Strado LED XS – nowa linia opraw drogowych od Lena Lighting
W ofercie Lena Lighting pojawiła się kolejna linia opraw drogowych - Strado LED XS. Produkty te zaskakują znakomitymi parametrami oraz niezwykłą trwałością.
Oprawy z nowej linii Strado LED XS to odpowiedź na rosnące potrzeby nowoczesnych, prężnie rozwijających się miast. Zostały zaprojektowane zgodnie z nurtem smart city, dzięki czemu skutecznie podniosą poziom bezpieczeństwa na drogach i ulicach. Strado LED XS łączy w sobie innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające niską awaryjność, z ekologią.
Ogromna trwałość
Strado LED XS została zaprojektowana z myślą o precyzyjnym doświetlaniu traktów komunikacyjnych: dróg, ulic, ale też autostrad czy tras szybkiego ruchu. Dlatego w oprawie zastosowano szereg rozwiązań technologicznych, wspierających bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale też wydłużających żywotność produktu.
Oprawę wyróżnia najwyższy poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne (IK9, IK10) oraz działanie wilgoci (IP66). Szczelność niweluje ryzyko zalania modułów LED i pozostałych komponentów. Dodatkowo w górnej części korpusu znajduje się specjalnie wydzielona wnęka elektryczna, która zapewnia skuteczne chłodzenie wszystkich elementów zasilających – niezależnie od modułu świetlnego. Dolną powierzchnię wykończono natomiast szybą ze szkła hartowanego.
Efektywność świetlna
W Strado LED XS, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach Lena Lighting, pojawiły się wysoce energooszczędne moduły ledowe. Gwarantują one wysoką skuteczność świetlną sięgającą 155 lm/W. Moc strumienia mieści się w zakresie od 975 do 7500 lumenów, co umożliwia efektywne oświetlenie typowych sytuacji drogowych, przy zachowaniu niskiego zużycia energii (moc oprawy to od 8 do 54 W).
Strado LED XS jest także kompatybilna z i inteligentnym systemem sterowania światłem DALI, który umożliwia programowanie oprawy, by w pełni odpowiadała indywidualnym potrzebom lokalizacyjnym.
Ekologia
Strado LED XS jest o kilogram lżejsza i zawiera o 30% mniej aluminium w porównaniu do wcześniejszej wersji Strado LED S. Oznacza to mniejszy ślad węglowy, znacznie łatwiejszy transport i montaż produktu. W ten sposób Lena Lighting realizuje strategię optymalizacji CAPEX, wspierając samorządy w dążeniu do ich celów środowiskowych w ramach programów samorządowych, takich jak „Rozświetlamy Polskę”.

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.