Komunikaty PR

SCHRONISKO DLA JEŻY, CZYLI HISTORIA WYJĄTKOWEJ KLINIKI I JEJ PACJENTÓW NA ARTE

2024-06-17  |  01:00
Biuro prasowe

Trudno nie czuć sympatii dla kolczastych zwierząt chowających się w liściach i umykających szybko przed ludzkim wzrokiem do kolejnych kryjówek. Niestety żyjąc w pobliżu człowieka, jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw. Ogromna liczba tych małych stworzeń ginie pod kołami samochodów. Inne zostają ranne lub zabite podczas koszenia trawników oraz różnych prac ogrodowych. Wiele z nich traci życie podczas palenia liści i gałęzi. Mnożą się zagrożenia, a przestrzeń życiowa jeży nieustannie zmniejsza się. W reportażu WŁOCHY: SCHRONISKO DLA JEŻY  dostępnym na platformie ARTE.tv, reżyserka Rosie Koch wybrała się do niewielkiego miasteczka Novello, gdzie weterynarz Massimo Vacchetta zmienił swój dom w wyjątkowe schronisko.

W Piemoncie na północy Włoch, nad winnicami na wzgórzach, króluje średniowieczne miasteczko Novello. Mieszka tam zaledwie około tysiąca osób. W tej małej mieścinie znajduje się wyjątkowa klinika weterynaryjna. Jednak nie taka dla psów czy kotów, ale dla jeży. 54-letni weterynarz, Massimo Vacchetta, zmienił bowiem swój dom w schronisko. Przebywają tam nie tylko chore jeże, które za jakiś czas wrócą na wolność, ale także rezydują na stałe okaleczone trwale lub prawie ślepe.

- Plastikowe odpady poraniły pysk Antoniny. Ciężarna samiczka miała zagrażające życiu spotkanie z sekatorem. (…) To jedyna klinika we Włoszech, zajmująca się jedynie jeżami. Inne leczą już wiele gatunków dzikich zwierząt – mówi Vacchetta, opisując codzienne zmagania kliniki i jej pacjentów.

Vacchetta już od wielu lat zajmuje się jeżami. Powodem zmiany dobrze opłacanego wiejskiego weterynarza w żyjącego z darowizn lekarza jeży była mała samiczka zwana Ninną. To od niej pochodzi nazwa projektu Massima. - Wszystko zaczęło się, gdy zobaczyłem Ninnę w gabinecie kolegi. Była malutka, ważyła tylko 25g. Bardzo poruszył mnie jej widok. Nagle zrozumiałem, jak mało potrzeba jest do szczęścia. Ta mała była tak zadowolona z kropli mleka, że zasnęła mi w dłoni – opowiada wzruszony weterynarz.

Na co dzień w klinice, oprócz Massima, pracuje zespół stałych pracowników, którzy pomagają mu w pracy. Angażują się też wolontariusze. Ci zajmują się z reguły kulinarną stroną rekonwalescencji chorych zwierząt: pilnują ich diety, często osobiście podając im pokarm.

Jeże to nocne zwierzęta, w czasie ich największej aktywności jest ciemno, przez co często niezauważone wpadają pod koła aut. Aktualnie powstaje wiele inicjatyw oddolnych i lokalnych prowadzących akcje informacyjne uświadamiające, że jeże są wśród nas. Zwyczajni ludzie, którzy zaangażują się w porę, ratują życie rannych jeży, nie tylko we Włoszech, ale także w Polsce.

ARTE.tv przedstawia historię wyjątkowej kliniki, która dzień w dzień ratuje życie i pomaga swoim uroczym pacjentom. Ten wzruszający film dokumentalny jest dostępny jeszcze przez blisko miesiąc, do 7 lipca pod linkiem WŁOCHY: SCHRONISKO DLA JEŻY.

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter .

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV! Biuro prasowe
2024-06-27 | 10:00

Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!

Francuzi 14 lipca obchodzą swoje święto narodowe, a widzowie Romance TV w tym dniu będą mieli okazję przenieść się do tego pięknego kraju, dzięki ukochanym filmom przygotowanym przez
Film Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!
2024-06-25 | 12:30

Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!

Liczna reprezentacja postaci znanych z filmów o superbohaterach, już 2 lipca zawita do centrum handlowego Targówek w ramach Wystawy Superbohaterów, która zagości w
Film PODRÓŻ PO WSPOMNIENIACH – WYJĄTKOWA HISTORIA ZWYKŁEJ RODZINY NA ARTE.TV
2024-06-21 | 01:00

PODRÓŻ PO WSPOMNIENIACH – WYJĄTKOWA HISTORIA ZWYKŁEJ RODZINY NA ARTE.TV

Dziecięce wspomnienie domu rodzinnego oraz jego historia bardzo często mijają się z rzeczywistością i stanowi wyidealizowany obraz przeszłości. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo i naszych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.