Setki drzewek dla mieszkańców Otwocka. Rozpoczyna się akcja #AmestDlaZiemi
Amest Otwock sp. z o.o. już po raz kolejny inicjuje działania na rzecz ochrony środowiska. Tym razem z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi około 300 drzew trafi do mieszkańców Otwocka i okolic. W ramach akcji #AmestDlaZiemi każdy będzie mógł od 22 do 30 kwietnia bądź wyczerpania puli roślin odebrać bezpłatnie atrakcyjne sadzonki i posadzić je w ogródku czy na działce. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Nadleśnictwo Celestynów, a partnerem inicjatywa Czysty Otwock.
Dzień Ziemi to moment, kiedy wszyscy powinniśmy zastanowić się nad wyzwaniami, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. Smog czy globalne ocieplenie z roku na rok coraz bardziej dewastują naszą planetę. Dlatego tak ważne jest dbanie o jak najszerszą obecność drzew w ekosystemie. Nie dość że pochłaniają one dwutlenek węgla to produkują tak potrzebny naszym płucom – zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 – tlen.
– Lasy to niezbędne do naszego życia ekosystemy, które niestety są niebywale obciążane przez ludzi. Wiele osób nie podchodzi odpowiedzialnie do kwestii ochrony środowiska. To właśnie w lasach często powstają nielegalne i pozbawione jakiejkolwiek kontroli dzikie wysypiska. Dlatego oprócz dbania o drzewa, wspierania ich wzrostu i sadzenia nowych, tak ważne jest prawidłowe gospodarowanie odpadami. Wszystkie śmieci powinny trafiać wyłącznie do wyspecjalizowanych podmiotów, w których będą w bezpieczny sposób unieszkodliwiane – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock sp. z o.o.
Amest Otwock sp. z o.o., oprócz podejmowania codziennych starań w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, w Dzień Ziemi rozpoczyna akcję #AmestDlaZiemi. Od czwartku 22 kwietnia do piątku 30 kwietnia lub wyczerpania puli dostępnych roślin, w dni powszednie (od godz. 8.00 do 16.00, po kontakcie telefonicznym: 602-483-865) każdy mieszkaniec Otwocka i okolic będzie mógł odebrać sadzonki z terenu Amest Otwock i posadzić je w ogródku czy na działce. Obowiązuje limit 3 drzewek na jedną osobę.
Łącznie w ramach akcji do mieszkańców Otwocka trafi około 300 roślin – połowa z nich została ufundowana przez Amest Otwock, a pozostałe zostały przekazane przez Nadleśnictwo Celestynów. Wśród nich dostępne będą takie gatunki jak: platan, kasztanowiec różowy, glediczia, głóg, dąb i sosna.
– Drzewa dostarczają nam wszystkim dodatkowego tlenu, tak ważnego w miastach, gdzie często obserwuje się deficyt roślin. Ich obecność jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, kiedy z wielu stron do powietrza dostają się szkodliwe dla organizmów żywych substancje, a w lasach powstają kolejne dzikie wysypiska. Wszystkie przedsięwzięcia, które poprawiają dobrostan terenów zielonych są bardzo potrzebne – podkreśla Cezary Jaszczyk z inicjatywy Czysty Otwock.
W ramach akcji #AmestDlaZiemi 22 kwietnia część drzewek zostanie posadzonych przy parafii pw. św. Wita w Karczewie. 40 sadzonek trafi z kolei w sobotę, 24 kwietnia, do uczestników cyklicznej inicjatywy sprzątania lasów, organizowanej przez Czysty Otwock.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.