Komunikaty PR

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający?

2023-12-07  |  09:15
Biuro prasowe

W obliczu dynamicznie zmieniającego się klimatu i coraz większych wyzwań związanych z zanieczyszczeniem planety, segregacja odpadów to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim moralny. Wprawdzie ten temat może wydawać się jedynie kroplą w morzu problemów ekologicznych, to warto wiedzieć, że jest to kluczowy element wpływający na stan środowiska. Wniosek jest prosty – przyszłość Ziemi jest w naszych rękach. 

Jak wynika z najświeższych danych Eurostatu, obejmujących 2021 rok, w Polsce przetwarza się 40,3 procent odpadów. Tymczasem średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosi 48,7 proc. W ogólnym zestawieniu wynik ten plasuje Polskę na 15. miejscu, za krajami takimi jak Węgry, Słowacja, Włochy czy Czechy. Na czele rankingu znajdują się Niemcy z przetwarzaniem odpadów na poziomie aż 67,8 proc. 

Nieodpowiednio wyrzucane śmieci tracą szansę, aby stać się wartościowym surowcem wtórnym. Poprawne gospodarowanie i recykling prowadzą do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji.

Segregacja – jak robić to poprawnie?

Obecnie obowiązuje podział na 5 frakcji. Zgodnie z przeznaczeniem: do niebieskich pojemników powinien trafiać papier, do żółtych – metale i plastiki, do zielonych – szkło, do brązowych – bioodpady, a do czarnych – odpady zmieszane.

Do niebieskiego kontenera należy wrzucać czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty oraz papier biurowy. Z recyclingu tych przedmiotów powstanie nowy papier, tektura, karton i opakowania. Co ważne, ponownie nie można wykorzystać zatłuszczonych opakowań, zużytych ręczników papierowych i chusteczek.

– W koszu na papierowe odpady często znajdują się pudełka po pizzy. Zwykle wykonane są one z kartonu, co może sugerować, że powinny trafić do niebieskiego pojemnika. Jednakże opakowania te są zazwyczaj pokryte tłuszczem. W takim wypadku nie można wyrzucać ich do kontenera na papier, a do odpadów zmieszanych. Gdy do makulatury trafią mokre, brudne lub zapleśniałe opakowania to cała partia surowca może nie nadawać się do recyklingu – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Do żółtych koszy powinny trafić puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku, zgniecione puszki po napojach i żywności. Po ich przetworzeniu można uzyskać nowe butelki, puszki, worki czy też meble ogrodowe. Do pojemnika nie można wrzucać zatłuszczonych styropianowych opakowań po żywności, a także zużytych baterii i akumulatorów i sprzętu elektronicznego.

Szklane butelki po napojach, oliwach, alkoholu, słoiki powinny wylądować w zielonym kontenerze. Nie należy umieszczać w nim szyb, luster, ekranów czy żarówek. Po poddaniu procesowi recyklingu z odpadów tych powstaną nowe butelki, słoiki, opakowania, a nawet elementy zdobnicze.

Do bioodpadów zaliczają się odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe oraz resztki jedzenia. Do brązowego kosza nie można wyrzucać resztek mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych, oleju jadalnego, czy odchodów zwierząt. 

W pojemniku na odpady zmieszane należy umieszczać wszystkie odpady, których nie można zakwalifikować do żadnej z wyżej wymienionych grup. Będzie to więc na przykład zatłuszczony papier, zużyte gąbki, stara szczoteczka do zębów, paragon, zbite lustro czy szklanka, kredki i ołówki, azjatyckie pałeczki albo resztki potraw zawierających mięso. 

– Odpady takie jak sprzęt RTV i AGD, opony, przeterminowane leki, baterie i akumulatory, stare meble, zużyty olej spożywczy – oddamy nieodpłatnie w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto pamiętać, że przeterminowane leki pozostawimy również w aptekach, a gdy kupimy nowy sprzęt AGD, sprzedawca ma obowiązek nieodpłatnie odebrać od nas zużyte urządzenie tego samego rodzaju – zaznacza Lisa Scoccimarro. 

Dlaczego warto segregować?

Segregacja śmieci w domu nie jest trudna. Wystarczy pamiętać, jakie odpady wyrzucać do poszczególnych pojemników. Pozostałe powinny trafić do odpadów zmieszanych lub do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dzięki właściwemu sortowaniu oszczędzamy energię i zużywające się zasoby planety. Odnawianie surowców przeznaczonych do recyklingu przede wszystkim zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż wyprodukowanie ich od samego początku. 

Poza wyznaczonymi ustawowo frakcjami i punktami, warto pamiętać o miejscach, gdzie możemy oddać niepotrzebne rzeczy, aby ktoś inny mógł z nich skorzystać. Jeśli robimy porządki w domu i chcemy pozbyć się niepotrzebnych już rzeczy, to w pierwszej kolejności możemy spróbować je oddać potrzebującym lub sprzedać za pomocą portali internetowych. W ten sposób zapewnimy im drugie życie z pominięciem czasochłonnego recyklingu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt” Biuro prasowe
2024-07-30 | 11:47

Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”

Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony przez fundację Global Footprint Network. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zużycie paliw kopalnych (gazu, ropy, węgla), wody, gleby,
Styl życia Rekordowy obraz z wkrętów podczas Pol’and’Rock
2024-07-30 | 07:30

Rekordowy obraz z wkrętów podczas Pol’and’Rock

W tym roku podczas najbardziej znanego festiwalu w Polsce, Pol’and’Rock, powstanie „wkręcone” dzieło. Firma Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla
Styl życia Społecznicy i Powstańcy z wieloma inicjatywami na 80. rocznicę wybuchu Powstania
2024-07-29 | 11:30

Społecznicy i Powstańcy z wieloma inicjatywami na 80. rocznicę wybuchu Powstania

Znany jest już plan obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości, społecznicy planują dodatkowe aktywności, na które zapraszają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Sport

Coraz mniej Polaków ćwiczy regularnie przez brak czasu i motywacji. To może pogłębiać problemy ze zdrowiem psychicznym

Ludzie, którzy w ciągu całego życia są aktywni fizycznie, zapadają na niektóre nowotwory co najmniej o 25 proc. rzadziej niż osoby mało aktywne. Mniejsze jest też u nich ryzyko wystąpienia chorób serca czy cukrzycy. Mimo świadomości dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej tylko co czwarty Polak podejmuje ją regularnie przez minimum 30 minut dziennie, zgodnie z rekomendacjami WHO – wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”. Brak ruchu najczęściej wynika z braku czasu i motywacji, ale może być także efektem poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Eksperci dowodzą, że może jednocześnie te problemy pogłębiać, co tworzy błędne koło. Duża może być rola pracodawców, by zachęcać pracowników do aktywności fizycznej.

Moda

Luna: Bardzo mocno przeżyłam swój występ na Eurowizji. Nie do końca potrafię kontrolować emocje i często po prostu wygrywają łzy

Wokalistka czuje się zaszczycona tym, że mogła reprezentować nasz kraj na tegorocznej Eurowizji w Szwecji i jak zapewnia, był to milowy krok w jej karierze. Jej zdaniem najważniejsza nie jest bowiem sama wygrana, ale możliwość zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców. I choć bardzo przeżyła brak awansu do finału konkursu, to miło wspomina swój udział w tym wydarzeniu. Udało jej się zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać wiele cennych muzycznych znajomości.