Szkoła z Gigantami: Darmowe lekcje programowania dla szkół
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski mogą wziąć udział w darmowych lekcjach online z programowania w ramach projektu “Szkoła z Gigantami”. Program połączony jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Start zajęć online już 12 maja.
“Szkoła z Gigantami” to cykl 5 zajęć online w formie webinaru, które szkoły mogą zaproponować swoim uczniom w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych. Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w środowisku Scratch oraz App Inventor dla młodszej grupy wiekowej lub języka Python dla starszych uczniów.
Ostatnia, piąta lekcja połączona jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”. Zajęcia poświęcone będą tematyce cyberzagrożeń i zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu.
Warsztaty są całkowicie bezpłatne i będą prowadzone z podziałem na 2 grupy wiekowe, dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty odbędą się w formie webinaru, a każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).
Program rozpoczyna się 12 maja i potrwa do 10 czerwca 2020 roku. Do udziału zapraszane są wszystkie szkoły zainteresowane taką formą zajęć. W związku z tym, że szkoły działają obecnie w trybie awaryjnym, a zajęcia odbywają się przez Internet, postanowiliśmy zaoferować warsztaty, które mogą urozmaicić standardowe lekcje informatyki. Gorąco zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w naszym programie. W trakcie zajęć zapoznamy uczniów z podstawami programowania oraz pokażemy m.in. jak stworzyć grę, aplikację czy własny program - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z założycieli szkoły Giganci Programowania, która organizuje warsztaty.
Każdy z uczniów musi zarejestrować się samodzielnie. Na podany przy rejestracji adres e- mail, uczestnicy otrzymają link do każdej lekcji oraz przypomnienie o zbliżających się warsztatach. Po każdych zajęciach uczniowie otrzymają dodatkowe materiały rozszerzone. Rejestracja możliwa jest na stronie: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami
W ramach akcji “Bezpieczny Internet Online” zostanie również przeprowadzony bezpłatny webinar adresowany do rodziców, podczas którego zostanie zwrócona uwaga na takie zagadnienia jak: kontrola rodzicielska, ochrona haseł i prywatności, bezpieczne zakupy. Przeprowadzona będzie także symulacja ataku hakerskiego. Zwłaszcza teraz, gdy większość osób uczy się i pracuje zdalnie, kwestia bezpieczeństwa w sieci jest kluczowa. Webinar odbędzie się w kilku terminach: 7, 11, 14 oraz 21 maja.
Wszyscy zainteresowani rodzice mogą zgłosić swój udział w webinarze poprzez formularz na stronie: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet
Organizatorami programu są Giganci Programowania, szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, która od ponad 5 lat prowadzi zajęcia z programowania dla uczniów od 7 roku życia.
W warsztatach mogą wziąć udział wszystkie szkoły. Zachęcamy do przesyłania do uczniów i rodziców informacji o możliwości wzięcia udziału w zajęciach - dodaje Dawid Leśniakiewicz.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.