SOS Indie. Polska Misja Medyczna pomaga w walce z Covid-19.
Indie to obecnie kraj najtragiczniej dotknięty przez koronawirusa. W minioną niedzielę liczba zgonów w wyniku Covid-19 wzrosła o rekordowe 3689, łącznie zmarło już ponad 220 tysięcy osób. Na miejscu brakuje tlenu i urządzeń medycznych. Polska Misja Medyczna rozpoczęła zbiórkę środków na zakup koncentratorów tlenu i dostarczenie ich do Indii.
Sprowadzony sprzęt medyczny trafi do regionów, w których w ubiegłym tygodniu znacznie wzrósł poziom zachorowań, m.in. Uttar Pradesh i Bihar. Władze w tych stanach rozpoczęły prace nad utworzeniem tymczasowych placówek dla osób, które nie otrzymają pomocy w przepełnionych szpitalach. Wybrane regiony należą do gęsto zaludnionych i ubogich, mają również słabo rozwiniętą infrastrukturę medyczną, co utrudnia skuteczne udzielanie pomocy. Ze względu na poważne niedobory tlenu, niezbędne jest skierowanie międzynarodowego wsparcia i zapewnienie sprzętu w miejscach z największym zapotrzebowaniem. W wyniku pogarszającej się sytuacji epidemicznej, część regionów w kraju wdrożyło ograniczenia, a rząd zastanawia się nad ponownym wprowadzeniem ogólnokrajowego lockdownu. Do pomocy w walce z koronawirusem skierowano studentów medycyny i stażystów, w prowizorycznych szpitalach pomagają wolontariusze. Kolejne kraje decydują się na zaostrzenie restrykcji dla osób przylatujących z Indii, również własnych obywateli. Niestety eksperci podkreślają, że fala zachorowań będzie wzrastać.
Polska Misja Medyczna odpowiada za wybór i zorganizowanie wysyłki niezbędnego sprzętu medycznego do Indii. Na miejscu odbiór i dystrybucję będzie koordynować Human Circle Foundation, która w czasie pandemii dostarcza doraźną pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom kraju. Indyjska organizacja będzie także odpowiadać za bieżące monitorowanie potrzeb w wybranych lokalizacjach. Współpraca polskiego stowarzyszenia z lokalnym partnerem pozwoli zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby w dramatycznej sytuacji, w której znalazł się kraj. Pomagać można przekazując środki poprzez stronę Polskiej Misji Medycznej.
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej SOS Indie:
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#pomoc-emergency
- wesprzyj zbiórkę na Facebooku https://www.facebook.com/PolskaMisjaMedyczna
- przekaż darowiznę na numer konta PMM: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem INDIE.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.