Komunikaty PR

Starasz się o podwyżkę? Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy z szefem

2020-03-06  |  06:05
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Walczak
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
joanna.walczak|goodonepr.pl| |joanna.walczak|goodonepr.pl
+48 796 996 272
www.goodonepr.pl

Podwyżka nie jest tylko kwestią zarobionych pieniędzy. Dla niektórych osób może być również wyznacznikiem tego jak postrzegają sami siebie, wyceniają swój wysiłek oraz na ile cenią siebie jako pracownika. Pomimo to, wiele osób unika rozmowy z przełożonym na temat zwiększenia wynagrodzenia z obawy, że nie przyniesie ona pożądanych efektów i może wpłynąć na zmianę relacji z pracodawcą.

Jak wynika z badania Rynek Zmiany Pracy, 35 proc. ankietowanych nigdy nie negocjowało z przełożonym zmiany warunków zatrudnienia[1]. Pytanie o podwyżkę to część renegocjacji umowy, która wymaga zaangażowania i chęci ze strony zarówno pracodawcy jak i pracownika. Aby rozmowa przyniosła oczekiwane skutki należy przede wszystkim odpowiednio się do niej przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić oraz jak postąpić, gdy usłyszymy odmowę.

Nie bierz szefa z zaskoczenia

Na rozmowę o podwyżkę warto umówić się z przełożonym przynajmniej kilka dni wcześniej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że poświęci nam całą swoją uwagę, a rozmowa odbędzie się na spokojnie, bez presji czasu. Pamiętajmy także, że szef tak samo jak my musi się do takiej rozmowy przygotować. Wcześniejsze ustalenie z przełożonym, kiedy możemy się z nim spotkać z pewnością będzie działać na naszą korzyść. Gdy obie strony będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do rozmowy będzie ona przebiegać o wiele sprawniej.

Pamiętaj o konkretach

Rozmowa dotycząca podwyżki powinna być rzeczowa, spokojna oraz bazować na konkretach. Właśnie dlatego warto dobrze się do niej przygotować i wcześniej spisać argumenty przemawiające za tym, że powinniśmy zarabiać więcej. – Podczas rozmowy z przełożonym powinniśmy wymieniać argumenty odnoszące się do jakości naszej pracy, do włożonego przez nas wysiłku i zaangażowania. Warto również zwrócić uwagę na liczbę zrealizowanych przez nas zadań, podać przykłady sukcesów oraz pochwalić się osiągnięciami, które mają realny wpływ na firmę. W przypadku, gdy wykonujemy dodatkowe zadania, dzielimy się z innymi pomysłami czy wspieramy współpracowników także powinniśmy o tym wspomnieć podczas rozmowy – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect. Przed rozmową powinniśmy zastanowić się także ile chcemy zarabiać. – Propozycja kwoty powinna być racjonalna i uwzględniać m.in. kondycję finansową firmy, przyjęte zarobki na danym stanowisku, nasze kwalifikacje i zakres naszych obowiązków. Jeśli firma posiada system wynagrodzeń, zapoznajmy się z tym dokumentem, może ułatwić on nam negocjacje – dodaje Dorota Kobierska.

Te argumenty są zakazane

Podczas rozmowy z przełożonym nie powinniśmy stosować argumentów typu: „mam kredyt”, „powiększyła mi się rodzina”, „długo pracuje w firmie”, czy „kolega zarabia więcej”. Podczas rozmowy skupmy się na konkretnych korzyściach, które my przynosimy firmie. Na podwyżkę zasługujemy wyłącznie za własne zawodowe osiągnięcia, a nie z powodu wyższych zarobków innego pracownika bądź zmieniającej się sytuacji osobistej. Rozmawiając o podwyżce skoncentrujmy się na sobie oraz na własnych osiągnięciach i sukcesach.

Co zrobić, gdy nie dostaniemy podwyżki?

Pamiętajmy, że zwiększenie pensji nie jest obowiązkiem pracodawcy. Dlatego bądźmy przygotowani, że możemy spotkać się z odmową ze strony przełożonego. W sytuacji, gdy nie udało nam się wynegocjować zmiany wynagrodzenia, warto dowiedzieć się, jakie przyczyny leżą u podstaw takiej decyzji. – Powodem odmowy może być np. kondycja finansowa firmy. W takich przypadkach warto zastanowić się nad alternatywnymi benefitami, z których możemy skorzystać i które są dla nas równie atrakcyjne. Może to być np. pakiet opieki zdrowotnej, szkolenie bądź inna rzecz, która będzie dla nas satysfakcjonująca. W przypadku, gdy przyczyną odmowy są kwestie pozafinansowe warto zapytać przełożonego, co powinniśmy zrobić, aby w przyszłości mieć szansę otrzymać podwyżkę – dodaje Dorota Kobierska z Personal Effect.

Przygotowując się do rozmowy o podwyżce warto zastanowić się nad argumentami, które pokażą naszą wartość dla firmy. Pokażmy pracodawcy, że cały czas się rozwijamy, zdobywamy nowe kwalifikacje, które wymiernie przyczyniają się do uzyskania lepszych wyników firmy. Zastanówmy się także jaką wartość ma dla nas praca w obecnej firmie i jakie korzyści nam przynosi.  Może okazać się, że wykonywana przez nas praca jest na tyle cenna i satysfakcjonująca, że kwestie finansowe nie są w tym momencie priorytetowe.

 


[1] https://www.devire.pl/raport-rynek-zmiany-pracy/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP Biuro prasowe
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do
Finanse 3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT
2024-04-18 | 11:00

3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT

Rok temu podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości za 2022 r. Za 2021 r. ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.