Retro chic we wnętrzach
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Popularne w czasach PRL elementy wyposażenia i dekoracje wnętrz, choć już nieraz trafiały do lamusa, dziś ponownie z wyczuciem zdobią polskie domy. Zaadaptowane do nowoczesnych aranżacji charakternie łączą stare z nowym, tworząc sentymentalne wnętrza w stylu retro chic.
Uszak, Śnieżnik, Zajączek, Lisek lub projekt 366 Chierowskiego – fotele, które przed laty spotkać można było niemal w każdym polskim domu, dziś są prawdziwymi designerskimi perełkami, które zapewniają nostalgiczną podróż w czasie. Kultowy model w jasnozielonej tapicerce naturalnie komponuje się ze ścianami pokrytymi farbą Dekoral Effect 3in1 w podobnym odcieniu Subtelna Szałwia. W aranżację bezbłędnie wpisuje się zachwycająca estetyką dawnych lat drewniana konsola na lekko rozstawionych nóżkach i inspirowany stylem vintage przecierany dywan, które składają się na wysmakowane i przytulne wnętrze z duszą.
Beż to dyskretne tło dla wprowadzających wyrazisty charakter elementów retro. W utrzymanym w spokojnych barwach pomieszczeniu efektowny kontrapunkt stanowi stary kredens, niegdyś stojący w babcinym domu. W odświeżonym wydaniu, przemalowany na pastelowy odcień Aqua i czerwony Red Deluxe emalią Beckers Designer Universal, jest oryginalną ozdobą kuchni. W niewielkich szufladkach skrywa rozmaite bibeloty, by za szklanymi drzwiami wdzięcznie eksponować ustawioną na półkach stołową zastawę. Akcentem spajającym aranżację jest drewniany stół, któremu uroku dodają widoczne na powierzchni ślady użytkowania.
Styl retro chic z powodzeniem można wykorzystać też w łazience. Zamiast modnych dziś wielkoformatowych kafli, prostokątnych kabin prysznicowych czy nablatowych umywalek, z nostalgii za przeszłością warto postawić na nieszablonowe wyposażenie w stylistyce sprzed lat. Wolnostojąca wanna na efektownych, dekoracyjnych nóżkach nadaje wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Jej owalny kształt i wywijane brzegi stanowią ukłon w stronę minionych dni, tworząc spójną kompozycję z pełniącym funkcję łazienkowego stolika stołkiem czy finezyjnym wieszakiem na ręczniki. Złamana biel F428 Necklace z palety Tikkurila Luja 7 wydobywa dyskretnie łazienkowy szyk retro, kreując proste, nienarzucające się tło dla odróżniających się motywów vintage.
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.