Jaka jest wiedza Polek na temat antykoncepcji?
Weronika Rudecka
MSL Group
Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Chociaż kobiety deklarują, że interesują się tematem antykoncepcji, to ich wiedza związana z antykoncepcją jest bardzo powierzchowna. Wyniki badania zrealizowane w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło” pokazały między innymi, że 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała[1]. Gdzie jeszcze mamy braki wiedzy?
W przeprowadzonym wśród Polek badaniu siedem na dziesięć badanych zadeklarowało, że interesuje się tematem antykoncepcji. Zainteresowanie jest większe zwłaszcza wśród młodych kobiet w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych.
Niepokojący jest natomiast fakt, że przez 50% kobiet jako dobrze znana i stosowana metoda zabezpieczająca przed zajściem w ciążę wskazany został stosunek przerywany. Jak przypomina ginekolog, dr Małgorzata Nowicka, metoda ta nie jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia jako metoda antykoncepcyjna. – Stosunku przerywanego nie można traktować jako metody antykoncepcyjnej. Bowiem nawet przerywając stosunek przed wytryskiem, w tak zwanym preejakulacie mogą się znaleźć żywe plemniki. Jest ich nieporównywalnie mniej niż w samym ejakulacie, jednak wciąż stwarza to ryzyko zajścia w ciążę.
Niedoceniany pierścień
Wśród najmniej znanych metod antykoncepcyjnych znalazł się pierścień dopochwowy. Aktualne stosowanie tej metody zadeklarowało tylko 2% kobiet, a prawie co siódma nigdy o niej nie słyszała. Jednocześnie dostrzegane są jej zalety. Badane, które słyszały wcześniej o pierścieniu dopochwowym, uważają, że największą zaletą pierścienia jest brak konieczności codziennego przyjmowania hormonów (23% umieściło ten czynnik na pierwszym miejscu). W drugiej kolejności jest to brak ryzyka zmniejszenia skuteczności środka przez zapomnienie lub opóźnienie przyjęcia w czasie (14%). Za bardzo skuteczną metodę pierścień dopochwowy uważają przede wszystkim młode respondentki (19%).
– Pierścienie dopochwowe zawierają 2 hormony – estrogen i progestagen - pochodną progesteronu. Hormony uwalniają się stopniowo, zapobiegając owulacji. Pierścień jest miękkim i elastycznym krążkiem, ma średnicę około 5 cm. Zakładany jest na 21 dni, po których powinno nastąpić kilka dni przerwy (tak, jak w przypadku tabletek; wtedy występuje krwawienie). W czasie stosowania krążek nie wymaga wyjmowania, np. podczas stosunku, i nie stanowi przeszkody w stosowaniu leków dopochwowych i tamponów. Nie stwarza też ryzyka pominięcia żadnej dawki hormonów. Zaletą stosowania pierścieni jest również to, że ani wymioty ani biegunka nie wpływają na wchłanianie hormonów, jak dzieje się to w przypadku przyjmowanych tabletek hormonalnych, ponieważ hormony wchłaniane są w pochwie, nie w przewodzie pokarmowym – tłumaczy ginekolog, dr Małgorzata Nowicka.
Gdzie dowiedzieć się więcej o metodach antykoncepcji?
Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie z lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie ze stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta.
Internet jako źródło wiedzy o antykoncepcji wśród Polek jest niemal równie chętnie wykorzystywany, co porada ginekologiczna. Aż sześć na dziesięć kobiet czerpie wiedzę na temat antykoncepcji z internetu (60%). Dlatego, aby uzupełnić wiedzę Polek o antykoncepcji, w ramach kampanii edukacyjnej powstała specjalna strona internetowa, na której znajduje się między innymi quiz, z pomocą którego kobiety mogą sprawdzić, jakie metody antykoncepcji będą dla nich najlepsze.
Adres www strony: https://bezpiecznanaokraglo.pl/
O kampanii:
Kampania “Bezpieczna na okrągło” skupia się wokół edukacji kobiet na temat dostępnych metod antykoncepcji i zasad jej doboru. W ramach kampanii powstanie strona internetowa o antykoncepcji, na której kobiety znajdą quiz, z pomocą którego mogą sprawdzić jakie metody antykoncepcji będą dla nich najlepsze, artykuły dotyczące różnych metod oraz lista najczęściej pojawiających się pytań o antykoncepcję wraz z odpowiedziami. Kampania ma poszerzyć wiedzę kobiet zwłaszcza w zakresie mniej znanych metod antykoncepcji, jak pierścień dopochwowy. Kampania realizowana jest przez firmę Exeltis.
[1] Badanie „Analiza wiedzy i opinii kobiet na temat antykoncepcji oraz metod antykoncepcji, jaką jest pierścień antykoncepcyjny” przeprowadzone przez SW Research dla firmy Exeltis, czerwiec 2021. Dostęp do pełnego badania można uzyskać przez kontakt z firmą Exeltis lub dla mediów pod adresem: weronika.rudecka@mslgroup.com.
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon (26-27.10.2024)
Życie pełne (intymnych) doznań
Tour de Pologne w Środzie Wielkopolskiej! Wspólnie kibicujmy na niebiesko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.