Recykling dotyczy każdego. Sprawdź, jak dawać drugie życie odpadom i na co dzie
Znaczenie recyklingu w ochronie środowiska
Recykling to proces, który pozwala na odzyskiwanie surowców wykorzystanych do produkcji różnego rodzaju produktów i opakowań. Tymczasem, na początku lipca bieżącego roku, Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informację sygnalną dotyczącą ochrony środowiska w Polsce. Eksperci zauważają w niej, że poziom recyklingu odpadów komunalnych uległ drastycznemu pogorszeniu – spadł z 26,7 proc. w 2022 roku do 15,8 proc. w 2023 roku.
Jak wyjaśnia GUS, nie jest to jednak faktyczny spadek, lecz wynik zmiany metodyki opracowywania danych. Według statystyk, w 2023 roku, prawie 6,4 mln ton (47,5 proc.) odpadów komunalnych zostało skierowane do procesów odzysku, a niemal 4,2 mln ton (30,9 proc) do unieszkodliwienia. W pierwszej grupie procesów na recykling przypadło 15,8 proc. (ponad 2,1 mln ton), na kompostowanie lub fermentację 11,8 proc. (niemal 1,6 mln ton), a 20 proc (2,7 mln ton) na przekształcenie termiczne z odzyskiem energii. W 2022 roku szacowano, że do odzysku skierowano prawie 8,2 mln ton odpadów
(61,1 proc), zaś do procesów unieszkodliwienia 5,2 mln ton (38,1 proc).
Recykling w praktyce
Segregacja śmieci w gospodarstwach domowych to fundament skutecznego recyklingu. Kluczowe jest rozróżnianie podstawowych grup surowców, takich jak: papier, szkło, plastik i metal oraz bioodpady. Każda z tych kategorii wymaga osobnych pojemników, co pozwala na ich efektywne przetwarzanie.
– Istotne jest nie tylko umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach, ale także przestrzeganie kilku zasad. Na przykład, plastikowe butelki po napojach powinny być opróżnione i zgniecione przed wyrzuceniem, a papier nie może być zabrudzony, gdyż to uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Bioodpady, takie jak resztki jedzenia nie mogą zawierać mięsa, kości i ości – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Cykl życia produktu – wybór ma znaczenie
Myśląc kategorią dbałości o planetę w kontekście wyrzucania odpadów, dobrze sobie zadać pytanie o pochodzenie produktu, który i tak trafia później do kosza. Dlatego pomysłem może być dokonanie odpowiedniego wyboru już podczas zakupu konkretnego przedmiotu. Takie działanie nie tylko pomaga ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także wspiera globalne wysiłki na rzecz ochrony naszej planety. Kluczowe jest zwracanie uwagi na produkty oznaczone jako ekologiczne oraz te, których opakowania minimalizują użycie tworzyw sztucznych.
Segregacja – rób to sam!
Małe zmiany, takie jak segregacja odpadów w domu, unikanie jednorazowych produktów czy kupowanie towarów z recyklingu, mogą przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Warto pamiętać, że każda inicjatywa ma znaczenie, a nasze codzienne decyzje wpływają na przyszłość planety.
– Wprowadzając do codziennych nawyków proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, unikanie jednorazowych opakowań czy kompostowanie bioodpadów, możemy znacząco zmniejszyć nasz ślad środowiskowy. Te z pozoru drobne czynności nie tylko przyczyniają się do realnej poprawy stanu przyrody, ale także stanowią inspirację dla innych, pokazując, że odpowiedzialne podejście do odpadów to wspólna korzyść – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.