Spotkania online z Alpakami z Ośrodka Koparka
Alpaki to zwierzęta, które uwielbiają wszyscy. Zarówno dzieci, jak i dorośli. Każde spotkanie z nimi to duża dawka radości i oddechu od codziennego stresu. Niestety panująca epidemia zatrzymała nas w domach uniemożliwiając nam kontakt z tymi sympatycznymi zwierzakami. Ale czy na pewno? Rozwiązanie tej sytuacji znalazł Ośrodek Koparka, który organizuje spotkania z alpakami…online!
Ze względu na kwarantannę nie mamy możliwości aktywnego spędzania czasu z alpakami. Zajęcia w szkołach zostały odwołane, indywidualne spacery także. Wiedząc, jak ważny jest kontakt ze zwierzętami Ośrodek Koparka wyszedł do miłośników alpak z nową propozycją.
– Nasi alpakowi przyjaciele z pewnością są równie stęsknieni za kontaktem z ludźmi, jak ludzie za kontaktem z nimi. Niejednokrotnie spotkania czy spacery z naszymi alpakowymi chłopakami pomagały w ukojeniu smutków, redukcji stresu czy wręcz w zregenerowaniu sił. – mówi Przemysław Chojnacki, psycholog i właściciel Ośrodka Koparka. – Szczególną pomoc alpaki niosły dzieciom, które mogą uczyć się od nich zaufania i przełamywania lęku. Teraz, gdy nie mamy możliwości spotkań na żywo, chcemy spotkać się choćby przez ekran telefonu czy laptopa.
Na czas trwania akcji w Ośrodku Koparka zainstalowane zostały kamery, które rejestrować będą życie alpak w Ośrodku. Będzie można podglądać ich karmienie, czesanie i pielęgnację. To także świetna okazja, by poobserwować, jak te przytulne zwierzęta zachowują się w kontakcie ze sobą i lepiej poznać ich zwyczaje – czy istnieje wśród nich hierarchia czy też traktują się na równi.
- Taka obserwacja jest nie tylko dobrym pomysłem na relaks, ale ma również wartości edukacyjne - szczególnie dla dzieci, które mogą zobaczyć, jak wygląda życie alpak i opieka nad nimi. Przy okazji dzieci uczą się także szacunku do zwierząt i empatii. – dodaje Przemysław Chojnacki.
Akcja pt. „Alpaki online” wystartowała na kanale https://alpaki24.osrodek-koparka.pl. Wystarczy uiścić drobną opłatę, by przez trzy godziny móc obserwować alpaki i ich ciekawe życie. Transmisja z życia sympatycznych alpak odbywa się codziennie w godzinach od 9:00 do 12:00.
Biorąc udział w akcji „Alpaki online” możemy nie tylko wprowadzić do swojej codzienności dużą dawkę pozytywnej energii, ale pomóc również Ośrodkowi, który, jak wiele podobnych instytucji, znalazł się obecnie w trudnej sytuacji finansowej.
Szczegóły akcji są dostępne na stronie: http://osrodek-koparka.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.