Sony z trzema seminariami i tematycznym stoiskiem na EnergaCamerimage 2022
Już 12 listopada 2022 rozpocznie się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Festiwal skupia się na walorach obrazu filmowego i operatorze jako jego współtwórcy i artyście. To wielkie święto filmu, podczas którego sztuka spotyka się z technologią. Sony jest oficjalnym partnerem EnergaCAMERIMAGE 2022.
Wzorem lat ubiegłych Sony przygotowuje bogato wyposażone stoisko tematyczne, które z pewnością będzie atrakcją dla odwiedzających, a także zaprasza na trzy wyjątkowe seminaria. Będzie o silnych emocjach w wielkich produkcjach, prawie całkowicie kobieco o tworzeniu intymności w filmie i wymiernych oszczędnościach przy archiwizowaniu danych.
„W tym roku pokazujemy pełną rodzinę profesjonalnych kamer filmowych Sony – informuje Aleksander Bednarczyk, Regional Marketing Manager East, Pan-European Imaging Products & Solutions - Media Solutions, Sony B.V. – Każdy twórca jest dla nas ważny i każdy znajdzie u nas produkt dla siebie. Zarówno początkujący student szkoły filmowej, jak i światowej sławy, doświadczony DoP. Będzie możliwość interakcji z naszymi specjalistami nie wyłączając segmentu mobilnego, komórkowego. Planujemy również serię wyjątkowych seminariów z twórcami, którzy korzystają z kamer Sony i przybliżą nam tajniki swojej pracy.”
Sony planuje trzy seminaria:
- W środę, 16 listopada o godz. 18:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Claudio Miranda i Autumn D. Arkapaw o ukazywaniu silnych emocji w zdjęciach filmowych
Autorzy zdjęć do dwóch najbardziej oczekiwanych filmów dekady „Top Gun: Maverick” i „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” porozmawiają o tym, jak utrzymać widzów w napięciu, snując jednocześnie emocjonalną opowieść.
Każdy z filmów wywołał dyskusję w branży ze względu na innowacyjne techniki, jak i związane z ich premierą emocje. Twórcy opowiedzą o kulisach swojej pracy.
- W czwartek, 17 listopada o godz. 16:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Aranżacja scen intymnych z kobiecej perspektywy
Całkowicie kobiecy panel omawiający trudny proces tworzenia intymności w filmie.
Sceny intymne są trudne i potrafią być niekomfortowe, zwłaszcza filmowane w otoczeniu ludzi i w ciągu dnia. Kobiety filmowcy podzielą się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat tego, jak przekazać intymność na ekranie.
Moderować panel będzie redaktor naczelna hiszpańskiego magazynu Camera & Light - Carmen V. Albert. O swoich doświadczeniach ze szwedzkiej perspektywy opowie Ita Zbroniec-Zajt. Katarzyna Szustow jako zawodowy koordynator scen intymnych podzieli się wiedzą - jak wygląda praca, która pozwala zapewnić poczucie bezpieczeństwa i intymności na planie. Do dyskusji dołączy również Lara Vilanova, która wniesie do rozmowy hiszpański punkt widzenia i jako kolorystka odniesie się również do intymności w postprodukcji.
- W piątek, 18 listopada o godz. 16:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Wykorzystanie przepływu pracy Sony X-OCN do usprawnienia postprodukcji
Eksperci z firmy Sony i przedstawiciele branży będą rozmawiać o tym, jak usprawnić postprodukcję przy wykorzystaniu kodeka Sony X-OCN (eXtended tonal range Original Camera Negative)
X-OCN wyznacza standardy dla wysokiej klasy przepływów pracy kinematograficznej, więc ludzie, którzy go najlepiej znają, wyjaśnią, jak wykorzystać jego potencjał do produkcji filmów o rozdzielczości 4K, wysokiej liczbie klatek na sekundę i wysokim zakresie dynamicznym.
W dobie poszukiwania oszczędności energetycznych niezwykle ważne jest również to, że pliki w formacie X-OCN są nawet o 60% mniejsze od nagrań RAW z kamery CineAlta F55. W związku z tym transmisja danych zajmuje znacznie mniej czasu. Można też zaoszczędzić miejsce na archiwizację – co przekłada się na wyraźnie mniejsze wydatki na ten cel.
Na odwiedzających stoisko Sony będą czekały kamery z serii Cinema Line i Cinealta m.in.
- Najnowsza, kompaktowa kamera - ILME-FX30, która oferuje m.in. dwie bazowe czułości ISO, krzywe logarytmiczne i obsługę tabel LUT (Look Up Table) użytkownika. Zainteresowani będą mogli wypożyczyć FX30 i samodzielnie sprawdzić jej możliwości.
- Budząca duże emocje - ILME-FR7 - pierwsza na świecie kamera PTZ z wymiennymi obiektywami z mocowaniem typu E, pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i wbudowanymi funkcjami regulacji obrotu, nachylenia i zoomu (PTZ) oraz pilot do kamer PTZ RM-IP500 i monitor – to również zapowiedź możliwości sprawdzenia kamery w akcji.
- Na stoisku będzie również dostępna VENICE 2 - pełnoklatkowa cyfrowa kamera filmowa z funkcją wewnętrznego zapisu w formacie X-OCN w wersji z przetwornikiem 8K
- Nowy system rozszerzenia dla kamer VENICE 2, CBK-3620XS umożliwiający odłączenie bloku przetwornika od korpusu kamery i rejestrację ujęć bez straty jakości rejestrowanego obrazu. Ma on za zadanie ułatwiać pracę operatorom w niewielkiej przestrzeni, filmowanie „z ręki” czy montaż kamery na kranach kamerowych i gimbalach.
- W funkcjonalny sposób zostaną zaprezentowane pozostałe, cieszące się dużym zainteresowaniem kamery Sony - kompaktowa FX3, kamera typu „run and gun” FX6 oraz najbardziej wszechstronna FX9
EnergaCAMERIMAGE 2022.
30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE odbędzie w Toruniu w dniach 12-19 listopada 2022.

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.