Rozpoczęła się akcja „Komputer dla ucznia”
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Amest Otwock sp. z o.o. rozpoczęli akcję charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych problemem wykluczenia cyfrowego. Kilkanaście rodzin z terenu powiatu otwockiego otrzymało komputery z oprogramowaniem, pozwalające na uczestniczenie w zajęciach szkolnych za pośrednictwem Internetu. Caritas i Amest Otwock zapraszają kolejne firmy, instytucje i osoby prywatne do przekazywania komputerów na rzecz dzieci i młodzieży.
W sytuacji epidemii koronawirusa nauczanie szkolne jest prowadzone za pośrednictwem Internetu. Daje to szkołom i dzieciom szerokie możliwości realizowania zajęć dydaktycznych, utrzymywania kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą. Niestety nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów, by móc uczestniczyć w zajęciach. Jest to realny problem wielu rodzin ubogich materialnie. Dlatego Amest Otwock Sp. z o.o. i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej podjęły współpracę. W jej efekcie zakupiono kilkanaście komputerów wyposażonych w oprogramowanie, które zostały przekazane potrzebującym dzieciom i młodzieży.
- Pracujemy razem, aby umożliwić naukę uczniom wykluczonym cyfrowo. W pierwszej kolejności udostępniamy komputery niezbędne do edukacji rodzinom z powiatu otwockiego. Zostały one zakupione i przygotowane przez Amest-Otwock sp. z o.o. Ale nie chcemy na tym poprzestać. Już dziś zapraszamy kolejne firmy i zamożne osoby prywatne do dołączenia do naszej wspólnej akcji „Komputer dla ucznia”. Podjęta przez nas inicjatywa to dobry przykład współpracy lokalnego biznesu oraz instytucji charytatywnej Kościoła katolickiego. Pomóżmy dzieciom, zainwestujmy w ich przyszłość - zaznacza Ks. Kamil Chojnacki, Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Wspólny projekt ma na celu wyrównanie szans beneficjentów, wśród których są dzieci z rodzin ubogich lub wielodzietnych. Prezes firmy Amest Otwock, Felice Scoccimarro, przekazując na ten cel środki finansowe, podkreślił, jak ważna jest wzajemna pomoc lokalnej społeczności i wspólna wrażliwość społeczna instytucji charytatywnej Kościoła katolickiego oraz miejscowego przedsiębiorstwa. – W tym trudnym czasie musimy być solidarni z osobami szczególnie potrzebującymi. To nasz moralny obowiązek. Cieszę się, że możemy nieść pomoc z zaufaną i szanowaną organizacją, jaką jest Caritas. Dbajmy o siebie i innych. Okres pandemii to próba dla człowieczeństwa. Zachęcamy inne firmy, by włączyły się w naszą akcję. Jeżeli teraz nie zaopatrzymy dzieci w narzędzia edukacyjne to ograniczymy ich możliwości rozwojowe – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes zarządu Amest Otwock sp. z o.o.
- Pomoc spotkała się z wyrazami ogromnej radości ze strony uczniów i rodzin. Dzieci są przeszczęśliwe, a rodzice bardzo wdzięczni. Dziękujemy za pamięć i wsparcie w trudnym dla wszystkich czasie - dodaje Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Firmy, instytucje i osoby prywatne zainteresowane przekazaniem uczniom z ubogich rodzin komputerów do nauki szkolnej, lub środków na ich zakup za pośrednictwem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zapraszane są do kontaktu.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.