Komunikaty PR

Sezonowy wzrost zainteresowania ofertami dodatkowych lekcji

2023-03-28  |  09:00
Biuro prasowe

Z danych opublikowanych przez CBOS wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 z korepetycji korzystał aż co czwarty polski uczeń. Zapotrzebowanie na dodatkowe zajęcia pozaszkolne cały czas rośnie. Ma to także związek z nadchodzącym czasem matur i egzaminów ósmoklasisty.

 

Rosnące wymagania, przepełnione treściami podstawy programowe, trudność w dostaniu się do najlepszych szkół średnich czy uczelni wyższych – to kilka powodów, dlaczego dzisiaj korepetycje wydają się być podstawową potrzebą polskich dzieci i nastolatków. Poza tym, indywidualne czy grupowe zajęcia są okazją do rozwinięcia talentów uczniów, na co w czasie standardowego dnia w szkole zazwyczaj brakuje czasu.

 

Ostatni dzwonek na znalezienie korepetytora

Według danych serwisu OLX, co roku w lutym i w marcu zapotrzebowanie na zajęcia dodatkowe rośnie, co widać po fali nowych ogłoszeń. W lutym 2023 roku OLX zanotował aż 18 tysięcy aktywnych ofert.

 

Najwięcej ofert dotyczy przedmiotów:

  • matematyka (3200 ofert),
  • język angielski (2600),
  • chemia (600),
  • język niemiecki (500),
  • język polski (500).

 

Ogłoszenia o zajęciach z najpopularniejszych przedmiotów otrzymują co najmniej dziesięć odpowiedzi od zainteresowanych osób.

 

 

Co znajdziesz w ogłoszeniach korepetytorów na OLX?

Przeglądając serwis OLX, można trafić na mniej i bardziej rozbudowane sylwetki osób, które udzielają lekcji, zajmując się tym w pełnym wymiarze bądź też traktując korepetycje jako zajęcia dodatkowe. Niektórzy nauczyciele dodają swoje zdjęcie, a w opisie zamieszczają krótki opis, w czym się specjalizują. Warto zwracać uwagę na podane w ofertach lokalizacje – bardzo często zasięg pracy korepetytora obejmuje kilka miejscowości, jeśli proponuje on dojazd do domu ucznia – wyjaśnia Jakub Fingas odpowiedzialny za kategorię Usługi w OLX.

 

Czasami jednak nauczyciele ograniczają swoje usługi do zajęć wirtualnych, które zdobyły popularność w trakcie pandemii.

 

Dlaczego rodzice inwestują w dodatkowe zajęcia?

Nic dziwnego, że popularność korepetycji cały czas wzrasta. Korzystający z nich uczniowie mają szansę na bardziej indywidualne podejście do nauki i rozwoju swoich umiejętności. Podczas zajęć w klasie nauczyciel zazwyczaj nie ma możliwości poświęcić tyle samo uwagi każdemu uczniowi. Szczególnie w szkołach średnich, gdy potrzeby młodzieży są zróżnicowane (chociażby przez wybór poziomu trudności egzaminów maturalnych), korepetycje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na zwiększenie szans podczas egzaminów.

 

Dostosowanie tempa nauki do potrzeb ucznia, co skutkuje szybszymi postępami i lepszą efektywnością, to nie jedyne korzyści wynikające z korzystania z korepetycji. Warto pamiętać również o zwiększaniu się poczucia pewności siebie – osoby, które mogą liczyć na osobiste wsparcie nauczyciela, są bardziej zaangażowane w naukę, czerpią z niej przyjemność i mają większą motywację do podejmowania działań w kierunku osobistego rozwoju.

 

Czy korepetycje online są tak samo skuteczne?

Doświadczenie nauczania zdalnego w szkołach w czasie pandemii nie kojarzy się z przynoszeniem oczekiwanych rezultatów edukacyjnych. Zajęcia dodatkowe to jednak coś innego. Korepetycje online, udzielane po standardowym dniu w szkole, mogą być bardzo korzystne ze względu na oszczędność czasu i wygodę w dostępie do wiedzy.

 

Istnieje wiele platform do dzielenia materiałów, nauki poprzez grywalizację czy generowania testów online. Korepetytor obyty w tym środowisku potrafi przygotować zajęcia wirtualne, które nie tylko będą atrakcyjne, ale i skuteczne. Jakość prowadzonych zajęć nie musi obniżać się wraz z przejściem z formy stacjonarnej na wirtualną. Wszystko zależy od kompetencji nauczyciela, chęci ucznia oraz wyborze platformy.

 

Ceny korepetycji

Ceny zajęć dodatkowych, w zależności od doświadczenia zawodowego korepetytora, tego, do jakiego egzaminu przygotowują, formuły (online czy offline) i przedmiotu wahają się pomiędzy 40 a 80 zł za godzinę. Są jednak korepetytorzy, którzy oferują swoje usługi nawet do 120 zł za godzinę. A za wysokie kompetencje, indywidualne podejście do ucznia i skuteczność prowadzonych lekcji, rodzice i maturzyści są w stanie zapłacić wysokie kwoty.

 

Jak wybrać dobrego korepetytora?

To jednak nie cena powinna być głównym wyznacznikiem w wyborze nauczyciela. Warto zwracać uwagę na doświadczenie i kwalifikacje potencjalnych korepetytorów. Kiedy już zdecydujemy się na kontakt z jednym z nich, zapytajmy o podejście do nauczania bądź też przykładowe zadania, które pokażą nam jego podejście do edukacji.

 

Przyswajanie wiedzy zależy od tego, jak czujemy się podczas zajęć, dlatego ważna jest również relacja z nauczycielem – to, czy jest cierpliwy, otwarty na pytania i dbający o komfort nauki swojego ucznia. Styl i podejście do dzielenia się wiedzą to priorytety, jednak bez pozytywnej atmosfery niewiele wyniesiemy nawet z najlepiej przygotowanych zajęć.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Odwiedź Atrium Kasztanowa i weź udział w MIODOBRANIU! Biuro prasowe
2024-08-05 | 10:50

Odwiedź Atrium Kasztanowa i weź udział w MIODOBRANIU!

Po wytężonej pracy pszczół, przyszedł czas na MIODOBRANIE! W najbliższą sobotę, 10 sierpnia, zapraszamy was do Atrium Kasztanowa na wydarzenie poświęcone tym pożytecznym owadom.
Dziecko Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta
2024-08-02 | 11:58

Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta

W codziennym jadłospisie najmłodszych brakuje produktów zbożowych – spożywają je w niewystarczającej ilości, a na dodatek jedzą za mało posiłków z pełnego
Dziecko Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!
2024-08-01 | 13:55

Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!

FestiwaLove wakacje w Atrium Biała wciąż trwają! Przed nami pięć festiwalowych spotkań, a każde z nich poświęcone innej tematyce, związanej z różnymi wydarzeniami. Zapraszamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.