Spacer wspomnieniowy po Turzynie z Joanną Olszowską – część 2
Druga część spaceru po naszym najbliższym sąsiedztwie – osiedlu Turzyn – obdbędzie się oczywiście z przewodniczką miejską i naszą sąsiadką, Joanną Olszowską. Tym razem wybierzemy się w podróż wzdłuż al. Bohaterów Warszawy i dalej, w kierunku Stadionu im. Floriana Krygiera.
Znów będzie okazja, by od Joanny Olszowskiej – miłośniczki Szczecina, licencjonowanej przewodniczki miejskiej, rowerzystki, propagatorki eko stylu życia oraz połowie projektu „Mozaiki szczecińskie” (który tworzy z Sabiną Wacławczyk) – dowiedzieć się więcej na temat historii tego zakątka Szczecina. Za co pokochała go Joanna? Jakie niespodzianki kryje w sobie ta trasa?
Zapraszamy też wszystkich spacerowiczów, aby podczas przechadzki zechcieli podzielić się własnymi wspomnieniami i opowieściami o Turzynie. Zwłaszcza że Galeria Turzyn przygotowuje na swoje listopadowe urodziny specjalną wystawę, która powstanie z historii mieszkańców. Zachęcamy więc do zabrania ze sobą na spacer zdjęć Turzyna – szczególnie tych sprzed kilku dekad.
Udział jest bezpłatny. Spacer startuje spod obrotowego wejścia do Galerii Turzyn od al. Bohaterów Warszawy 42 w sobotę 28 września o godz. 15.30. Serdecznie zapraszamy osoby w każdym wieku!
„Spotkanie z Joanną Olszowską to zawsze okazja, by dowiedzieć się czegoś niezwykłego o naszym pełnym tajemnic mieście! Gorąco zachęcam też do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdęciami. To wspaniałe miejsce, jakim jest osiedle Turzyn, zasługuje na odkrycie jego historii!” – zaprasza Aleksandra Drobińska, dyrektor Galerii Turzyn.

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.