Trauma w dobie pandemii. Debata Fundacji Dorastaj z Nami
O możliwych konsekwencjach traumy związanej z pandemią COVID-19 dla jednostek i całego społeczeństwa będą rozmawiać 24 czerwca br. uczestnicy debaty online organizowanej przez Fundację Dorastaj z Nami. Podczas spotkania, eksperci - prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta oraz Marta Wrzosek, pedagog i nauczycielka, powiedzą również, jak obecną sytuację przeżywają dorośli, a jak dzieci i młodzież, a także jakie są najlepsze sposoby zapobiegania i radzenia sobie z traumą.
Pandemia COVID-19 i jej skutki dotknęły w mniejszym lub większym stopniu całe społeczeństwo. Trauma, przeżywana do tej pory głównie przez jednostki, stała się doświadczeniem ogólnoświatowym, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Z dnia na dzień miliony osób straciły poczucie kontroli nad własnym życiem i wiarę w lepsze jutro.
Organizatorzy debaty online Trauma w dobie pandemii wraz z zaproszonymi ekspertami chcą zwrócić uwagę na przeżywanie traumy przez dzieci i rodziny pracowników służb, którzy są na froncie walki z pandemią. Jak podkreśla Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami „Medycy, policjanci i strażacy oraz inni pracownicy służb, codzienne narażają własne zdrowie i życie, by nieść pomoc chorym na COVID-19. Martwią się o siebie i swoich najbliższych. Boją się że mając kontakt z zarażonymi, są zagrożeniem dla swoich rodzin”. Podczas debaty postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co możemy zrobić jako społeczeństwo, by pracownikom służb i ich rodzinom pomóc przejść przez traumę.
Podczas debaty online Trauma w dobie pandemii eksperci oraz moderatorzy będą rozmawiać o także o sposobach zapobiegania i radzenia sobie z traumą, a także o możliwości zastosowania w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, rozwiązań wypracowanych w ramach systemu izraelskiego.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają także, że debata ma być okazją do poszukania odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się nasz świat po pandemii oraz co możemy zrobić, by trauma wywołana pandemią COVID-19 była impulsem do nowego początku i zmiany na lepsze.
Debata rozpocznie się 24 czerwca o godzinie 13.00. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://dorastajznami.org/debata/
Fundacja Dorastaj z Nami to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która od blisko 10 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom, strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej. Celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie edukacji od chwili przyjęcia do Fundacji aż do zakończenia przez nie nauki, do 25 roku życia. Dzięki działalności Fundacji, dzieci otrzymują regularną, szeroko rozumianą pomoc edukacyjną, psychologiczną, wsparcie finansowe oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci. Więcej o Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.