Stowarzyszenie ,,Komfort ciszy’’ rusza z blogiem o akustyce
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Istnieje zjawisko, które dotyczy nas wszystkich. Doświadczamy go w pracy, w szkole, w podróży, a nawet podczas robienia zakupów. To hałas. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wpływa na nasze zdrowie. Istnieje jednak organizacja, która od kilku lat propaguje wiedzę na ten temat. Dzięki niej wiemy między innymi, jaka jest najgłośniejsza ulica w Polsce oraz to, że korytarz szkolny pod względem poziomu hałasu może „konkurować” z koncertami muzycznymi czy wydarzeniami sportowymi. Teraz stworzyła ona blog dla osób, które pragną zadbać o swój komfort ciszy.
W trosce o komfort życia
Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” od początku swojej działalności stawia na edukowanie na temat wpływu akustyki budynków na zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających. Intencją organizacji jest to, aby kwestia nieodpowiednich, a często szkodliwych warunków w budynkach, w których przebywamy, stała się przedmiotem szerszej dyskusji i doprowadziła do poprawy sytuacji. Członkowie organizacji uświadamiają więc o problemie głośnych dźwięków w środowisku pracy i w szkole. Wyjaśniają, dlaczego dzieci mogą wracać z niej zmęczone oraz to jak ważny jest projekt biura, w którym pracujemy. Przez przyjęte z góry zbyt niskie standardy na rynku nieruchomości i małą świadomość problemu przy nabywaniu mieszkań, na hałas jesteśmy narażeni również we własnych domach.
Stowarzyszenie działa non profit i zrzesza ekspertów, którzy dzielą się praktyczną wiedzą, nie tylko w zakresie akustyki wnętrz, ale również tej budowlanej. Organizacja prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i doradczą. Odpowiada na problemy ludzi skarżących się na uciążliwe dźwięki dobiegające z instalacji czy od sąsiada.
Dla kogo blog?
Blog ma poruszać problemy realnych ludzi, którzy zwracają się do stowarzyszenia o poradę zmęczeni doskwierającym im hałasem. Twórcy mają świadomość, że akustyka nie jest łatwym zagadnieniem przez ilość obliczeń, wskaźników i wiedzy fizycznej. Zapewniają natomiast, że podejdą do tematu w sposób popularnonaukowy, tak by treści były przystępne dla każdego czytelnika. Pragnieniem pomysłodawców jest to, by każdy z nas mógł uczyć się, mieszkać i pracować w komfortowych warunkach.
„Niestety, ta świadomość [szkodliwości hałasu] nie jest jeszcze szeroka. Z hałasem raczej uczymy się współegzystować niż go zwalczać, choć w niektórych sytuacjach bardzo nam doskwiera.’’ - mówi Henryk Kwapisz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”. Blog poświęcony akustyce ma być odpowiedzią na tę często jeszcze zbyt niską świadomość Polaków.
Blog znajdziecie na stronie: https://komfortciszy.pl/blog/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.