Komunikaty PR

Suplementy w diecie psa – zbędny dodatek czy konieczność?

2022-05-27  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania inf.pras. ( 0.05 MB )

Coraz częściej traktujemy psy jako członków rodziny, korzystamy z usług behawiorystów, kupujemy najmodniejsze akcesoria i zabawki oraz zamawiamy psie diety pudełkowe. Chętnie sięgamy również po suplementy, które mają na celu poprawę zdrowia i kondycji naszych czworonożnych pupili. Jednak czy na pewno psy potrzebują dodatkowej suplementacji? Kiedy jest ona niezbędna, a kiedy może im zaszkodzić?

Zdrowemu psu, który spędza na spacerach 1-2 godziny dziennie, gotowa wysokojakościowa karma powinna zapewnić wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jednak czasem konieczne jest uzupełnienie psiej diety o niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza kiedy nasz pupil ma osłabioną kondycję, przeżywa silny stres, obficie linieje lub miał niedawno przeprowadzany zabieg. W takich przypadkach podawanie suplementów wpłynie na jego lepsze samopoczucie i pomoże szybciej powrócić do zdrowia. W jakich przypadkach warto jeszcze wprowadzić do psiej diety suplementację i jak powinna ona wyglądać?

Wsparcie wzrostu i rozwoju szczeniaków

Pierwsze miesiące życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju u psów. W tym czasie powinniśmy otoczyć pupila szczególną opieką, ponieważ wszelkie niedobory i przebyte schorzenia mogą skutkować zaburzeniami wzrostu oraz problemami zdrowotnymi, które ujawnią się w dorosłym życiu. Wybierajmy karmy dedykowane szczeniętom i młodym psom, a w razie potrzeby sięgnijmy po suplementy wspomagające układ odpornościowy, kostny i nerwowy. Poza pokarmem, który charakteryzuje się wysoką strawnością i wartością biologiczną, istotna jest również kaloryczność posiłków.

– W żywieniu psów w pierwszym etapie życia kluczową rolę odgrywają wapń i fosfor, które wpływają korzystnie na kształtowanie się szkieletu oraz rozwój zębów u młodego osobnika. Niedobór wapnia u psa może prowadzić do demineralizacji kości, co objawia się m.in. kulawizną, niechęcią do zabawy czy spacerów. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tego składnika mineralnego również jest szkodliwy, może wpłynąć na opóźnienie wzrostu, a także rozwinięcie poważnych chorób układu kostnego – tłumaczy Katarzyna Żmuda, specjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag.

W diecie młodych psów nie powinno zabraknąć też tłuszczu, będącego źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają rozwój mózgu, zmysł wzroku i słuchu. W diecie szczeniaka sprawdzą się oleje rybne np. z łososia lub małych ryb morskich.

Poprawa jakości życia psich seniorów

Suplementy mogą stanowić też element diety starszych psów, ponieważ wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą są one sposobem na poprawienie komfortu życia.

– U psów wraz z wiekiem zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co ich organizm nie jest w stanie odpowiednio wchłonąć wszystkich, dostarczanych z pokarmem składników. W diecie psich seniorów nie powinno zabraknąć cynku, który umożliwi szybszą regenerację skóry i poprawia stan sierści. W zachowaniu dobrej kondycji sierści równie istotnym pierwiastkiem jest selen. Wpływa on także na wytwarzanie energii w mięśniu sercowym, więc jest niezbędnym składnikiem u psów, które borykają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia Katarzyna Żmuda.

Zarówno w diecie ludzkiej, jak i psiej ogromną rolę odgrywają antyoksydanty, czyli związki chemiczne spowalniające procesy starzenia. Należą do nich witaminy A, E, C, karotenoidy i składniki mineralne, m.in. wspomniane wcześniej selen i cynk, a także miedź, żelazo oraz mangan. U psich seniorów warto również pamiętać o wsparciu stawów oraz oczu.

Niezbędne przy diecie BARF

Preparaty mineralno-witaminowe są niezbędne również w diecie psów karmionych specjalnie skomponowaną mieszanką surowego mięsa, podrobów oraz kości, czyli BARFie. Ten sposób żywienia powinniśmy uzupełnić o algi morskie będące bogatym źródłem jodu – minerału, którego niedobory powodują problemy z tarczycą, układem nerwowym, płodnością oraz pracą serca. Równie istotne są drożdże browarnicze zawierające witaminy z grupy B, które wpływają korzystnie na układ nerwowy i pokarmowy. Drożdże są również źródłem biotyny, która poprawia jakość skóry i sierści. Kolejne suplementy, które są konieczne przy diecie BARF to oleje rybne. Mowa tutaj o oleju z wątroby dorsza (tranie), który jest źródłem witaminy D oraz o oleju z łososia, małych ryb morskich lub kryla, które zawierają kwasy omega - 3 (EPA i DHA). Ponadto psy, które nie mogą jeść kości, powinny dostawać suplement wapnia np. sproszkowane skorupki jaj, węglan wapnia lub cytrynian wapnia.

Mniej znaczy więcej

To, jakie preparaty podajemy naszemu psu oraz w jakich ilościach, jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ każdy pies będzie miał inne zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Zależy to od wieku psa, rasy, pożywienia, a także kondycji fizycznej czy przebytej kastracji.

– Jeżeli chcemy włączyć do diety naszego psa dodatkowo suplementację, warto zasięgnąć rady lekarza weterynarii, dietetyka lub wykonać analizę pierwiastkową sierści EHAA, która da nam miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie naszego pupila – informuje Katarzyna Żmuda, specjalistka ds. żywienia i dietetyki zwierząt, ekspertka laboratorium diagnostyki weterynaryjnej Pets Diag. – Pamiętajmy jednak, że przedawkowanie minerałów może zaszkodzić naszemu psu, dlatego suplementy powinny być podawane wyłącznie według dawki zalecanej przez weterynarza lub dietetyka  dodaje ekspertka.

Suplementy możemy podawać też okresowo, np. olej z łososia czy krylu atlantyckiego pozytywnie wpłyną na sierść oraz sprawdzą się u psów bardzo aktywnych. Ciekawym produktem jest również ziele czystka mające silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Ponadto czystek może nas wspomóc w ochronieniu pupila przed kleszczami, co jest szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, ponieważ nawet szybko wyjęty kleszcz stanowi dla psa duże zagrożenie - może zostać zakażony takimi chorobami jak borelioza czy babeszjoza. Nie zapominajmy jednak, że czystek to tylko wsparcie, a podstawą ochrony przed kleszczami są tabletki, krople lub inne środki dostępne u lekarza weterynarii.


Pets Diag to firma z branży diagnostyki weterynaryjnej, specjalizująca się w analizie pierwiastkowej sierści zwierząt poprzez innowacyjne na skalę światową badanie EHAA. Projekt powstał przy współpracy Pets Diag ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2019 r. spółka otrzymuje grant na badania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 800 000 zł oraz 200 000 zł z Funduszu ABAN. W 2021 r. Pets Diag uruchamia komercyjną usługę badania EHAA dla psów i koni. Spółka świadczy badanie w systemie e-commerce oraz posiada stacjonarne oddziały w ZEA, Chinach, USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pets Diag aktywnie wspiera działania na rzecz edukacji zdrowego żywienia zwierząt i profilaktyki zdrowotnej. Spółka współpracuje z Polskim Związkiem Hodowców Koni. Więcej informacji na temat Pets Diag można znaleźć na stronie www.petsdiag.com.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Mokra czy sucha karma: która jest lepsza dla Twojego psa? Biuro prasowe
2024-07-24 | 14:00

Mokra czy sucha karma: która jest lepsza dla Twojego psa?

Wybór odpowiedniej diety dla psa to ważny element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Według badania grupy Fressnapf, do której należą specjalistyczne sklepy z
Zwierzęta Jak zaplanować udany urlop z pupilem
2024-07-24 | 07:50

Jak zaplanować udany urlop z pupilem

Wakacyjny wyjazd to wspaniała okazja do wzmacniania wyjątkowej więzi łączącej człowieka z czworonożnym przyjacielem. Wspólne spacery w pięknych okolicznościach przyrody,
Zwierzęta Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów
2024-07-19 | 01:00

Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów

Pies? Kot? A może chomik? Bez względu na to, jakie zwierzę mamy w domu, chcemy dla niego jak najlepiej. Zbilansowana karma, zdrowe przekąski, wygodne legowiska czy nowa obroża dla psa –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.