Komunikaty PR

Rodzisz podczas pandemii? Spakuj się z głową!

2020-07-03  |  17:00
Biuro prasowe

Poród w czasie pandemii to nie lada wyzwanie. Obecnie o możliwości porodu rodzinnego decydują dyrektorzy szpitali, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, personelu oraz warunki ochrony epidemiologicznej. Osoba towarzysząca rodzącej, aby otrzymać zgodę na obecność podczas porodu, musi spełnić wymogi, które regulują restrykcyjne przepisy. Kobiety, które oczekują na poród, powinny pamiętać nie tylko o własnym komforcie i bezpieczeństwie, ale też rozumieć obecną sytuację i pomyśleć o zdrowiu innych osób obecnych w sali porodowej (pacjentki, personel), a szczególnie o nowonarodzonych dzieciach.

W zaistniałych okolicznościach przyszłe mamy nie na wszystko mają wpływ, jednak jedna sprawa wciąż pozostaje pod ich kontrolą: przygotowanie rzeczy do szpitala. A zatem zróbmy w tej kwestii wszystko, aby nic nie mogło nas zaskoczyć.


Przede wszystkim proponujemy, aby przysłowiową torbę do szpitala zastąpiła pojemna walizka, najlepiej na kółkach, w której można umieścić rzeczy niezbędne, potrzebne podczas pobytu w sali porodowej i na oddziale położniczym. Ze względu na zakaz odwiedzin, ważne jest, aby zapakować się w sposób przemyślany, zaopatrując się w niezbędne akcesoria, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Walizka, którą można zamknąć, będzie też praktyczniejsza do przechowywania i wygodniejsza do przesuwania podczas sprzątania czy dezynfekcji – radzi Leokadia Jędrzejewska, wieloletnia Konsultantka krajowa w dziedzinie  pielegniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Najważniejsze dokumenty, które należy przygotować, to:

  • dokument identyfikujący osobę ze zdjęciem, dowód ubezpieczenia w NFZ (jeśli ciężarna go posiada), numery identyfikacji podatkowej NIP: własny oraz pracodawcy,
  • skierowanie do szpitala w przypadku planowego cięcia cesarskiego,
  • dokumentacja medyczna  z okresu ciąży w tym m.in.: karta przebiegu ciąży, wyniki badań w oryginale, m.in.  grupa krwi i czynnik Rh potwierdzone dwukrotnym badaniem, antygen HBS wyk. po 32 tyg. ciąży, GBS, USG z wczesnej ciąży i obecne; przy ujemnym Rh- badanie na obecność przeciwciał anty Rh; badanie w kierunku kiły, HIV, a także plan porodu.

Ważne, aby zabrać ze sobą adres praktyki położnej POZ wymienionej w deklaracji wyboru świadczeniodawcy, na który szpital prześle zgłoszenie o porodzie, oraz adres praktyki lekarza POZ, gdzie zostanie przesłana karta uodpornienia dziecka.

 Przyda się też notes i długopis i na pewno telefon komórkowy.

 

Wśród rzeczy dla mamy powinny znaleźć się:

  • koszule umożliwiające karmienie piersią (3-4 sztuki), staniki dla karmiących mam i wkładki laktacyjne,
  • szlafrok, skarpety (dla osób lubiących ciepło),
  • dwie paczki dużych podpasek, podkłady na łóżko( ok.5szt.),
  • ręczniki, klapki pod prysznic,
  • środki higieniczne i kosmetyczne,
  • chusteczki nawilżające i papierowe.

Dobrze jest wziąć własny laktator lub zaopatrzyć się w końcówki do laktatora w przypadku korzystania ze sprzętu szpitalnego. Ważne też, aby nie zapomnieć o włożeniu do walizki kilka butelek wody mineralnej niegazowanej (wg potrzeb).

 

Wyprawka dla dziecka

Szpitale w większości zapewniają bieliznę osobistą i środki higieniczne dla noworodka, jednak warto wziąć ze sobą paczkę pampersów, pieluchy tetrowe (3-4 szt.), chusteczki nawilżające do pielęgnacji ciała, ew. środki higieniczne wg upodobań mamy. Można włożyć  do walizki np. ulubione body czy kaftanik dla dziecka , w którym np. będzie zrobione zdjęcie dla taty.

Ubrania, w których maluch zostanie zabrany do domu, powinny zostać dostarczone wraz z nosidełkiem w dniu wypisu ze szpitala.

Aby mieć pewność, że zapakowane zostaną wszystkie potrzebne rzeczy, warto wcześniej skontaktować się ze szpitalem i uzyskać aktualne informacje dotyczące procedury przyjęć, przygotowania do porodu i pobytu na oddziale. Jest to szczególnie ważne w czasie epidemii, ponieważ zalecenia mogą się zmieniać wraz z sytuacją. 

Należy pamiętać, że szpitale na ogół pozwalają rodzinie przynieść niezbędne przedmioty, które  dostarczane są przez pracowników szpitala do oddziału.

– Skompletowanie wszystkich rzeczy potrzebnych do porodu jest niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa przyszłej mamy, zwłaszcza kiedy nie może ona liczyć na wsparcie najbliższej osoby w okresie pobytu w szpitalu. W tym szczególnym okresie wzrasta znaczenie roli położnej, która powinna stworzyć jak najlepszy klimat i udzielać wsparcia stosownie do potrzeb rodzącej i jej kondycji psycho-fizycznej. Uśmiech i dobre słowo pomogą złagodzić lęk i niepokój samotnej rodzącej i ułatwią jej pobyt w szpitalu i pierwsze kontakty z dzieckiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby szpitale umożliwiały pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych podczas porodu i w okresie połogu – mówi Leokadia Jędrzejewska.

Jeżeli partner lub inna osoba towarzysząca nie otrzymają zgody na uczestniczenie w porodzie, mogą udzielić  pomocy przyszłej mamie w inny sposób, np. pomóc w zakupach, w pakowaniu i zebraniu niezbędnych dokumentów. To będzie cenne wsparcie, z pewnością pozytywnie odebrane przez ciężarną.

 

Szkoła Rodzenia Prenalen to jedyna certyfikowana szkoła rodzenia on-line w Polsce, działająca całkowicie bezpłatnie, a zatem dostępna dla każdej posiadaczki urządzenia z internetem. Program nauczania realizowany w Szkole opracowano we współpracy z położnymi, a patronat nad instytucją objęło Polskie Towarzystwo Położnych. Program Szkoły Rodzenia Prenalen obejmuje wszystkie sfery zainteresowania kobiety w ciąży, czyli tematykę porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Każda uczestniczka zajęć może wyszukać położną wg miejsca zamieszkania oraz stworzyć swój indywidualny plan ciąży i porodu w specjalnym kreatorze, który sam podpowiada terminy planowanych badań i innych wydarzeń. Szkoła oferuje też czaty z położną, ginekologiem-położnikiem, pediatrą, neonatologiem, doradcą laktacyjnym i psychologiem. Potwierdzeniem jakości i rzetelności programu Szkoły Rodzenia Prenalen jest fakt, iż codziennie na jej stronie rejestruje się aż 200 przyszłych mam.

https://szkolarodzeniaprenalen.pl/#

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce Biuro prasowe
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla
Dziecko Rozmowa lepsza od kar i nagród
2024-04-25 | 12:00

Rozmowa lepsza od kar i nagród

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko pędzi do przodu, a to z kolei sprawia, że wielu z nas wychowując swoje dzieci korzysta z systemów kar i nagród, które przynoszą
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-24 | 13:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

W najbliższy czwartek – 25 kwietnia 2024 roku, w Auli im. Kazimierza Lepszegow budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach o godz. 11.00

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.