Smakołyki na świąteczny stół od restauratorów Manufaktury
W wielu domach przygotowania do Świąt idą pełną parą – gruntowne sprzątanie, dekorowanie domu, kupowanie prezentów i oczywiście to, co najbardziej wymagające – gotowanie świątecznych potraw. Ci, którzy w tym roku chcą nieco odjąć sobie pracy, powinni sprawdzić świąteczną ofertę cateringową restauracji w Manufakturze.
W Anatewce specjały kuchni żydowskiej: karp, śledzie w różnych konfiguracjach, ale też makiełki czy sernik paschalny. Restauracja Bawełna jak zawsze, postawiła na dania z twistem – w ich ofercie znajdziecie nie tylko klasyki, ale także nieoczywiste propozycje, takie jak gnocchi con fungi, czyli włoskie kluseczki ziemniaczane z aromatycznym sosem na bazie grzybów leśnych czy ręcznie lepione ravioli z łososiem. Nie zapomnijcie też o propozycjach z Wekowni, dostępnej w Bawełnie i Szpulce, czyli rzemieślniczych wekach. W ofercie m.in. bigos staropolski, polędwiczka z sosie podgrzybkowym czy staropolski pasztet z gęsi. W Galicji zaopatrzycie się w tradycyjne, domowe potrawy: karpia w galarecie, barszcz czerwony z kołdunami czy ręcznie lepione pierogi z kapustą i grzybami. Podobnie w Polce – tam dostaniecie śledzia w korzennej zalewie, karpia na grzybowym pęczaku czy udo gęsi z sosem piernikowym.
Specjały kuchni roślinnej dostarczy Restauracja Zielona. Tam można zamówić m.in. kremową zupę grzybową z miso, selera a’la śledź w sosie tatarskim czy pasztet z białej fasoli i śliwki. Po niskokaloryczne słodkości skierujcie kroki do Chudego Ciacha. Sernik wegański z powidłami śliwkowymi, tort piernikowy, sernik cynamonowy czy makowiec świąteczny – to tylko kilka fit propozycji. Świąteczne gotowanie chętnie wesprze też Rajskie Manu – u nich zamówicie np. grzybową lub barszcz czerwony, ale też rybę po grecku czy krokiety z kapustą i grzybami.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.