Komunikaty PR

Światowy Dzień Zwierząt. Sprawdź, jak dbać o planetę i jej mieszkańców

2024-10-03  |  11:22
Biuro prasowe

W 1931 roku podczas międzynarodowej konwencji ekologicznej we Florencji, narodziła się idea zwrócenia uwagi na problemy związane z ochroną fauny. Święto to, zainspirowane postacią św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologii – ma na celu przypomnienie, jak ważne jest dbanie o dobrostan istot, z którymi dzielimy planetę. 

Globalna odpowiedzialność

Światowy Dzień Zwierząt początkowo miał skupić się na ochronie zagrożonych gatunków. Jednak z czasem stał się on szeroką platformą do rozmowy o problemach wszelkich zwierząt. Przypomina, że człowiek jest odpowiedzialny za wszelkie formy życia, a nasza cywilizacja powinna dążyć do harmonii z naturą. Dzięki tej inicjatywie każdego roku podejmowane są działania mające na celu ochronę fauny oraz ekosystemów, w jakich żyje.

Obecnie wiele gatunków znajduje się na krawędzi wyginięcia. Degradacja środowiska naturalnego, będąca rezultatem działalności ludzi, prowadzi do zanikania siedlisk, a w konsekwencji do zmniejszenia licznych populacji. W celu zwrócenia uwagi na powagę sytuacji organizacje na całym świecie, takie jak Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), regularnie aktualizują listę zagrożonych osobników. 

Katastrofalne skutki

Jednym z największych zagrożeń, z jakimi boryka się natura, jest niewłaściwe składowanie odpadów. Dzikie wysypiska – tworzone nielegalnie m.in. w lasach – mają negatywny wpływ na funkcjonowanie zarówno zwierząt, jak i roślinności. Między innymi porzucone plastikowe elementy, torby foliowe, szklane butelki prowadzą do poważnych urazów oraz zgonów zwierząt. 

– Przyroda często styka się ze śmieciami, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dzikiej fauny. Odpady mogą trafiać do układu pokarmowego zwierząt, gdy drapieżniki pomylą je z ofiarą lub przez spożycie innych osobników, które już je w sobie zawierają. Właściwe zarządzanie odpadami jest kluczowe, aby ograniczyć ten problem i chronić bioróżnorodność naszej planety – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Każdy gest ma znaczenie

Światowy Dzień Zwierząt przypomina o ogromnej wartości, jaką stanowią zwierzęta w ekosystemie. Warto zastanowić się, jak można realnie wpłynąć na poprawę losu żywych istot. Na przykład poprzez zaangażowanie się w akcje lokalnych organizacji prozwierzęcych, wspierania schronisk, a także adopcję zwierząt potrzebujących domu. Istotne jest również podejmowanie codziennych działań – segregacja odpadów czy odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrody. To kroki, które każdy może podjąć, aby chronić naturę. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów Biuro prasowe
2024-10-02 | 13:00

Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów

W październiku w Krakowie nie zabraknie atrakcji dla osób starszych. W tym miesiącu obchodzone są aż dwa święta – Międzynarodowy Dzień Seniora oraz Europejski Dzień Seniora.
Styl życia Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!
2024-10-01 | 14:00

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej odbędą się już 4 października. W trakcie wydarzenia, którego partnerem strategicznym jest Fundacja A.R.T., na seniorów czekają
Styl życia Międzynarodowy Dzień Kawy: Polacy nie wyobrażają sobie dnia bez tego napoju?
2024-10-01 | 12:32

Międzynarodowy Dzień Kawy: Polacy nie wyobrażają sobie dnia bez tego napoju?

Kawosze w Polsce wypijają średnio 2,4 filiżanki kawy, a aż 87% z nich sięga po nią każdego dnia – wynika z przeprowadzonego na zlecenie Tchibo Warszawa sp. z o.o. badania agencji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.