Komunikaty PR

Rusza XV edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury”

2022-09-28  |  14:42
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.23 MB )

15 lat działania, blisko 8 milionów wyedukowanych dzieci, dziesiątki materiałów edukacyjnych – również w niestandardowych formach multimedialnych. To właśnie program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w którym tylko w ubiegłym roku wzięło udział ponad 1 200 000 dzieci z całej Polski. Skierowana do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych inicjatywa wspiera rodziców i nauczycieli w przekazywaniu najmłodszym wiedzy na temat proekologicznych nawyków i życia w zgodzie z naturą. Właśnie ruszyły zapisy do jej XV edycji.

Żyjemy w czasach nadmiernej konsumpcji i eksploatacji środowiska, które powodują ogromne zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. Działalność człowieka prowadzi do tworzenia się gór śmieci, zmian klimatycznych, kurczenia terenów zielonych, a także zmniejszania różnorodności biologicznej – giną gatunki zwierząt i roślin. Jeśli postawy społeczeństwa wobec ekosystemu i klimatu nie zmienią się, może to przynieść dotkliwe negatywne skutki dla przyszłych pokoleń. Oprócz pracy nad własnymi nawykami już teraz kluczowa jest edukacja proekologiczna najmłodszych. To najkorzystniejsza droga do odzyskania równowagi w przyrodzie, opierającej się na szacunku do roślin i zwierząt oraz racjonalnym wykorzystywaniu zasobów planety. Im wcześniej dziecko nauczy się właściwych postaw dotyczących życia w zgodzie z naturą, tym większa szansa, że będą one towarzyszyły mu w dorosłym życiu. 

To od najmłodszych zależy, jak będzie wyglądał świat w przyszłości

„W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dziecko charakteryzuje się dużą zdolnością zapamiętywania wiedzy, a ukształtowane wtedy umiejętności i postawy są bardzo trwałe. Wpojona i rozwijana od najmłodszych lat świadomość ekologiczna sprawi, że szacunek do przyrody i dbanie o środowisko będzie przychodziło przyszłym pokoleniom w sposób naturalny. Jednym z rozwiązań edukacyjnych, które kształtują postawy proekologiczne, są metody projektowe. To właśnie podczas działań praktycznych – często długofalowych i realizowanych wspólnie z innymi dziećmi, rodzicami i różnymi instytucjami – najmłodsi uczą się ekologii. Metody projektowe pozwalają im poznawać świat i kształtować miłość do natury wszystkimi zmysłami – dotykiem, węchem, wzrokiem, słuchem, a także smakiem. W ramach zajęć projektowych dzieci zdobywają wiedzę z różnych źródeł. Odkrywają zależności, jakie występują w środowisku, uczą się zasad dbania o planetę i klimat, poznają zasady ekonomii i oszczędzania, a także kształtują postawy empatyczne wobec przyrody” – tłumaczy Irena Ranosz-Talarek, metodyk współpracująca z projektem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, Czepczyński Family Foundation.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” – więcej działania, mniej gadania

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. A zachowania zaobserwowane i nauczone od opiekunów w okresie wczesnego dzieciństwa mogą stać się ich nawykami w przyszłości. Jak zatem dawać ekologiczny przykład najmłodszym? Z pomocą przychodzi program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, organizowany przez należącą do Grupy Maspex markę Kubuś. To bezpłatny projekt skierowany do przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, który ma na celu budowanie wśród dzieci świadomości ekologicznej. Dzięki programowi mali przyjaciele przyrody uczą się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.

Kubusiowi Przyjaciele Natury to projekt, który edukuje najmłodszych na tematy dotyczące ekologii już od 15 lat. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 1 200 000 dzieci z całej Polski.

Nowa formuła programu

Tegoroczna edycja to także odświeżone materiały edukacyjne, oparte o zupełnie nowe zagadnienia. Dzieci poznają tematy dotyczące klimatu i globalnego ocieplenia, świadomych zakupów, śladu węglowego oraz śladu wodnego. W ramach programu zaplanowano jeszcze więcej praktycznych zajęć, angażujących scenariuszy lekcyjnych oraz ćwiczeń dla dzieci w terenie. W każdym scenariuszu najmłodsi będą mieli za zadanie zrealizowanie jednej z czterech misji dotyczących różnych elementów okolicy – domu, szkoły, sklepu oraz terenów zielonych. Wszystko po to, aby mogli zrozumieć, z czego wynikają problemy klimatyczne i samodzielnie dochodziły do tego, jak je rozwiązać, przekładając działania na teren lokalny. Materiały edukacyjne, wśród których można znaleźć m.in. filmy, piosenki czy audiobooki, zostały przygotowane przez zespół ekspertów – metodyka, psychologa oraz partnera z zakresu ekologii.

Najważniejsze informacje o XV edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

  • Każda placówka, która bierze udział w programie, otrzymuje bezpłatny dostęp do pakietu merytorycznych materiałów edukacyjnych. Dla przedszkoli i szkół, które zapiszą się do aktualnej edycji, będą dostępne w listopadzie do pobrania ze strony internetowej www.przyjacielenatury.pl.
  • Po przeprowadzeniu zajęć placówka będzie miała prawo do posługiwania się specjalnym Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który będzie można pobrać po wypełnieniu internetowej ankiety podsumowującej. Ankieta zostanie udostępniona na stronie internetowej programu od listopada.
  • Rozpoczynająca się właśnie edycja programu realizowana jest w roku szkolnym 2022/2023 i potrwa do 23 czerwca 2023 roku.
  • Wszystkie informacje o programie oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej www.przyjacielenatury.pl.
  • Partnerami XV edycji programu są Czepczyński Foundation i Interzero.
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Przemoc w sporcie. Problem dotyka nawet 90% dzieci Biuro prasowe
2024-04-19 | 10:00

Przemoc w sporcie. Problem dotyka nawet 90% dzieci

Regularne uprawianie sportu przynosi dzieciom liczne korzyści i pozytywnie wpływa na ich rozwój i zdrowie. Niestety, wiąże się również z ryzykiem nadużyć oraz przemocy.
Dziecko Moc przygód z Bluey! Czas na wspólną zabawę w Atrium Targówek!
2024-04-16 | 16:15

Moc przygód z Bluey! Czas na wspólną zabawę w Atrium Targówek!

Dla wszystkich małych i dużych fanów serii animowanej „Bluey”, nadchodzi niezwykła okazja do wspólnej zabawy! Odwiedź Atrium Targówek już 19 i 20
Dziecko Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci
2024-04-15 | 16:00

Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci

NISKIE CENY DLA NAJMŁODSZYCH: Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci Primark nieustannie oferuje rodzinom najlepszy wybór produktów, obniżając ceny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.