Sylwester z Operą Wrocławską
Opera Wrocławska zaprasza widzów na sylwestrowo-noworoczny spektakl online. Będzie to połączenie trzech aktów ze słynnych oper: Traviaty Giuseppe Verdiego, Cyganerii Giacomo Pucciniego oraz Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Całość zostanie udostępniona widzom bezpłatnie.
Po sukcesie listopadowych spektakli transmitowanych online, które obejrzało 40 tysięcy internautów, Opera Wrocławska zdecydowała się przygotować kolejne wydarzenie w formie streamingu.
W tym świąteczno-noworocznym, choć wyjątkowo trudnym, czasie nie pozostawimy naszych widzów samych. Przygotowujemy wspaniały spektakl, który 31 grudnia oraz 1 stycznia będzie można zobaczyć bezpłatnie. Gwarantuję, że będzie to jedna z najciekawszych propozycji na sylwestrowy wieczór w Polsce. Nasze jesienne streamingi obejrzało 40 tysięcy widzów. Liczę, że w Nowy Rok wejdziemy w jeszcze większym gronie – informuje Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Spektakl zostanie wyemitowany na kanale YouTube Opery Wrocławskiej w Sylwestra, 31 grudnia 2020 roku. Bezpłatnie będzie go można obejrzeć jeszcze w Nowy Rok, 1 stycznia 2021 roku. Od 2 stycznia wydarzenie będzie dostępne dla widzów za pośrednictwem płatnej platformy VOD.
W koncercie sylwestrowym przedstawimy trzy różne tytuły i trzy różne opowieści, które łączy wspólny mianownik, czyli miłość. Wszystko po to, żeby pokazać, jak piękne i silne jest to uczucie, oraz jak różne ma oblicza. Temat wiodący został dobrany tak, by pozytywnie nastroić naszych melomanów na nadchodzący Nowy Rok – mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.
Rolę Violett i Mimì zaśpiewa Adriana Ferfecka, a postaci Alfredo, Rodolfo i Nemorina będzie kreował Piotr Buszewski - duet, który podbił serca melomanów podczas listopadowych transmisji Cyganerii. W rolę Gastona de Letorièrea wcieli się tenor Aleksander Zuchowicz. Ponadto jako Adina w II akcie Napoju miłosnego wystąpi Maria Rozynek-Banaszak. Podczas wieczoru Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzą Bassem Akiki oraz Adam Banaszak.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.