Ruszają ogólnopolskie badania dotyczące jakości życia z HIV/AIDS
W jakim stopniu stres, a także dawane i otrzymywane wsparcie społeczne wiążą się z poczuciem stygmatyzacji u osób zakażonych wirusem HIV? Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. W sierpniu psychologowie rozpoczęli pierwszy etap badań.
– Rezultaty poprzednich projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie przyczyn, dla których ludzie żyjący z HIV/AIDS odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji ze względu na swoją chorobę – tłumaczy dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Współpracując z dr hab. Ewą Gruszczyńską, profesor Uniwersytetu SWPS, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS, naukowcy przez najbliższe półtora roku będą przyglądać się biopsychospołecznym aspektom funkcjonowania osób z HIV/AIDS, aby zrozumieć, jak bardzo stres związany z zakażeniem
i wsparcie ze strony innych oddziałuje na ich poziom satysfakcji z życia.
– Jest to wyjątkowy pod względem kompleksowości projekt, który ma na celu podnoszenie rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV/AIDS. Wyniki naszych badań mają przyczyniać się do wzmacniania dobrostanu osób zakażonych przez inspirowanie specjalistów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.
Jak uczestniczyć w projekcie?
Badanie jest całkowicie poufne i odbędzie się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Jego uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, w tym także z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmie nie więcej niż około 20 minut. Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy przejść
na stronę: https://www.surveymonkey.com/r/mojajakosczycia.
– Badanie prowadzimy przy wsparciu Stowarzyszenia „SIEĆ PLUS”, które od lat pomaga osobom z HIV/AIDS. Aby projekt miał wymierne korzyści dla tej społeczności, za każdą wypełnioną ankietę zobowiązaliśmy się do przekazania 65 złotych dla Stowarzyszenia – mówi prof. Rzeszutek.
Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego
w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.