Komunikaty PR

18.05 Międzynarodowy Dzień Muzeum - apel do wszystkich muzeów w Polsce

2023-05-18  |  09:10
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 3.17 MB )

W Międzynarodowym Dniu Muzeów twórcy innowacji społecznej „Muzeum Pamięci” oraz Muzeum Narodowe w Warszawie, zwracają się do wszystkich muzeów w Polsce, by poszerzyły swoją ofertę o warsztaty muzealne dla osób z demencją, Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi.

Warsztaty muzealne „Muzeum Pamięci” to innowacja społeczna zaprojektowana przez Fundację „Wyspy Pamięci” z myślą o osobach z chorobami neurodegeneratywnymi i ich opiekunach. Jako pierwsze w Polsce warsztaty przeprowadziło Muzeum Narodowe Warszawie. W Międzynarodowym Dniu Muzeów obie instytucje zwracają się do wszystkich muzeów w Polsce z apelem o większą inkluzywność i otwarcie się na tę grupę odbiorców. Poradnik dla edukatorek i edukatorów muzealnych - jak krok po kroku wprowadzić innowację i skorzystać z gotowych scenariuszy warsztatów jest od dziś bezpłatnie dostępny on-line.

Innowacja społeczna „Muzeum Pamięci" to poradnik ze scenariuszami zajęć przygotowany z myślą o edukatorkach i edukatorach muzealnych, muzeach i galeriach sztuki, który pozwala stworzyć ofertę dla osób z chorobami otępiennymi. Rozwiązanie jest częścią programu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i PCG Polska i zostało wybrane jako jedna z 50 najlepszych innowacji społecznych na rzecz osób starszych. Projekt wpisuje się w tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Muzeów dla muzeów na całym świecie "Sustainability and well-being". InternaRonal Council of Museums (ICON) zwraca w tym roku szczególną uwagę na potrzebę przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i podkreśla, że muzea powinny odgrywać ważną rolę w kreowaniu lepszej jakości naszego życia i zrównoważonej przyszłości. Światowym przykładem dla muzeów jest w tym obszarze m.in nowojorskie Museum of Modern Art, które prowadzi warsztaty dla osób z chorobą AlzheimerahZps://www.moma.org/visit/accessibility/meetme/. Dzięki innowacji „Muzeum Pamięci” autorstwa Marzeny Wójcickiej i Magdaleny Zaręby i Muzeum Narodowemu w Warszawie - od dziś każde muzeum w Polsce może stworzyć ofertę warsztatową dla osób z chorobami otępiennymi.

W Polsce jest pół miliona osób z chorobą Alzheimera, demencją i innymi chorobami otępiennymi. Drugie pół miliona to ich opiekunki i opiekunowie. W naszym społeczeństwie najszybciej przybywa osób powyżej 85 roku życia, a większość z nich jest narażona na zachorowanie na demencję [Raport „Seniorzy w akcji - teraz i za 15 lat” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”].

Potrzebujemy bardzo konkretnej oferty, która poprawi jakość życia osób z chorobami neurodegeneratywnymi. Codzienność chorych i ich opiekunów jest powtarzalna. To najczęściej zamknięta w czterech ścianach rutyna. Wyjście do muzeum wprowadza radość w ich życie. Spotkanie z edukatorami przywraca im poczucie godności. Jak powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów - "Wyjście do muzeum to święto. Mogłam założyć sukienkę” - mówi Marcel Andino- Velez, założyciel Młodszego Brata, gerontolog i koordynator opieki geriatrycznej.

Cieszymy się, że mogliśmy jako pierwsze muzeum w Polsce przeprowadzić warsztaty „Muzeum Pamięci”. Prowadziliśmy spotkania z grupą seniorek i seniorów z warszawskiego ośrodka wsparcia seniorów. Nasze doświadczenie pokazało, że korzystając z poradnika i scenariuszy warsztatów możemy otworzyć się na nowe grono odbiorców. Jako edukatorka miałam szansę usłyszeć wspomnienia i zobaczyć jakie emocje sztuka uruchamia wśród osób z chorobami demencyjnymi. Ich opowieści pozytywnie mnie zaskoczyły. Spotkania były pełne radości, wzruszeń i przeżywania sztuki - mówi Barbara Tichy, edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poradnik ze scenariuszami warsztatów oraz wszystkie informacje jak wdrożyć innowację są dostępne na stronie hZps:// sieciwsparcia.pl/muzeum-pamieci. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz PCG Polska zapraszają wszystkie muzea zainteresowane wprowadzeniem innowacji „Muzeum Pamięci” do konsultacji eksperckich. Doradztwa udzielają członkowie zespołu inkubatora, którzy pracowali z innowatorami podczas tworzenia pomysłu, badania potrzeb odbiorców, opracowywania kosztów i testowania innowacji.

Zobacz film z warsztatów w Muzeum Narodowym w Warszawie 

https://www.youtube.com/watch?v=3g50IfeJhsA

Zgłoszenie do konsultacji do 31 maja można przesłać pod linkiem hZps://sieciwsparcia.pl/zapisy-konsultacje/.

Projekt „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizują go w partnerstwie PCG Polska Sp. z o.o. i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Film z warsztatów w Muzeum Narodowym w Warszawie z seniorkami i seniorami z warszawskich ośrodków wsparcia seniora

KONTAKT DLA MEDIÓW

Anna Wrzeszczyńska

505023311

anna.wrzeszczynska@e.org.pl

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

ul. Hoża 35 00-681 Warszawa

www.e.org.pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej Biuro prasowe
2024-04-29 | 14:50

Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej

Od piątku, 26 kwietnia, w Galerii Dominikańskiej można zobaczyć wystawę prac wrocławskiego artysty – Macieja Świętego. Ekspozycję tworzą wyjątkowe plakaty, w różnych
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.