Komunikaty PR

Rozgrzewające Sery wracają do KFC i to w prawdziwie legendarnej odsłonie!

2023-01-19  |  12:00
Biuro prasowe

Do restauracji KFC wraca absolutny, zimowy hit – uwielbiane przez Polaków, kultowe „Rozgrzewające Sery”. W tym roku marka przygotowała dla swoich fanów arcymistrzowską odsłonę swojej oferty: z Serowym Macaroni! Nowość to połączenie delikatnego, kremowego makaronu z ciepłym, aromatycznym serem.  Oferta pierwszy raz dostępna będzie w naszym kraju na tak szeroką skalę.

Nowa odsłona uwielbianej promocji

KFC kocha zimę i zna sposoby na to, jak rozgrzać swoich fanów pysznym, sycącym posiłkiem. Jak co o roku tej porze do restauracji KFC zawitała kultowa już sezonowa oferta „Rozgrzewające Sery” w zaskakującej nowej serowej i pysznej odsłonie. W tym roku sieć restauracji przygotowała dla swoich Gości prawdziwą, zimową niespodziankę – Serowe Macaroni. Jest to tradycyjna, amerykańska potrawa, która na całym świecie ma już rzesze wiernych fanów, a w styczniu dzięki KFC wszyscy w Polsce będą mogli poznać jej legendarny, mega serowy smak.

Ofera „Rozgrzewających Serów” dostępna jest w różnych kombinacjach, tak aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Fani burgerów na pewno zakochają się w Serowe Macaroni Granderze, który nie dość, że jest arcymistrzowsko przepyszny, to będzie też prawdziwym zastrzykiem energii. Pyszny Serowe Macaroni Grander to wyjątkowy smak soczystego kurczaka KFC, chrupiącego bekonu, kremowego makaronu z serem, aromatycznego cheddaru oraz prażonej cebuli.

Najnowsza oferta KFC to też doskonały pomysł na rodzinny wypad na obiad, bo zarówno starsi, jak i nieco młodsi fani zachwycą się Serowym Macaroni Wrapperem, Serowym Qurrito oraz zestawem Serowe Macaroni & Bites Box. W ofercie „Rozgrzewające Sery” jest też oczywiście propozycja dla wegetarian- Serowe Macaroni Snack Box.

Serowe Macaroni to połączenie wszystkiego, co kochamy najbardziej: delikatnego, kremowego makaronu z ciepłym sosem serowym. Kultowa serowa oferta w KFC to idealne połączenie na zimę, które cudownie „otuli” smakiem i aromatem oraz rozgrzeje nawet największego zmarźlucha.

Obchodzony 20 stycznia Międzynarodowy Dzień Miłośników Sera będzie świetną okazja, żeby spróbować nowego produktu, wprost idealnego na zimową aurę. To nic, że brakuje słońca a dni są krótkie, wystarczy wstąpić do KFC, aby rozgrzać się serowo i poczuć się jak w lecie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.