma być zgodna tylko z jej autorem. Stern w trakcie badań nad rysunkami dzieci z różnych części globu odkrył, że pomimo braku konotacji pomiędzy nimi, rysują one analogiczne kształty w ten sam lub bardzo podobny sposób. Teoria fromulacji to śledzenie etapów dziecięcego rysunku od powstania pierwszych jego śladów na kartce. Podobieństwo kształtów w pracach dzieci wynika z tego, że powstają z pamięci organicznej. Jak sam Arno Stern mówi, neurobiolodzy znają pojęcie pamięci komórkowej – formulacja jest ekspresją tejże pamięci. Są w niej zapisane wydarzenia, które miały miejsce przed naszymi narodzinami. Wspomnienia dorosłego człowieka sięgają najwyżej wieku 2-3 lat. Wcześniejsze zdarzenia są zagadką.

Malowanie bez planu

W pracowni Arno Sterna, we francuskim Malorcie, jak również w polskiej Malowni, uczestnicy zabawy malarskiej nie mają narzucanego tematu warsztatów. To pracownie, w której dzieci oraz dorośli są wolni od nakazów i schematów. Według twórcy tej koncepcji, dopiero taka zabawa pozwala na odczuwanie przyjemności. Uczestnicy nie są poddawani presji, nie walczą o aprobatę – malują tylko dla siebie i dla swojej własnej przyjemności. Brak rywalizacji, wynikający z nieokreślonego celu, dodatkowo sprzyja budowaniu zdrowych relacji w grupie. Arno nigdy nie pyta co autor miał na myśli tworząc ślad. To nie jest ważne. Istotą zabawy malarskiej jest ekspresja oraz satysfakcja z samego etapu malowania bez dążenia do skończenia dzieła.

 

Pomieszczenie wyciszenia i skupienia

We francuskim Malorcie, tak samo jak w polskiej Malowni, obowiązują pewne zasady, które mają za zadanie sprawić, że uczestnik poczuje się odizolowany od świata oraz od natłoku myśli. Nie ma tu okien, a na ścianach przyczepiony jest szary papier, do którego przykleja się kartony. Do dyspozycji gości jest stół z 18-stoma farbami oraz pędzlami. Rolą prowadzącego warsztaty jest tylko pomoc techniczna – podaje pędzle, rozkleja kartony oraz uzupełnia farby. Praktycy metody Arno Sterna zalecają regularność w uczestniczeniu w zajęciach minimum raz w tygodniu. Nie ma granicznej daty zakończenia zajęć. Każdy uczestnik musi samo sobie odpowiedzieć czy chce zaprzestać korzystania z warsztatów. Należy jednak pamiętać, że dzięki regularności uczestnicy mogą w pełni oddać się studiowaniu własnego ja. Systematyczność pozwala też na ćwiczenie koncentracji oraz budowanie kreatywności. Możliwość swobodnej ekspresji za pomocą malowania pozwala na odprężenie, relaks i pozbycie się negatywnych emocji. Jest to ważne i polecane w szczególności osobom pracującym w stresie i napięciu, a także dzieciom, które mają problemy ze skupieniem czy po prostu potrzebują oderwania się od codziennych uczniowskich problemów.

Pracownia Arno Sterna od 60 lat funkcjonuje we francuskim Malorcie. W Polsce, swobodnej ekspresji można oddać się natomiast w Gostyninie, gdzie działa Malowania - miejsce zgodne z ideologią Sterna.

 

 

 

 

 

Malownia to przestrzeń kreatywna, w której odbywają się zajęcia metodą Arno Sterna. W zabawie malarskiej mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Odbywają się one w przestrzeni zamkniętej w atmosferze zabawy, ale też skupienia. Malownia ma swoją siedzibę w Leśniewicach. Autorką konceptu jest Edyta Anyszka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ahava PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Kiedy świat sypie ci w twarz garścią gochugaru… Biuro prasowe
2024-07-17 | 01:00

Kiedy świat sypie ci w twarz garścią gochugaru…

Czasami dostajemy szokującą informację, która zmienia nasze życie w sekundę i ma ogromne konsekwencje. Zdarza się jakiś wypadek, umiera ktoś bliski, dochodzi do zdrady lub
Psychologia Chcesz być bardzo szczęśliwy? Pewnie jesteś WEIRD. Nowe badania dot. szczęścia
2024-07-09 | 11:00

Chcesz być bardzo szczęśliwy? Pewnie jesteś WEIRD. Nowe badania dot. szczęścia

Tylko nieliczne osoby (15 proc.) deklarują, że chcą osiągnąć pełne szczęście – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół na czele
Psychologia Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę?
2024-07-08 | 01:00

Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę?

Ponad 1091 uczestników z Polski i zagranicy zgromadziła w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.