Sesja pomocy wyjścia z kryzysu. Rysowanie NeuroGrafiki – relacja z sesji
Gdy przeżywamy osobisty dramat i jesteśmy pogrążeni w głębokim kryzysie, przydaje się każde wsparcie. Jednym ze sposobów, na jego uzyskanie jest udział w sesji NeuroGrafiki. Sesja zaczyna się od rozmowy, analizy sytuacji, omówienia przyczyn i konsekwencji kryzysu. Potem zaczyna się rysowanie, które pomaga poukładać chaotyczne myśli i zyskać nowe spojrzenie na trudności oraz umożliwić dostrzeżenie światełka w tunelu.
Do sesji NeuroGrafiki potrzebna jest biała kartka, a także markery różnej grubości i kolorowe zakreślacze. Ten zestaw umożliwi nam przelanie na papier tego, co nam leży na sercu – wyjaśnia Inessa Kim, instruktorka NeuroGrafiki, która sama prowadzi takie sesje i również szkoli ekspertów w tym zakresie.
Z pomocą specjalisty naszkicujemy wyjątkowy obraz tego, do czego dążymy i co chcielibyśmy uzyskać. Będziemy twórcami dzieła, które docelowo przyniesie nam ulgę i pomoże w ujrzeniu naszych problemów z lotu ptaka, zdystansowaniu się do tego, co nas otacza i na co nie mamy wpływu. Porządkując myśli poprzez rysowanie, zyskamy nowe podejście, które pozwoli na podjęcie działań, by krok po kroku wyjść
z kryzysu, w którym się znajdujemy.
Dzieło neurograficzne powstaje z figur geometrycznych, symbolizujących cele, do których dążymy oraz zasoby, które mogą nam pomóc w ich osiągnięciu. Koncentrujemy uwagę na poszczególnych aspektach, tworzymy neuronowe połączenia i starannie zaokrąglamy punkty styku. Taki obraz jest w stanie wykonać każdy, kto potrzebuje pomocy w uspokojeniu rozedrganych myśli – uważa Inessa Kim, prowadząca takie sesje. Warto spróbować i samemu przekonać się, czy NeuroGrafika pomoże nabrać dystansu i zmienić sposób naszego myślenia.
Sesja NeuroGrafiki to wyjątkowe doświadczenie tworzenia mapy myśli – unikalnej dla każdego uczestnika kopii tego, co dzieje się w umyśle podczas przeżywania trudnych stanów emocjonalnych.
W sesji towarzyszy nam przewodniczka – instruktorka NeuroGrafiki, która pomaga nazwać to, co rysujemy, nie spieszyć się, skupić uwagę na poszczególnych zasobach, wyjaśnić, w jaki sposób połączyć je z celem, do którego dążymy. Rysujemy różne figury geometryczne tak, jak potrafimy. Najważniejsze są linie, które starannie zaokrąglamy, unikając pośpiechu i koncentrując się na wyjaśnianiu unikalnych symboli. Na końcu dodajemy kolory. Podczas rysowania, opowiadamy swoją historię. W łagodzeniu bólu pomaga nazywanie uczuć i koncentracja na rozwiązaniach. W ten sposób oswajamy rzeczywistość.
Udział w sesji NeuroGrafiki ogromnie mi pomógł w zyskaniu nowego spojrzenia na sytuację, w której znalazłam się w związku z rozpadem mojego długoletniego małżeństwa – mówi Kalina, uczestniczka sesji. Gdy zgłosiłam się na sesję NeuroGrafiki, byłam pogrążona w ogromnym kryzysie, kompletnie straciłam poczucie bezpieczeństwa, nie miałam ochoty żyć. Udział w sesji sprawił, że byłam w stanie skoncentrować moje myśli, na tym, czego aktualnie potrzebuję, nazwać to i zastanowić, w jaki sposób mogę wyjść ze stanu beznadziei. Niezwykłe było to, że dzięki rysowaniu tego, co czuję i wskazówkom instruktorki, uświadomiłam sobie, jak wiele zasobów mam w sobie i swoim otoczeniu – zasobów, które mogą mi pomóc w złagodzeniu cierpienia, które odczuwam. Skupiłam się na tym, na co mogę mieć wpływ. Zrozumiałam, że jestem w stanie zaakceptować to, czego zmienić nie mogę i ujrzałam nowe przestrzenie, które pojawiły się w miejscu tego, co straciłam. Poczułam ulgę i wdzięczność.
![Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1104621877,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.