Komunikaty PR

Szczeniak w „szkole piękności” Czyli pierwsza kąpiel w pięciu krokach

2021-05-26  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Natalia Bodziony
Triple PR

Jaktorowska 5/68
01-202 Warszawa
natalia.bodziony|triplepr.pl| |natalia.bodziony|triplepr.pl
534 931 911
www.triplepr.pl

Gdy w domu pojawia się szczeniak, wszystkie wspólne „pierwsze razy” budzą wiele emocji: pierwsze spotkanie, spacer, wizyta u weterynarza… Około 3-4 miesiąca życia przychodzi czas na pierwszą kąpiel. Od niej zależy czy pies będzie chętnie mył się w przyszłości, dlatego warto dołożyć starań, aby zabieg ten budził u niego pozytywne i przyjemne skojarzenia. Jak się do tego przygotować? Podpowiada ekspertka Champ-Richer.

Okres wczesnego szczenięctwa jest niezwykle ważny – maluch ochoczo poznaje świat i ciekawość góruje jeszcze nad uczuciem strachu. To niedługo będzie się zmieniać, dlatego warto pamiętać, że wszystko, czego nauczymy i co pokażemy pieskowi w pierwszych miesiącach życia, zaprocentuje w przyszłości. Jedną z rzeczy, o które warto zadbać jest odpowiednie wprowadzenie szczeniaka do rytuałów pielęgnacyjnych.

Krok 1: Wyznaczenie „godziny zero”

Psi maluch może być kąpany już od pierwszych tygodni życia, ale tylko wtedy, gdy był bardzo zaniedbany - na przykład adoptowany ze schroniska. W tym przypadku także warto dać szczeniakowi chwilkę na oswojenie się z nowym domem. Jeśli piesek jest zdrowy i zadbany, najlepiej zaczekać z pierwszą kąpielą do 3-4 miesiąca życia, kiedy będzie już po wszystkich, niezbędnych szczepieniach.

Krok 2: Kosmetyczne wybory

Gdy stwierdzimy, że nadeszła pora pierwszej kąpieli, staniemy przed wyborem odpowiedniego kosmetyku. Warto wiedzieć, że szczeniak posiada niezwykle delikatną skórę, a jego naturalne mechanizmy ochronne i odporność – dopiero się kształtują. Z tego powodu warto sięgnąć po preparat myjący w postaci szamponu dedykowanego potrzebom młodych psów.

Kosmetyki dla szczeniąt wyjątkowo łagodnie usuwają zabrudzenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. Szukajmy w nich dobroczynnie działających składników, takich jak olejek ze słodkich migdałów, d-Panthenol, proteiny jedwabiu, aloes czy mleczko bawełniane. Warto wiedzieć, że istnieją szampony opracowane specjalnie z myślą o szczeniakach poszczególnych ras, dla przykładu takich jak szczeniak yorkshire terier, czy szczeniak o białym umaszczeniu, wyróżniający się wyjątkowo wrażliwą skórą – mówi Katarzyna Gębala, brand manager marki Champ-Richer.

Pies ma zdecydowanie czulsze powonienie niż człowiek, a węch jest dla niego kluczowym zmysłem, za pomocą którego poznaje świat. Dlatego przy wyborze pierwszego szamponu weźmy też pod uwagę zapach preparatu. Aromaty sprawdzające się w przypadku ludzi, niekoniecznie będą przyjemne dla psiego nosa. Warto postawić na lawendę. Badania naukowe z użyciem tego zapachu w otoczeniu psów wykazały, że działa on kojąco i relaksująco. Preferowany przez czworonogi, lawendowy aromat dodatkowo uprzyjemni pierwszą kąpiel, przyczyniając się do tego, aby szczeniak zapamiętał ją jako bardziej komfortowe doświadczenie i miał dobre skojarzenia na przyszłość.

Krok 3: Przygotowania operacyjne

Przed kąpielą najlepiej wyprowadźmy szczeniaka na spacer – będzie wybiegany i spokojniejszy w trakcie samego zabiegu. Kąpiel zaplanujmy po ostatnim spacerze tak, aby przez następne godziny piesek nie wychodził już na zewnątrz. Warto zgromadzić obok siebie wszystkie akcesoria, które będą nam potrzebne do mycia i suszenia, czyli: szampon, odżywkę, ręcznik do wytarcia, suszarkę, szczotkę do czesania sierści. Pamiętajmy, żeby do wanny włożyć matę antypoślizgową, ewentualnie ręcznik – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz maluch ma stabilne podłoże. Ślizganie się łap może wywołać u szczeniaka dodatkowy stres. Po przygotowaniu miejsca do kąpieli powinniśmy dokładnie wyczesać pieska.

Krok 4: Na mokro – na spokojnie

Kąpiel szczeniaka powinna przebiegać spokojnie, ale też sprawnie i szybko, by nie narażać go na długotrwały stres. Rozpoczynamy od zwilżenia sierści letnią wodą. Robimy to w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Rozprowadzamy szampon, aż wytworzy nam się piana. Myjąc pieska należy pilnować, żeby szampon nie dostał się do oczu, pyszczka oraz uszu. Ich specyficzna budowa sprawia, że woda trudno się z nich wydostaje, a zalegający płyn może spowodować stan zapalny – podpowiada Katarzyna Gębala. Dokładnie spłukujemy zwracając uwagę szczególnie na miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny). W przypadku dużego zabrudzenia zaleca się dwukrotne użycie szamponu.

Krok 5 – Osuszanie, nagradzanie

Po kąpieli owijamy szczeniaka ręcznikiem, delikatnie wycieramy i pozwalamy, aby swobodnie sam się otrzepał. W przypadku piesków o dłuższej lub bardziej puszystej sierści nie powinniśmy trzeć ręcznikiem, tylko wyciskać nadmiar wody. Doskonałym uzupełnieniem pierwszej kąpieli będzie nagrodzenie malucha za odważną postawę pochwałą i ulubionym smakołykiem. Budujemy wówczas przyjemne skojarzenia z zabiegiem pielęgnacyjnym na przyszłość i wzmacniamy pozytywną postawę dodaje ekspertka Champ-Richer.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Triple PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Psi Targ dla Stowarzyszenia „KociArka” w Galerii Turzyn Biuro prasowe
2024-09-26 | 11:40

Psi Targ dla Stowarzyszenia „KociArka” w Galerii Turzyn

W imieniu Stowarzyszenia „KociArka” serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt do Galerii Turzyn na 5. edycję Psiego Targu, czyli charytatywnej imprezy,
Zwierzęta Czy Twój pupil otrzymuje odpowiednią pielęgnację?
2024-09-23 | 01:00

Czy Twój pupil otrzymuje odpowiednią pielęgnację?

Regularna pielęgnacja zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, jest kluczowa dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz zapewnienia estetycznego wyglądu przede wszystkim,
Zwierzęta Powrót do szkoły – jak przygotować zwierzęta na zmianę rutyny?
2024-09-13 | 11:00

Powrót do szkoły – jak przygotować zwierzęta na zmianę rutyny?

Powrót do szkoły to czas pełen emocji i nowych wyzwań nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zmiana codziennej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.