Sezon grzewczy – postaw na bezpieczeństwo, ekologię i… niższe rachunki
Made in PR
Wejnerta 26/2
02-619 Warszawa
k.okragly|madeinpr.pl| |k.okragly|madeinpr.pl
603185005
www.madeinpr.pl
Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8% domowego budżetu.[i] Z kolei 70% wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja[ii]. Wybór dobrego dla środowiska rozwiązania to nie tylko korzyść dla portfela, ale również troska o bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok. 3,6 mln, powstałych głównie przed 1989 r., budynków o niskiej efektywności energetycznej. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m³ gazu i ponad 1,6 mln ton węgla. Aby przyspieszyć te zmiany, od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy budowlane w zakresie wymiany kotłów, tzw. „kopciuchów”, oraz wymiany nieszczelnych okien i docieplenia budynków. Może to pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz… wysokość codziennych rachunków.
Dokąd po dotację na wymianę pieca?
„Czyste powietrze”[iii] to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach wsparcia można otrzymać dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych pieców na „czystsze” źródła energii, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Dotacja obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). Jak można przeczytać na stronie programu, ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Co ważne, umowy na dofinansowanie będą podpisywane aż do 2027 r.
W przypadku nieruchomości, których jedynym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel lub drewno, warto zainteresować się Programem Ograniczania Niskiej Emisji [iv], który jest realizowany przez poszczególne samorządy.
Taniej, ale również bezpieczniej
Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Sezon grzewczy oznacza niestety także rosnące zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej [v], w ubiegłym roku aż 12 tys. razy strażacy musieli radzić sobie ze skutkami niebezpiecznych sytuacji wywołanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Z kolei wady urządzeń i instalacji elektrycznych odpowiadały za prawie 6 tysięcy interwencji. – Aby nie dopuścić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji, trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji i właściwym użytkowaniu sprzętów, ale także o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.
|
Pamiętaj o regularnych przeglądach
Jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed skutkami pożaru jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości. Większość dostępnych na rynku polis obejmuje ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, uderzenie pioruna, czy uszkodzenie mienia w wyniku przepięć. Trzeba jednak pamiętać, że na wypłatę odszkodowania może mieć wpływ właściwe wykonywanie obowiązkowych przeglądów budynku i jego poszczególnych elementów. Właściwa konserwacja instalacji zapewnia więc podwójne bezpieczeństwo – z jednej strony zapobiega niebezpiecznym sytuacjom, ale również ułatwia uzyskanie odszkodowania na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.
|
[i] MojaFirmaInfor.pl (https://mojafirma.infor.pl/budzet-domowy/tanie-mieszkanie/250839,Koszty-utrzymania-mieszkania-najwyzsze-w-Polsce-i-Slowacji.html)
[ii] RAPORT: Polska ocieplona (https://lepiejbezsmogu.pl/baza-wiedzy/polskaocieplona/)
[iii] CzystePowietrze.eu (https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/o-programie/)
[iv] NiskaEmisja.pl (https://www.niskaemisja.pl/program_ograniczenia_niskiej_emisji/)
[v] https://dane.gov.pl/pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.