Solidny fundament pod ogrodzenie
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Trwałość i solidność ogrodzenia wynika nie tylko z wyboru systemu wysokiej jakości. Nawet najpiękniejsze i świetnie wyprodukowane przęsła nie będą właściwie spełniać swojej funkcji, jeśli nie zamontujemy ich w odpowiedni sposób. Jedną z ważnych kwestii jest stabilne zamocowanie w podłożu. Jak prawidłowo wykonać fundament pod ogrodzenie i czy zawsze jest on potrzebny wyjaśniają eksperci firm Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe oraz Baumit.
Ogrodzenie to konstrukcja, którą stawiamy na lata. Choć pozornie może się wydawać, że nie jest ona poddawana jakimś znacznym obciążeniom, nie zapominajmy, że musi wytrzymać chociażby napór silnego wiatru. Same przęsła też często sporo ważą, a jeszcze większym obciążeniem jest skrzydło bramy przesuwnej, które dodatkowo przemieszczając się, wywołuje drgania. Wszystko to sprawia, że elementy ogrodzeniowe muszą być stabilnie zamocowane w podłożu i znajdować oparcie w solidnym fundamencie. Czy jednak zawsze potrzebujemy ławy fundamentowej pod całym ogrodzeniem? Wszystko zależy od tego, z jakiego typu elementów będzie się ono składało.
Ława fundamentowa czy punktowe stopy fundamentowe?
- Większość ogrodzeń metalowych montowanych na systemowych słupkach nie wymaga lania fundamentu na całej długości. I to bez względu na to, czy mamy do czynienia z siatką, lekkimi panelami czy masywniejszymi przęsłami z profili stalowych – stwierdza Mateusz Tiuchty, specjalista ds. techniczno-handlowych firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wystarczy wykonać punktowo stopy fundamentowe, w których zamocujemy słupki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku montażu furtki czy bramy rozwiernej dwuskrzydłowej. Inaczej rzecz ma się natomiast z bramą przesuwną. Tu trzeba już wylać ławę fundamentową.
Specjalista podkreśla, że fundament będzie potrzebny także wtedy, gdy zdecydujemy się na zrobienie ogrodzenia murowanego, w które wkomponujemy przęsła stalowe. W takim przypadku fundament powinien być zrobiony pod całą linią ogrodzenia.
Wymiary, które mają znacznie
Ława fundamentowa pod bramę przesuwną ma zwykle 40-50 cm szerokości, a jej długość powinna być równa długości przeciwwagi. Zmniejszenie tego ostatniego parametru może uniemożliwić poprawne rozmieszczenie szpilek mocujących, co w konsekwencji grozi brakiem płynności w poruszaniu się skrzydła.
- Ważnym parametrem fundamentu pod ogrodzenie jest jego głębokość – zwraca uwagę Tomasz Dzierwa, product manager w firmie Baumit. – Ława fundamentowa powinna sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu, a więc być głęboka na 80-140 cm w zależności od regionu Polski. Choć zimy mamy ostatnio stosunkowo lekkie, wystarczy kilka dni, w których mróz sięgnie kilkunastu stopni, żeby zamarzająca woda uszkodziła zbyt płytki fundament.
- W przypadku punktowych stóp fundamentowych pod słupki ogrodzeniowe, wykonujemy zwykle otwory w ziemi o średnicy 35-40 cm – podaje Mateusz Tiuchty z Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Ich głębokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm, gdyż taka długość słupka musi być wpuszczona w ziemię. Do wykonania otworów można użyć spalinowej odwiertnicy.
Jaki beton pod ogrodzenie?
Wylewając ławę fundamentową pod ogrodzenie, najpierw wykonujemy odpowiedni szalunek. Ważne jest, aby zastosować dobrej jakości beton, co najmniej o klasie wytrzymałości C16/20 (B20). Miesza się go w tradycyjny sposób przy użyciu betoniarki, mieszadła elektrycznego lub mieszarki przepływowej. Przy dobrych warunkach pogodowych, fundament można rozszalować po upływie min. 48 godz. Jeżeli zależy nam na czasie, należy zastosować mieszankę betonową o przyspieszonym czasie wiązania. Pozwala ona na rozformowanie szalunków po ok. 6 godz. od wykonania prac. Jednak przez co najmniej 3 dni powinno się chronić beton przed zbyt szybkim wysychaniem i nie obciążać. Czas wiązania betonu oraz uzyskania przez niego pełnej wytrzymałości wydłuża się wraz ze spadkiem temperatury. Pamiętajmy, że prace betoniarskie nie powinny być prowadzone w temperaturze niższej niż +5°C ani w czasie, gdy istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków.
- Do montażu słupków ogrodzeniowych świetnie sprawdzi się beton montażowy błyskawiczny Baumit GalaFix – podpowiada Tomasz Dzierwa. – Wiąże w ekspresowym tempie – zamocowane elementy mogą być lekko obciążane nawet już po 30-60 minutach, a pełną obciążalność beton uzyskuje po dwóch dobach. Co więcej, produkt ten nie musi być mechanicznie rozrabiany z wodą, możemy więc prowadzić prace nawet tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Suchą mieszankę wsypuje się do dołka warstwami o grubości 10 cm i polewa wodą. Czynności powtarzamy do uzyskania pożądanej grubości. Przy mieszaniu mechanicznym beton gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiej wytrzymałości ≥ 40 MPa.
Ciekawym produktem, który może usprawnić montaż ogrodzenia, jest prefabrykowany fundament dostępny w ofercie firmy Plast-Met. Wchodzi on w skład Systemu Uniwersalnego i pozwala zamocować bramę przesuwną z tej kolekcji bez konieczności wylewania ławy fundamentowej. Wystarczy wykonać wykopy o głębokości 1 m, w których umieszcza się gotowe elementy z betonu, a następnie przykręcić do nich tor jezdny bramy ze słupem prowadzącym. Dzięki temu, że unikamy robót mokrych, bramę można zamontować natychmiast po umieszczeniu prefabrykatów w ziemi, a montaż można przeprowadzić nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Prace są w tym wypadku tak proste, że poradzi sobie z nimi nawet samodzielnie inwestor.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.