Komunikaty PR

Sztuka rodzicielstwa. Jak zrozumieć dziecięcy świat

2024-11-19  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Aneta Gałka
Brief me

Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl

Rodzicielstwo i jego dylematy 

Rodzicielstwo bywa pełne wyzwań i pytań bez jednoznacznych odpowiedzi. W obliczu trudnych sytuacji rodzice często zastanawiają się, jak pomóc swojemu dziecku radzić sobie z emocjami i budować silną więź opartą na zaufaniu. Codzienne sytuacje, takie jak wybuch złości czy napady płaczu, bywają niełatwe do zrozumienia, a jeszcze trudniejsze do opanowania. W takich chwilach ważne jest, aby zamiast ignorować emocje dziecka, spróbować nazwać to, co przeżywa. Możemy powiedzieć: „Widzę, że jesteś zdenerwowany. Powiedz mi, co się stało?” Taka reakcja nie tylko pozwala dziecku zrozumieć swoje uczucia, ale także buduje w nim poczucie, że rodzic jest zawsze gotów wysłuchać i wesprzeć. 

Jak wskazuje psycholog Przemysław Staroń w opracowanym we współpracy z firmą MGA Entertainment Poland e-booku pt. „Zrozumieć dziecięcy świat – poradnik świadomego rodzica” – ważnym aspektem rodzicielstwa jest również budowanie zaufania poprzez otwartą komunikację i uważne słuchanie. Psycholog wskazuje również, że kluczem do budowania zdrowej relacji z dzieckiem jest nie tylko rozmowa, ale także akceptacja jego przeżyć i emocji. 

Przykładowo strach przed ciemnością, nowymi miejscami czy rozstaniem z rodzicem to emocje, które wielu dorosłym mogą wydawać się błahe. Dla dziecka jednak są to przeżycia pełne napięcia. Zamiast mówić: „Nie ma się czego bać”, warto pokazać zrozumienie i być blisko. Dzięki temu pomagamy mu poczuć się bezpiecznie i uspokoić. Ważne jest także pokazanie, że nie jest samo i zawsze może liczyć na wsparcie. Taka postawa wzmacnia gotowość dziecka do stawiania czoła swoim lękom, które w odpowiednich warunkach można zamienić nawet w zabawę!

Warto również zwrócić uwagę na pozytywne wzmacnianie, które pomaga dziecku rozwijać poczucie własnej wartości. Chwalenie za konkretne działania, takie jak uprzejme zachowanie, cierpliwość czy wytrwałość, pokazuje, że rodzic dostrzega i docenia wysiłek. W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać własne sukcesy, a także zaczyna wierzyć w swoje możliwości.  

Pozwólmy sobie pomóc 

Poradnik jest pełen takich praktycznych wskazówek i narzędzi, które rodzice mogą wdrażać w codziennej relacji z dzieckiem. Odpowiada m.in. na popularne pytanie: dlaczego dziecko mnie nie słucha? 

E-book autorstwa psychologa Przemka Staronia – cenionego nauczyciela i autora bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów” została stworzona z myślą o rodzicach, którzy chcą lepiej rozumieć emocje i potrzeby swoich dzieci. Czerpie on inspiracje z pierwszego sezonu serialu „BABY born” dostępnego na YouTube, wykorzystując historie Emmy i misia Teddy’ego jako punkt wyjścia do omawiania ważnych tematów wychowawczych. E-book nie tylko uczy, ale również inspiruje rodziny do rozmów o emocjach, nawiązując do postaci i sytuacji znanych dzieciom z serialu.

Z myślą o rodzinach, które szukają sposobów na wspólną, wartościową rozrywkę, przygotowaliśmy dodatkowo konkurs organizowany na kanale MiniMini+. Łączy on w sobie elementy zabawy i edukacji, oferując uczestnikom – zarówno dzieciom, jak i rodzicom – możliwość zdobycia nagród, w tym dostępu do poradnika. Konkurs ten jest doskonałą okazją, aby w przyjazny sposób zgłębić dziecięcy świat oraz wygrać atrakcyjne nagrody – komentuje Katarzyna Spieszko Maketing Manager MGA Polska.  Zdecydowaliśmy się na przekazanie poradnika w formie e-booka jako gwarantowanej nagrody w konkursie, bo wiemy jak ważne są profesjonalne wskazówki na temat radzenia sobie z dziecięcym lękiem, rozwiązywania codziennych konfliktów oraz budowania głębszej więzi emocjonalnej z dzieckiem – dodaje. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Brief me
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.