Komunikaty PR

Ruch, oddech i energia. Sekrety wszechświata drzemią w Twoim wnętrzu

2021-05-27  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.74 MB )

Pośpiech, stres, uporczywe napięcia, negatywny wpływ środowiska. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi medycyna chińska, w dużej mierze oparta na naturalnych technikach relaksacyjnych.

 „Qi” to energia życiowa obecna w każdym organizmie. „Gong” oznacza połączenie koncentracji z prawidłowym oddechem i różnymi pozycjami ciała. Zatem Qigong to świadome skupienie się na organizmie jako całości.

Qigong jest dla każdego bez względu na wiek, płeć czy poziom aktywności fizycznej. To rodzaj relaksu, który: redukuje stres, dotlenia organizm, wzmacnia układ krwionośny, reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia jakość snu, a dodatkowo wzmacnia mięśnie i stawy.

 W dzisiejszym zwariowanym i zabieganym świecie bardzo ważne jest, by choć na chwilę skupić się na sobie i poświęć dosłownie chwilę na odblokowanie energii Qi w organizmie! Taoiści mówią, że umrzeć w wieku 120 lat, to umrzeć młodo. Gdy opanuje się sztukę Qigong, to nie tylko wydłuży się własne życie, ale też stanie się ono bardziej magiczne – mówi mgr Urszula Brejnak, właścicielka salonu odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku, która praktykuje i poleca Qigong.

Trzy regulacje: umysł, oddech i ciało

Największym sekretem efektywnej pracy z umysłem jest zrozumienie spokoju. Gdy umysł jest spokojny, można skupiać się na tym, jak zrelaksować ciało. Spokojny umysł pomoże kontrolować oddech i ułatwi odczuwanie i identyfikowanie Qi w ciele.

– Ucząc się, jak koordynować oddech z różnymi pozycjami i świadomym postrzeganiem/świadomą uwagą, można zwiększyć ilość energii Qi we własnym ciele, co z kolei spowolni procesy starzenia się, będzie miało korzystny wpływ na metabolizm, pomoże uleczyć łagodniejsze choroby, pokona ból, a nawet, choć to niektórym wyda się nieprawdopodobne umożliwi czytanie w czyjejś duszy – mówi Urszula Brejnak.

Ostatnią regulacją energii Qi jest ciało. W tym przypadku niezbędna jest nauka relaksowania mięśni, utrzymując przy tym odpowiednią postawę.

 Naturalne ćwiczenia

Qigong łączy odpowiednie pozycje ciała, ruch, z oddechem oraz koncentracją. W odróżnieniu od innych aktywności fizycznych, Qigong nie skupia się tylko na mięśniach i kościach, ale na całym ciele i umyśle. Ma nam dostarczyć Qi, poruszyć ją i wzmocnić. Stosowany jest zatem w celach profilaktycznych, ale także leczniczych. Jest także odmiana skoncentrowana właśnie na leczniczych właściwościach – Yija Qigong. Odmian Qigongu jest całe mnóstwo – od całościowych, przez te związane z religią lub sztukami walki, po zupełnie specjalistycznie.

Co jest ważne podczas Qigongu? 

Koncentracja i jasny umysł – ćwiczenia mają nas relaksować, być przeżyciem nie tylko fizycznym, ale też działać na poziomie mentalnym. Powinniśmy skupiać się na wykonywaniu ruchów i oddechu, być tu i teraz i nie dać się rozproszyć natrętnym myślom. Qigong ma dać Energię, ale też spokój i wyciszenie.

 Na prawidłowy przepływ energii podczas wykonywania ćwiczeń duży wpływ ma oddech. Także pogłębienie oddechu sprawi, że doznamy głębszej relaksacji. W Qigongu nie chodzi o to, żeby na siłę przyjąć idealną pozycję, kosztem bólu i komfortu. Wykonujemy ćwiczenia jak najdokładniej, na miarę własnych możliwości. Przede wszystkim wyczulamy się na to, co „mówi” nam ciało – ono wie, ile jest w stanie wykonać. Z czasem oczywiście możliwości będą się poszerzać, a ćwiczenia wykonywać będzie się łatwiej i z większym skupieniem na sobie – dodaje specjalistka z Wy-SPY.

Trzeba też pamiętać, że jedna sesja Qigongu nie spowoduje stałych zmian w organizmie. Jak wskazuje sama nazwa („gong”), to wysiłek, który wymaga czasu.

Dla kogo Qigong?

Dla każdego, bo każdy pracuje tyle, ile chce i na ile pozwala mu ciało. Nie liczy się wiek ani sprawność fizyczna – dla każdego znajdą się ćwiczenia, które może wykonywać. Nie ważna dolegliwość, diagnoza ani zdolności. Qigong może praktykować KAŻDY!

Aby uprawiać Qigong, nie potrzebujemy praktycznie żadnych akcesoriów ani umiejętności. Ćwiczenia przypominają jogę, mają też punkty wspólne z Tai Qi. Wszystkie te aktywności związane są z medytacją i opierają się na przepływie energii.

 Lecący Żuraw

To jeden ze styli, odmian Qigongu. W chińskiej symbolice, żuraw oznacza spokój, zdrowie i długowieczność. To uniwersalny styl, odpowiedni zarówno dla osób zmagających się z chorobą, jak i zdrowych, pragnących pracować z energią i zadbać o swoje ciało i ducha. Występują w nim zarówno pozycje siedzące, leżące, stojące, jak i ruchowe. Swoje korzenie ma w Pekinie.

Osiem kawałków brokatu

To kolejna odmiana zawierająca 8 prostych, łagodnie rozciągających ćwiczeń, których głównym celem jest poprawienie przepływu Qi, rozluźnienie ciała oraz wzmocnienie organów wewnętrznych. Ta odmiana Qigongu szczególna uwagę kładzie na masowanie mięśni, ścięgien i organów, aby rozładować powstałe napięcia.

Qigong to skuteczna forma ćwiczeń zarówno dla osób pragnących wzmocnić swoje zdrowie, jak też i dla tych, które chcą rozwijać swoje zdolności medytacyjne. To idealna forma wyciszenia i relaksacji, która wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Zatem: odetchnij pełną piersią, a znajdziesz w sobie sekrety wszechświata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Tadeusz Drozda: Po 52 latach kariery na estradzie wystąpię nie jako artysta kabaretowy, ale jako piosenkarz. Jak przed każdym debiutem jest trema

Podczas najbliższej edycji Polsat Hit Festival satyryk zaprezentuje się w nietypowej dla siebie roli – zamiast jak zwykle rozśmieszać publiczność do łez, zaśpiewa. W trakcie koncertu „Gdzie się podziały tamte prywatki” w jego wykonaniu będzie można usłyszeć dwa wielkie przeboje wylansowane przed laty przez Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchę. Tadeusz Drozda podjął wyzwanie, zapowiada, że postara się mu sprostać, a jednocześnie nie ukrywa, że nieco się stresuje chociażby z tego powodu, że wśród nowego pokolenia artystów nie ma zbyt wielu znajomych.

Muzyka

Bryska: Dla mnie Opera Leśna to bardzo sentymentalne miejsce. Jako dziecko oglądałam festiwale w Sopocie, a teraz sama mogę na nich występować

Wokalistka przyznaje, że z dużą radością przyjęła zaproszenie do udziału w Polsat Hit Festiwal 2025. Dla niej bowiem występ w Operze Leśnej w Sopocie ma niezwykle sentymentalny wymiar. Jeszcze będąc dzieckiem oglądała w telewizji koncerty z Sopotu i marzyła, by kiedyś stanąć na tej kultowej scenie. Marzenie się spełniło i teraz, kiedy tylko ma taką możliwość wraca do tego amfiteatru z ogromną przyjemnością. W piątek Bryska zaśpiewa w koncercie „Radiowy Przebój Roku”.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć