Śpij spokojnie!
Nie bez powodu mówi się, że sen to doskonałe „lekarstwo” lub znakomity „kosmetyk”. Wystarczy kilka nieprzespanych nocy, by znacząco pogorszyła się nasza kondycja fizyczna i psychiczna, pojawiły się problemy z pamięcią, koncentracją i gorszy humor. Co ważne, sen wspiera także prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego – a jesienią i zimą to niezwykle istotne!
Niestety, o ile zdajemy sobie sprawę z tego, jak fundamentalne znaczenie ma spokojny i odpowiednio długi sen, to nie każdy może cieszyć się, że śpi jak przysłowiowe dziecko. Szybkie tempo życia, mnóstwo obowiązków, zbyt wiele bodźców zewnętrznych – wszystko to zakłóca właściwą higienę snu. Warto ją przywrócić właśnie teraz, gdy krótkie dni i jesienno-zimowa aura dla wielu z nas stanowią skuteczną zachętę do domowego odpoczynku.
Pomocne będzie z pewnością stosowanie się do kilku podstawowych zasad. Co najmniej pół godziny przed zasypianiem nie korzystajmy z urządzeń elektronicznych. Każdego dnia kładźmy się o tej samej porze. Zadbajmy o komfort w sypialni – niech będzie w niej chłodna temperatura i odpowiednie zaciemnienie. Obfite posiłki, kawa, mocna herbata i alkohol są niewskazane na 2-3 godziny przed zasypianiem. Tuż przed snem lepiej unikać także znacznego wysiłku fizycznego, jednak w ciągu dnia odpowiednia dawka aktywności jest oczywiście jak najbardziej zalecana.
Co jeszcze się przyda? Wsparcie od natury! Ziołowo-owocowa herbatka funkcjonalna Herbapol Dobry Sen to suplement diety skomponowany ze 100% naturalnych składników, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda wygodna, przezroczysta saszetka zawiera ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu zioła: ziele męczennicy, łagodzące objawy napięcia nerwowego wywołanego stresem; koszyczek rumianku, wpływający na dobre samopoczucie i psychiczne odprężenie; liść melisy i szyszki chmielu, wspierające optymalny relaks. Napar warto spożywać trzy razy dziennie, aby odczuć korzystne efekty jego działania. A ponieważ herbatka Dobry Sen ma delikatny smak pigwy, jej picie to sama przyjemność.
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.