Trauma w dobie pandemii. Debata Fundacji Dorastaj z Nami
O możliwych konsekwencjach traumy związanej z pandemią COVID-19 dla jednostek i całego społeczeństwa będą rozmawiać 24 czerwca br. uczestnicy debaty online organizowanej przez Fundację Dorastaj z Nami. Podczas spotkania, eksperci - prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta oraz Marta Wrzosek, pedagog i nauczycielka, powiedzą również, jak obecną sytuację przeżywają dorośli, a jak dzieci i młodzież, a także jakie są najlepsze sposoby zapobiegania i radzenia sobie z traumą.
Pandemia COVID-19 i jej skutki dotknęły w mniejszym lub większym stopniu całe społeczeństwo. Trauma, przeżywana do tej pory głównie przez jednostki, stała się doświadczeniem ogólnoświatowym, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Z dnia na dzień miliony osób straciły poczucie kontroli nad własnym życiem i wiarę w lepsze jutro.
Organizatorzy debaty online Trauma w dobie pandemii wraz z zaproszonymi ekspertami chcą zwrócić uwagę na przeżywanie traumy przez dzieci i rodziny pracowników służb, którzy są na froncie walki z pandemią. Jak podkreśla Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami „Medycy, policjanci i strażacy oraz inni pracownicy służb, codzienne narażają własne zdrowie i życie, by nieść pomoc chorym na COVID-19. Martwią się o siebie i swoich najbliższych. Boją się że mając kontakt z zarażonymi, są zagrożeniem dla swoich rodzin”. Podczas debaty postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co możemy zrobić jako społeczeństwo, by pracownikom służb i ich rodzinom pomóc przejść przez traumę.
Podczas debaty online Trauma w dobie pandemii eksperci oraz moderatorzy będą rozmawiać o także o sposobach zapobiegania i radzenia sobie z traumą, a także o możliwości zastosowania w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, rozwiązań wypracowanych w ramach systemu izraelskiego.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają także, że debata ma być okazją do poszukania odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się nasz świat po pandemii oraz co możemy zrobić, by trauma wywołana pandemią COVID-19 była impulsem do nowego początku i zmiany na lepsze.
Debata rozpocznie się 24 czerwca o godzinie 13.00. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://dorastajznami.org/debata/
Fundacja Dorastaj z Nami to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która od blisko 10 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom, strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej. Celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie edukacji od chwili przyjęcia do Fundacji aż do zakończenia przez nie nauki, do 25 roku życia. Dzięki działalności Fundacji, dzieci otrzymują regularną, szeroko rozumianą pomoc edukacyjną, psychologiczną, wsparcie finansowe oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci. Więcej o Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org
6 września, Dzień Walki z Prokrastynacją
Badanie świadomości emocji wśród nastolatków
Tylko 32% Polek i 55% Polaków umie przyjmować krytykę [Raport]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Rafał Zawierucha: Kocham remonty i nadzorowanie wszystkiego. Wspaniale sprawdzam się w dyrygowaniu i rozdzielaniu obowiązków
We wcześniejszym wywiadzie udzielonym agencji Newseria Lifestyle aktor zaznaczył, że chciałby się wprowadzić do nowego mieszkania przed wakacjami. Remont jednak nieco przeciągnął się w czasie i plany trzeba było skorygować. Rafał Zawierucha podkreśla natomiast, że zależy mu na tym, by wszystko było zrobione dokładnie, i w tym momencie kilka tygodni opóźnienia nie robi już różnicy. Najbardziej cieszy go to, że wraz z żoną i córeczką będą mieli swoje wymarzone lokum z piękną sypialnią, funkcjonalną garderobą i bajecznym pokoikiem dla dziecka.
Problemy społeczne
Bajkoterapia może być skutecznym narzędziem edukacyjnym. Wspiera rozwój emocjonalny u dziecka i pomaga mu radzić sobie z codziennymi problemami
Czytanie dziecku bajek to nie tylko sposób na wspólne spędzenie czasu, ale i pierwszy krok bajkoterapii. Gdy za tym idą rozmowy o bohaterach i ich przeżyciach, a także wspólne zabawy odnoszące się do przeczytanej bajki, mamy do czynienia z jednym z najbardziej skutecznych narzędzi edukacyjnych. Bajkoterapia buduje osobiste zasoby dziecka, pokazuje wzorce zachowań, które mogą być wsparciem w trudnej emocjonalnie sytuacji, uczy samoświadomości, współpracy, nazywania i regulacji emocji. Co ważne, korzystać mogą na tym także dorośli.
Moda
Tomasz Jacyków: Dla próżności i uciechy innych nie będę zaśmiecał tej planety. Kupuję niewiele ubrań i bardzo lubię second handy
Zdaniem stylisty branża modowa powinna zwracać większą uwagę na otaczające nas środowisko i podejmować takie działania, które zamiast prowadzić do jego degradacji, będą je chroniły. Niestety sieci sklepów z ubraniami proponują konsumentom wciąż nowe kolekcje, modne zaledwie przez kilka tygodni. Bombardują więc rynek tanimi ubraniami niskiej jakości, których produkcja pochłania ogromne ilości prądu, wody i zwiększa ślad węglowy, działając tym samym na szkodę klimatu. Tomasz Jacyków podkreśla, że on sam jest wiernym klientem second handów, przerabia ubrania i ponownie je wykorzystuje. Jak tłumaczy, to samo można zrobić z rzeczami znalezionymi w naszych szafach.