Komunikaty PR

Poczuj swobodę ekspresji. Zajęcia metodą Arno Sterna już w Polsce.

2020-05-07  |  16:00
Kontakt
Katarzyna Surowik
Ahava PR

Tymienieckiego 25C/303
91-117 Łódź
katarzyna.surowik|ahavapr.pl| |katarzyna.surowik|ahavapr.pl
503838407
avapr.pl

Arno Stern, francuski badacz i pedagog, opracował innowacyjną teorię formulacji. Na kanwie długoletnich badań, potwierdził, że pierwsze dziecięce malunki powstają na podstawie pamięci organicznej. Zajęcia, prowadzone metodą badacza dostępne są już w polskiej Malowni. Udział nich to doskonała okazja do oderwania dzieci od telefonu i zapewniania im kreatywnej rozrywki sprzyjającej odstresowaniu. Dorosłym zajęcia dadzą możliwość odizolowania się od schematów oraz otaczających ich problemów. Zdeklasują i pozwolą skupić się na własnym rozwoju.

Wielu psychologów i edukatorów zwraca uwagę na to, jak ważna w prawidłowym rozwoju młodego człowieka jest swobodna, niesterowalna, pozbawiona ocen zabawa. Współcześnie dzieci odczuwają silną presję na odnoszenie sukcesów, mają ściśle określone plany dnia, które nie zostawiają wiele miejsca dla rozwoju samodzielności i kreatywności. Może to wywoływać negatywne emocje. Dlatego stworzyłam Malownię - miejsce, które pozwala na swobodną ekspresję samego siebie, mówi Edyta Anyszka, założycielka Malowni i popularyzatorka metody Arno Sterna.

Na tropie dziecięcego śladu

Arno Stern podczas swoich licznych podróży po całym świecie badał dziecięcy ślad. Pedagog śladem nazywał to, co my znamy pod pojęciem: rysunku, bazgrołu czy gryzmołu. Nie podlega on interpretacji odbiorców czy nauczycieli -, to praca która ma być zgodna tylko z jej autorem. Stern w trakcie badań nad rysunkami dzieci z różnych części globu odkrył, że pomimo braku konotacji pomiędzy nimi, rysują one analogiczne kształty w ten sam lub bardzo podobny sposób. Teoria fromulacji to śledzenie etapów dziecięcego rysunku od powstania pierwszych jego śladów na kartce. Podobieństwo kształtów w pracach dzieci wynika z tego, że powstają z pamięci organicznej. Jak sam Arno Stern mówi, neurobiolodzy znają pojęcie pamięci komórkowej – formulacja jest ekspresją tejże pamięci. Są w niej zapisane wydarzenia, które miały miejsce przed naszymi narodzinami. Wspomnienia dorosłego człowieka sięgają najwyżej wieku 2-3 lat. Wcześniejsze zdarzenia są zagadką.

Malowanie bez planu

W pracowni Arno Sterna, we francuskim Malorcie, jak również w polskiej Malowni, uczestnicy zabawy malarskiej nie mają narzucanego tematu warsztatów. To pracownie, w której dzieci oraz dorośli są wolni od nakazów i schematów. Według twórcy tej koncepcji, dopiero taka zabawa pozwala na odczuwanie przyjemności. Uczestnicy nie są poddawani presji, nie walczą o aprobatę – malują tylko dla siebie i dla swojej własnej przyjemności. Brak rywalizacji, wynikający z nieokreślonego celu, dodatkowo sprzyja budowaniu zdrowych relacji w grupie. Arno nigdy nie pyta co autor miał na myśli tworząc ślad. To nie jest ważne. Istotą zabawy malarskiej jest ekspresja oraz satysfakcja z samego etapu malowania bez dążenia do skończenia dzieła.

 

Pomieszczenie wyciszenia i skupienia

We francuskim Malorcie, tak samo jak w polskiej Malowni, obowiązują pewne zasady, które mają za zadanie sprawić, że uczestnik poczuje się odizolowany od świata oraz od natłoku myśli. Nie ma tu okien, a na ścianach przyczepiony jest szary papier, do którego przykleja się kartony. Do dyspozycji gości jest stół z 18-stoma farbami oraz pędzlami. Rolą prowadzącego warsztaty jest tylko pomoc techniczna – podaje pędzle, rozkleja kartony oraz uzupełnia farby. Praktycy metody Arno Sterna zalecają regularność w uczestniczeniu w zajęciach minimum raz w tygodniu. Nie ma granicznej daty zakończenia zajęć. Każdy uczestnik musi samo sobie odpowiedzieć czy chce zaprzestać korzystania z warsztatów. Należy jednak pamiętać, że dzięki regularności uczestnicy mogą w pełni oddać się studiowaniu własnego ja. Systematyczność pozwala też na ćwiczenie koncentracji oraz budowanie kreatywności. Możliwość swobodnej ekspresji za pomocą malowania pozwala na odprężenie, relaks i pozbycie się negatywnych emocji. Jest to ważne i polecane w szczególności osobom pracującym w stresie i napięciu, a także dzieciom, które mają problemy ze skupieniem czy po prostu potrzebują oderwania się od codziennych uczniowskich problemów.

Pracownia Arno Sterna od 60 lat funkcjonuje we francuskim Malorcie. W Polsce, swobodnej ekspresji można oddać się natomiast w Gostyninie, gdzie działa Malowania - miejsce zgodne z ideologią Sterna.

 

 

 

 

 

Malownia to przestrzeń kreatywna, w której odbywają się zajęcia metodą Arno Sterna. W zabawie malarskiej mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Odbywają się one w przestrzeni zamkniętej w atmosferze zabawy, ale też skupienia. Malownia ma swoją siedzibę w Leśniewicach. Autorką konceptu jest Edyta Anyszka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-16 | 09:00

Jak przygotować się do trudnej rozmowy w pracy i nie tylko?

Trudne i emocjonalnie wymagające rozmowy są elementem codzienności każdego człowieka, spotykamy się z nimi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Chociaż zwykle uznawane za niewygodne, to najczęściej spełniają kluczową
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 01:00

PTTPB o projekcie regulującym zawód psychoterapeuty

W Polsce brakuje prawnego uregulowania zawodu psychoterapeuty, co prowadzi do braku jednolitych standardów w środowisku dotyczących uprawnień i praktyk związanych z tym zawodem. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej
Psychologia Poznaj, zrozum i zmień! Czyli kilka słów o neuroplastyczności mózgu
2024-03-20 | 01:00

Poznaj, zrozum i zmień! Czyli kilka słów o neuroplastyczności mózgu

Nasze mózgi są absolutnie niesamowite. I wbrew temu, co uważaliśmy kiedyś, ich skomplikowana budowa może się zmieniać przez całe życie. Wszystko opiera się o doświadczenie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.