Raport o zdrowiu psychicznym: czego mieszkańcy oczekują od miast?
Czy miasta troszczą się o nasze zdrowie psychiczne tak, jak o ścieżki rowerowe czy edukację? 65% respondentów uważa dbanie o zdrowie psychiczne za ważny obowiązek miasta, jednak tylko co czwarta osoba twierdzi, że ich miasto rzeczywiście wywiązuje się z tego zadania – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED. Raport z badania „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” stanowi istotny krok w kierunku holistycznego podejścia do zdrowia, które integruje zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.
W ostatnich latach zdrowie psychiczne stało się istotnym tematem w obszarze zdrowia publicznego. Na depresję choruje ok. 1,2 mln Polaków – co piąty dorosły i coraz więcej dzieci. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęstszą chorobą na świecie. Długotrwały stres oraz nieleczone problemy psychiczne wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne i mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. W odpowiedzi na te wyzwania w ramach celów zrównoważonego rozwoju (SDG), ONZ postawiła na poprawę zdrowia psychicznego i zmniejszenia liczby samobójstw o jedną trzecią do 2030 roku.
Kluczowe wnioski i metodyka
Badanie przeprowadzone w sierpniu 2024 r. przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED objęło 1000 osób, czyli reprezentatywną próbę mieszkańców polskich miast i dotyczyło ich świadomości na temat oferty miejskiej w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego. Wyniki pokazują, że 65% respondentów uważa dbanie o zdrowie psychiczne za ważny obowiązek miasta, jednak tylko 24% sądzi, że ich miasto rzeczywiście wywiązuje się z tego zadania. Ponadto 38% ogółu (49% najstarszej grupy wiekowej) uważa, że miasto mogłoby wspierać osoby starsze przez różne inicjatywy, np. zajęcia sportowe, warsztaty przeznaczone specjalnie dla nich. Samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego dla 70% w grupie total, a dla 82% w najstarszej grupie wiekowej.
Zdrowie psychiczne na pierwszym planie: nowe wyzwania dla miast
Jednym z wyzwań stojących przed polskimi miastami jest zdrowie psychiczne ich mieszkańców. Zgodnie z wynikami badania, problemy związane z dobrostanem psychicznym znajdują się na trzecim miejscu wśród najpilniejszych kwestii wymagających interwencji. Wyżej są tylko zagadnienia związane z zanieczyszczaniem powietrza i zmianami klimatu[1].
Czego mieszkańcy oczekują od miast?
Respondenci wyraźnie wskazują na potrzebę ogólnodostępnej psychoterapii, szybkiej pomocy psychologicznej oraz tworzenie zielonych przestrzeni, które sprzyjają relaksowi i zdrowiu psychicznemu. Szczególnie ważnym aspektem dla wielu z nich jest edukacja młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego oraz organizacja grup wsparcia, które mogłyby realnie pomóc w codziennych trudnościach. Wszystkie te rozwiązania mogą mieć bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.
- Rzeczywistość stawia przed nami coraz większe wyzwania; to m.in. stres w życiu prywatnym i zawodowym, sytuacją gospodarcza, konflikty międzynarodowe, czy po prostu codzienna troska o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Jako współorganizatorzy Kongresu Zdrowe Miasta chcemy uwrażliwić opinię publiczną również na ten element. Wierzymy, że zdrowe miasto to również takie, które jest świadome potrzeb swoich mieszkańców w zakresie zdrowia psychicznego i potrafi je odpowiednio adresować – mówi Anna Rulkiewicz, członkini rady programowej kongresu Zdrowe Miasta i prezeska Grupy LUX MED.
Raport „Dobrostan psychiczny a wybrana oferta miast” powstał z myślą o lepszym zrozumieniu potrzeb mieszkańców, a jego szczegółowe wyniki zostaną zaprezentowane podczas bloku tematycznego „Ludność i pokolenia” na Kongresie Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Premiera raportu odbędzie się 23 września, o godz. 13.00 w Auli Głównej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Obecnie na stronie www.zdrowemiasta.pl trwa bezpłatna rejestracja na wydarzenie.
*Jeśli nie wskazano inaczej, wszystkie dane pochodzą z Raportu Kantar Polska „Świadomość oferty miast w dbaniu o dobrostan psychiczny mieszkańców”, CAWI, N=1000, Rep. próba mieszkańców polskich miast, data realizacji: sierpień 2024
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl
[1] Kantar Sustainability Sector Index 2023
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.