Komunikaty PR

Szkoła w Chmurze apeluje o odwołanie decyzji prezydenta!

2024-02-13  |  11:00

-Odwołujemy się od bezzasadnej, bezdusznej i bezczelnej* decyzji. Nie ma naszej zgody na wykorzystywanie silnej pozycji urzędników i kreślenie “koncepcji na likwidację”. W Katowicach, szczycących się tytułem Miasta Nauki, dominować powinna “koncepcja na dobrą współpracę” i “koncepcja dobra ucznia”. Do takiej wizji zachęcamy władze miasta - podkreślają przedstawiciele Szkoły w Chmurze.


*za słownikiem języka polskiego PWN:
bezczelny «nieliczący się z niczym i nikim, odznaczający się zbytnią pewnością siebie; też: świadczący o takich cechach»


TRUDNE ZAPROSZENIE

Miasto Katowice odnalazło pismo z prośbą o pilne spotkanie wysłane 22 stycznia 2023. W odpowiedzi na nie, proponuje termin 15 lutego. Przedstawiciele szkoły chcieli rozmawiać z prezydentem Waldemarem Bojarunem o jego artykule na stronach Unii Metropolii Polskich. 

- Założyliśmy, że jego stronniczy charakter wynikał z braku pełnej informacji, czym Szkoła w Chmurze jest. List wysłaliśmy w poniedziałek, 22 stycznia. Pod koniec tego samego tygodnia, w piątek, odebraliśmy pismo z Urzędu Miasta w Katowicach. Jednak nie z zaproszeniem na rozmowy, a informacją, że nasze szkoły zostały wykreślone - przypominają przedstawiciele Szkoły w Chmurze. - Cenimy dialog w rozwiązywaniu trudności. Obecnie, z racji powagi sytuacji, nie widzimy innego tematu do rozmowy niż odwołanie decyzji o likwidacji szkół. Liczymy, że wykreślone zostaną nie nasze placówki, a wszystkie urzędnicze “koncepcje” zakładającą złą wolę i przebiegłość.

 

 

AUTOKONTROLA PREZYDENTA MOŻLIWA?

Szkoła w Chmurze wskazuje na liczne uchybienia proceduralne i działanie wbrew zapisom Kodeksu Postępowania Administracyjnego ze strony urzędników miasta Katowice. Do tego dochodzi brak woli porozumienia, które służyłoby dobru dzieci i młodzieży szkolnej. Odwołanie szkoły rozpatrzy Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Ale mógłby to zrobić jeszcze sam prezydent. W postępowaniu odwoławczym organ pierwszej instancji może uchylić lub zmienić własną decyzję w ramach tzw. autokontroli w terminie 7 dni od wpłynięcia odwołania. Rodzice oraz opiekunowie uczniów podpisują petycję skierowaną do Aleksandry Dyli, pełniącej obowiązki kuratorki oświaty. Proszą o uratowanie szkoły. Pod petycją znalazło się już ponad 10 tys. podpisów. Mają trafić do urzędu w tym tygodniu. 

 

 

O CO CHODZI Z LIKWIDACJĄ SZKOŁY?

Prezydent Miasta Katowice wydał kontrowersyjną decyzję o likwidacji szkoły podstawowej i liceum będących placówkami Szkoły w Chmurze. Twierdził, że szkoła nie dopełniła formalności w zakresie dostarczenia straży pożarnej. W dniu podpisania decyzji wszelkie przesłanki, na które się powołuje miasto były nieaktualne. Szkoła wskazuje na liczne uchybienia proceduralne ze strony urzędu oraz działanie wbrew Kodeksowi Postępowania Administracyjnego. Miasto wszczęło postępowanie powołując się na zalecenia kuratorium oświaty wydane Szkole w Chmurze. Pomimo tego, że kontrola kuratorium wykazała, że zalecenia zostały zrealizowane, miasto odmówiło umorzenia postępowania. W tym okresie wiceprezydent Waldemar Bojarun napisał pismo do spółki wynajmującej pomieszczenia Szkole w Chmurze. Tydzień później ta spółka wypowiedziała umowę najmu w trybie natychmiastowym. Miasto zwróciło się do szkoły o wskazanie nowej siedziby. Pomimo znalezienia pomieszczeń pozwalających na prowadzenie działalności edukacyjnej, problemem okazało się uzyskanie aktualnej decyzji straży pożarnej. Nie z uwagi na niespełnianie wymogów, a napięty kalendarz w PSP. Szkoła przedstawiła opinię straży pożarnej, którą uzyskała inna szkoła urzędująca w tym samym budynku wraz z oświadczeniem, że stan budynku nie uległ zmianie. Miasto nie przyjęło wyjaśnień. Wezwało do uzupełnienia dokumentacji. Termin ustawowy to nie mniej niż 7 dni. Urząd mógł wyznaczyć więcej czasu. Zdecydował, że da najmniej jak tylko prawo na to pozwala. Szkoła poprosiła o wydłużenie terminu w związku z przesłanką, na którą nie ma wpływu. To na tym piśmie urzędnicy zaznaczyli swoją koncepcję ostatecznego zamknięcia placówek. Mają świadomość możliwości odwołania. Czyjaś zgoda na ten scenariusz jednak się pojawiła. Szkoła decyzję straży pożarnej dostarczyła do urzędu 5 stycznia. 9 stycznia (pismo dotrze do szkoły 26.01) prezydent podpisał decyzję o likwidacji szkół. Pomimo faktu spełnienia wymogów. 

 

 

 

 

 

 

KATOWICKA SZKOŁA W CHMURZE
 

Szkoła w Chmurze to największy organizator edukacji domowej w Polsce. Łącznie w jego placówkach zapisanych jest 28 tys. uczniów. W Katowicach to 5 tysięczna społeczność. Część została już przepisana do szkół w Warszawie. To jedyna gwarancja, że uczniowie klas ósmych oraz maturzyści będą mogli podejść do egzaminów w maju. Do tego grona dołączyły dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Tutaj powodem było umożliwienie kontynuowania rozpoczętych terapii. Dyrekcja Szkoły informując o tej decyzji pod koniec stycznia wskazała, że z pozostałą społecznością będzie walczyć o dobre imię i odwołanie decyzji prezydenta. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dlaczego oszczędzanie może kosztować życie? Czyli czy warto kupić używany foteli Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dlaczego oszczędzanie może kosztować życie? Czyli czy warto kupić używany foteli

Zaktualizowane standardy bezpieczeństwa Wybór fotelika spełniającego nowe standardy, jak homologacja i-Size, jest kluczowy. Nowoczesne foteliki wykorzystują zaawansowane technologie
Dziecko Żywienie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i ped
2024-07-23 | 09:00

Żywienie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i ped

Wakacyjny wyjazd to czas beztroski i odpoczynku dla całej rodziny, często to także okazja do kulinarnych eksperymentów, próbowania i poznawania nowych smaków. Jednak,
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.

Gwiazdy

Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem

Tancerka kompleksowo dba o swoje zdrowie i o ciało. Nie daje sobie taryfy ulgowej i zawsze, niezależnie od ilości obowiązków zawodowych, stara się znaleźć czas, by wykonać pakiet ulubionych ćwiczeń. Edyta Herbuś zdążyła się już przekonać, że niezwykle korzystny wpływ na jej kondycję i dobre samopoczucie ma także joga. Systematyczne jej praktykowanie umożliwia bowiem swobodny przepływ energii i pozwala utrzymać życiową równowagę. Nie ukrywa więc, że jest wielką miłośniczką tej aktywności i poleca ją także innym.

Handel

E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.