Randka budżetowa, czyli jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach?
Pieniądze stanowią jeden z najczęstszych tematów tabu. Wiele osób świadomie i celowo unika rozmowy o nawykach finansowych z partnerem, mając nadzieję, że to słuszna decyzja nie wywołująca niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów. Chcąc budować szczerą i stabilną relację, warto nauczyć się umiejętnie rozmawiać o pieniądzach w związku i podejmować się nie tylko romantycznych tematów, ale również tych trudniejszych i niekiedy niewygodnych. Pytanie, jak podejść do takiej rozmowy i nie bać się mówić otwarcie o finansach? Co zrobić, by pieniądze nie szły w parze z emocjami i były traktowane jako zwykły temat do rozmowy?
Wchodząc w relację z partnerem i chcąc zaimponować drugiej połówce często próbujemy przejaskrawiać rzeczywistość. Świadome unikanie bądź prześmiewcze traktowanie tematu zarabiania i wydawania pieniędzy, wynika niekiedy ze strachu przed reakcją drugiej osoby. Poruszenie rozmowy na temat finansów w związku, wzbudza u partnerów strach przed kłótnią czy odtrąceniem. Z opinii publicznej wynika, że to właśnie temat pieniędzy jest jednym z częstszych powodów konfliktów w związkach. Dzieje się tak, ponieważ osoby chcące poruszać trudne tematy, nie przygotowują na to swoich partnerów. Ważnym jest by racjonalnie i świadomie podchodzić do tego typu delikatnych rozmów i starać się, by odbywały się w jak najbardziej komfortowych warunkach.
Co scala związek? Czy warto unikać tematu pieniędzy?
Budowanie silnych i mocnych fundamentów związku polega w głównej mierze na poznawaniu siebie nawzajem. Randki, podróże, wspólne mieszkanie, pierwsze inwestycje i koniec końców zarządzanie budżetem domowym jest związane ściśle z finansami. To nieodłączna część każdego życia człowieka. Rozmowa o nich, wymiana zdań i podejścia do pieniędzy wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu, jednak jest niezbędna do budowania trwałego i szczerego związku.
- Rozmowa o pieniądzach wywołuje niepotrzebne stresy i emocje, które mogą szkodzić związku. Zatem ważną kwestią w tym aspekcie jest umiejętna komunikacja między partnerami. Oczywiście, każdy z nas opiera swoje nawyki finansowe na wzorcach, które wyniósł z domu, jednak warto się nimi podzielić z drugą połówką. Związek powinien opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Podczas rozmowy, dobrze jest omawiać swoje postawy, potrzeby i jednocześnie kształtować wspólne cele finansowe. Kompromis to klucz do sukcesu. Każdy, bez względu na wysokość przychodów, powinien czuć się swobodnie w ustalonych zasadach gospodarowania budżetem domowym i podchodzić do kwestii finansowych z rozsądkiem i racjonalnym podejściem - twierdzi Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare i założycielka bloga o finansach „Bezpieczna Finansowo”.
Zabierz partnera na randkę budżetową!
Dobrym pomysłem na przeprowadzenie rozmowy o pieniądzach jest umówienie się na tzw. randkę budżetową. Jest to nic innego jak spotkanie poświęcone tematyce finansowej, które odbywa się w przyjaznej, pozbawionej nerwów i gniewu atmosferze, na neutralnym gruncie.
– Chcąc przygotować partnera na randkę budżetową, warto zaaranżować bezpieczną przestrzeń. Sugeruję w tym miejscu restaurację, spacer czy kawiarnię, gdzie spotkanie odbywałoby się w sposób spokojny i bezstresowy. Zdrowa relacja powinna opierać się na wzajemnym wsparciu i szacunku, dlatego ważnym jest, by partnerzy podczas spotkania wypisali cechy wspólne i różnice w zarządzaniu pieniędzmi. Dobrze jest odnaleźć złoty środek, nie próbować przeforsować swojego zdania i ustalać gospodarowanie finansami w sposób klarowny i zrozumiały dla obu stron. Nastrój wywołany romantyczną atmosferą randki zdecydowanie ułatwi rozmowę na płaszczyźnie finansowej. Podsumowując, poruszanie tematu pieniędzy w partnerstwie, scala związek i stawia stabilne filary, które będą procentować przez lata. Rozmawianie o pieniądzach powinno być konstruktywne, wyrozumiałe i odbywać się w spokojnych, przyjaznych do tego warunkach – dodaje autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.
Marta Kobińska – autorka bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach. Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.