Komunikaty PR

Sprawdź, jak oszczędnie wyjechać na urlop bez obciążenia finansowego

2023-06-06  |  11:00
Biuro prasowe

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione wakacje, a wraz z nimi pokusa wydawania pieniędzy na różnorodne atrakcje, wyjazdy i przyjemności. Okres wakacyjny to czas rozpusty, podróży i pozwalania sobie na odrobinę luksusu. Korzystanie z uroków letnich jest jak najbardziej wskazane, jednak warto zachować przy tym umiar by na początku jesieni nie zastać pustego portfela. Nieprzemyślane wydatki mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia budżetu i negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową. Dlatego tak ważne jest racjonalne, oszczędne i świadome podejście do wydatków oraz rozważne planowanie wakacyjnych aktywności.

Pomimo inflacji i nieprzewidywalnej sytuacji finansowej w kraju i na świecie, duża część Polaków decyduje się zainwestować w wyjazd wakacyjny i nie rezygnuje z podróży i odpoczynku. Według badań CBOS, 55% Polaków oświadczyło, że zamierzają wyjechać w 2023 roku na minimum 2-dniowy urlop, z czego większość zamierza spędzić wakacje w kraju[1]. Jak wskazują badania, mimo trudności ekonomicznych i niepewnej sytuacji gospodarczej, oderwanie się od codzienności i odkrywanie nowych miejsc jest dla nas wciąż ważne i niezastąpione. W tym czasie należy szczególnie zadbać i kontrolować swój budżet domowy, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty finansowe. Planując wyjazd wakacyjny należy dokładnie przeanalizować wydatki i przygotować portfel na nieco bardziej obciążający finansowo okres.

- Wakacje są czasem relaksu i odpoczynku, ale nie powinny prowadzić nas do długoterminowych problemów finansowych. Ważne jest, aby planować wydatki, być świadomym swojego budżetu i zastanowić się, jakie przyjemności są nam naprawdę potrzebne, a z których możemy z czystym sumieniem zrezygnować. Wielu z nas łatwo poddaje się chwilowej radości zakupów czy spontanicznym decyzjom wakacyjnym, zapominając o długoterminowych konsekwencjach. Nieprzemyślane obciążanie budżetu podczas urlopu, w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową - podkreśla Marta Kobińska, założycielka bloga „Bezpieczna Finansowo”. - Na początku warto zacząć od stworzenia wakacyjnego budżetu, który obejmuje wszystkie planowane wydatki, takie jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje turystyczne i pamiątki. Tworzenie budżetu wakacyjnego jest kluczowe, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie popaść w niepotrzebne kłopoty - dodaje ekspertka.

JEDZENIE NA WAKACJACH

Jednym z największych kosztów ponoszonych podczas wakacji jest jedzenie. Oszczędne podejście do planowania posiłków i przekąsek może złagodzić nasz budżet i zrobić przestrzeń na inne atrakcje, które mogą okazać się bardziej opłacalne.

- Zrozumiałym jest, że będąc w kurorcie, na wczasach za granicą czy po prostu w nowym miejscu, mamy chęć spróbowania regionalnych potraw i smaków. Pójście do restauracji nie jest niczym złym i powinniśmy mieć na to jak najbardziej przeznaczony budżet, jednak warto pomyśleć również o samodzielnym przygotowywaniu posiłków i zabieraniu ich ze sobą w podróż – radzi Marta Kobińska.

JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ

O wiele bardziej satysfakcjonujące jest skoncentrowanie swojego budżetu na jakościowych a nie ilościowych doświadczeniach. Często mylimy udane wakacje z zapełnionym harmonogramem niewartościowych rozrywek i kosztownych wydatków. Zamiast przeznaczać swój budżet na dużą ilość drogich i nieprzemyślanych atrakcji, można poznawać nowe miejsce w sposób oszczędny i o wiele bardziej satysfakcjonujący.

- Często mniej znaczy więcej. Jeśli skupimy się na jakości doświadczeń, zamiast zapełniać swój czas i przestrzeń nieistotnymi rzeczami, możemy zyskać o wiele lepsze wspomnienia, nie trwoniąc przy tym niepotrzebnie pieniędzy. Najcenniejsze chwile wakacyjne można przeżyć bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Oznacza to, że zamiast gonić za kolejnymi atrakcjami czy wydarzeniami, można spędzać czas w pięknej scenerii przyrody, próbować lokalnych kulinariów, poznawać miejscowe tradycje i kulturę, czy też po prostu czerpać radość z drobnych przyjemności, takich jak długie spacery, relaks na plaży czy czytanie ulubionej książki podczas zachodu słońca – dodaje ekspertka.

 

 

Marta Kobińska – prezes Fundacji Bezpieczni Finansowo oraz autorka bloga bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach.  Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

 


[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2023/K_019_23.PDF

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.