Spotkania online z Alpakami z Ośrodka Koparka
Alpaki to zwierzęta, które uwielbiają wszyscy. Zarówno dzieci, jak i dorośli. Każde spotkanie z nimi to duża dawka radości i oddechu od codziennego stresu. Niestety panująca epidemia zatrzymała nas w domach uniemożliwiając nam kontakt z tymi sympatycznymi zwierzakami. Ale czy na pewno? Rozwiązanie tej sytuacji znalazł Ośrodek Koparka, który organizuje spotkania z alpakami…online!
Ze względu na kwarantannę nie mamy możliwości aktywnego spędzania czasu z alpakami. Zajęcia w szkołach zostały odwołane, indywidualne spacery także. Wiedząc, jak ważny jest kontakt ze zwierzętami Ośrodek Koparka wyszedł do miłośników alpak z nową propozycją.
– Nasi alpakowi przyjaciele z pewnością są równie stęsknieni za kontaktem z ludźmi, jak ludzie za kontaktem z nimi. Niejednokrotnie spotkania czy spacery z naszymi alpakowymi chłopakami pomagały w ukojeniu smutków, redukcji stresu czy wręcz w zregenerowaniu sił. – mówi Przemysław Chojnacki, psycholog i właściciel Ośrodka Koparka. – Szczególną pomoc alpaki niosły dzieciom, które mogą uczyć się od nich zaufania i przełamywania lęku. Teraz, gdy nie mamy możliwości spotkań na żywo, chcemy spotkać się choćby przez ekran telefonu czy laptopa.
Na czas trwania akcji w Ośrodku Koparka zainstalowane zostały kamery, które rejestrować będą życie alpak w Ośrodku. Będzie można podglądać ich karmienie, czesanie i pielęgnację. To także świetna okazja, by poobserwować, jak te przytulne zwierzęta zachowują się w kontakcie ze sobą i lepiej poznać ich zwyczaje – czy istnieje wśród nich hierarchia czy też traktują się na równi.
- Taka obserwacja jest nie tylko dobrym pomysłem na relaks, ale ma również wartości edukacyjne - szczególnie dla dzieci, które mogą zobaczyć, jak wygląda życie alpak i opieka nad nimi. Przy okazji dzieci uczą się także szacunku do zwierząt i empatii. – dodaje Przemysław Chojnacki.
Akcja pt. „Alpaki online” wystartowała na kanale https://alpaki24.osrodek-koparka.pl. Wystarczy uiścić drobną opłatę, by przez trzy godziny móc obserwować alpaki i ich ciekawe życie. Transmisja z życia sympatycznych alpak odbywa się codziennie w godzinach od 9:00 do 12:00.
Biorąc udział w akcji „Alpaki online” możemy nie tylko wprowadzić do swojej codzienności dużą dawkę pozytywnej energii, ale pomóc również Ośrodkowi, który, jak wiele podobnych instytucji, znalazł się obecnie w trudnej sytuacji finansowej.
Szczegóły akcji są dostępne na stronie: http://osrodek-koparka.pl

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.